Strona głównaRejestracjeDZA rejestracja – jakie miasto? Co oznacza?

DZA rejestracja – jakie miasto? Co oznacza?

-

Do jednej z najczęściej widywanych na polskich drogach tablic zalicza się rejestracja DZA. Jakie miasto zajmuje się jej wydawaniem? Czy przypisano do skrótu jakąś dzielnicę i co konkretnie oznacza znajdujący się na niej skrót? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule!

Rejestracja DZA – jakie miasto zajmuje się wydawaniem tablic?

To przez wydział komunikacji znajdujący się w Ząbkowicach Śląskich jest wydawana rejestracja DZA. Jaka dzielnica jest do niej przypisana? Do tablic z oznaczeniem DZA nie odnosi się żaden konkretny obszar. Takie patery są wydawane tylko przez warszawski wydział komunikacji. Co warto wiedzieć o samym mieście?

Ząbkowice Śląskie wchodzą w skład województwa dolnośląskiego. Są stolicą powiatu ząbkowickiego i gminy miejsko-wiejskiej Ząbkowice Śląskie. Urząd burmistrza piastuje Marcin Orzeszek, a miejscowość ma powierzchnię 13,67 km2 i zamieszkuje ją 14 929 ludności. 

Ile kosztuje zarejestrowanie pojazdu w miejscowym wydziale komunikacji w Ząbkowicach Śląskich?

Za ewidencję pojazdu nowego lub używanego z naszego kraju trzeba zapłacić 180,50 zł. Składają się na to opłaty ewidencyjne za dowód rejestracyjny, nalepkę kontrolną i legalizacyjną, tablice identyfikacyjne, a także pozwolenie czasowe. Cena będzie wyższa, jeżeli ktoś będzie chciał zdecydować się na tablice indywidualne – w takiej sytuacji trzeba doliczyć 920 zł.

Rejestracja maszyny z zagranicy to koszty związane kartą pojazdu, pozwoleniem czasowym, tablicami i dowodem rejestracyjnym, znakami legalizacyjnymi oraz nalepką kontrolną i opłatą ewidencyjną. Cena zamyka się w kwocie 256 zł.

Z kolei najniższe koszty są związane z rejestracją pojazdu, który był już ewidencjonowany w zamieszkanym powiecie. Trzeba wtedy zapłacić wyłącznie za pozwolenie czasowe, dowód rejestracyjny, opłatę ewidencyjną i nalepkę legalizacyjną – to koszt 81 zł.

Trzeba też nadmienić, że do kosztów zalicza się również opłata związana z podatkiem PCC-3, a także należność za wykonanie przeglądu technicznego w SKP. Możliwe, że  w przypadku rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy trzeba będzie też zapłacić za przetłumaczenie dokumentów.

Rejestracja DZA – co oznacza?

Wszystkie tablice wydawane na terenie kraju muszą spełniać warunki określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11 grudnia 2017 w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych. Powinny też być zgodne z aktualnymi nowelizacjami. Stosownie do nich jest zrobiona rejestracja DZA. Co oznacza znajdujący się na niej skrót?

Litery odnoszą się do województwa, powiat i miast – ewentualnie dzielnicę. Z kolei pięć cyfr to unikalny skrót, który jest przydzielany każdemu pojazdowi osobno. Układ tablic obejmuje również niebieskie pole. Znajduje się na nim logo Unii Europejskiej, a także znaczek PL – Polska. Na paterę mogą być też naniesione dodatkowe elementy. 

Dodatkowe elementy rejestracyjne i wymiary tablic DZA

W skład dodatkowych elementów wchodzą nalepki legalizacyjne – 2 hologramowe w rozmiarze 30 x 20 mm, które są nakładane na tablice i jedna dodawana do dowodu rejestracyjne o wymiarach 30 x 10 mm. Znajdujący się na nich skrót ma układ NL/3 litery i 7 cyfr.

Do tego zalicza się też nalepka kontrolna. Ma kształt prostokąta 50 x 100 mm i umieszcza się ją w prawym, dolnym rogu szyby. Jest dodawana do tablic standardowych, indywidualnych i zabytkowych. Można na niej znaleźć informacje dotyczące numeru rejestracyjnego pojazdu, flagę Polski i litery PL. Obowiązek umieszczania naklejki trwa do 4 września 2022 roku. 

Wiadomo już, co to za rejestracja DZA, jednak jakie może mieć wymiary? Patera samochodowa jednorzędowa ma rozmiar 520 x 114 mm, dwurzędowa 305 x 214 mm, zmniejszona 305 x 114 mm, motocyklowa 190 x 150 mm, a motorowerowa 140 x 114 mm.

Zobacz też:

POPULARNE

OSTATNIE POSTY