Na terenie województwa dolnośląskiego jedną z najczęściej widywanych tablic, jest rejestracja DZL. Jakie miasto zajmuje się jej wydawaniem? Czy do oznaczenia jest przypisana konkretna dzielnica? Co oznacza znajdujący się na niej skrót i jakie są dodatkowe elementy rejestracyjne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz u nas!
Rejestracja DZL – jakie miasto wydaje tablice?
Do obowiązków wydziału komunikacji w Złotoryi należy wydawanie tablic, na których widnieje rejestracja DZL. Jaka dzielnica, województwo i powiat są przypisane do skrótu? W przypadku pojazdów ewidencjonowanych na terenie Złotoryi nie stosuje się ewidencjonowania uwzględniającego dzielnice. Litery DZL odnoszą się do województwa dolnośląskiego, powiatu złotoryjskiego i miasta Złotoryja.
Miasto znajduje się na południowo-zachodnim terenie Polski. Ma powierzchnię 11,51 km2 i jest położone na wysokości 180-260 m n.p.m. niedaleko wyeksploatowanych złóż złota, bazaltu i miedzi. Urząd burmistrza piastuje Robert Pawłowski, a miasto zamieszkuje 15 496 mieszkańców.
Ile i jakie pojazdy są ewidencjonowanie w powiecie złotoryjskim?
W powiecie złotoryjskim w ostatnim czasie zarejestrowano 37 188 pojazdów. Największą część stanowią samochody osobowe – 30 320, drugie miejsce zajmują pojazdy ciężarowe – 3 212, a trzecie ciągniki rolnicze 1 676. Ewidencja obejmowała też motocykle w liczbie 1 293.
Jeżeli chodzi o samochody osobowe, to najwięcej zarejestrowano pojazdów z silnikiem benzynowym – 14 813, drugie miejsce zajęły auta z jednostką diesla – 11 281, a trzecie z instalacją LPG – 3 896. Ostatnia pozycja należy do samochodów elektrycznych, hybrydowych i wodorowych – 330.
Rejestracja DZL – co oznacza znajdujący się na niej skrót?
Tablice DZL, podobnie jak wszystkie inne wydawane na terenie naszego kraju muszą spełniać warunki określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 11 grudnia 2017 w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych. Przepisy stanowią również aktualne nowelizacje. Zgodnie z nimi jest wyrabiana rejestracja DZL. Co oznacza znajdujący się na tablicy układ liter, cyfr i symboli?
Po lewej stronie tarczy jest widoczne niebieskie pole, a na nim symbol Unii Europejskiej i skrót PL – Polska. Następnie po prawej znajdują się dwie lub trzy litery, które oznaczają województwo, powiat, miasto i ewentualnie dzielnicę – w przypadku warszawskich tablic. Całość uzupełnia pięciocyfrowy, unikalny kod przypisywany każdemu pojazdowi osobno.
Tło i wymiary tablic rejestracyjnych DZL
Standardowo tło, na którym znajdują się litery, cyfry i dodatkowe naklejki ma biały odcień, ale nie jest to jedyna możliwość. Tarcze aut elektrycznych mają kolor zielony, dla aut zabytkowych żółty, a dyplomatyczne niebieski. Natomiast cyfry będą miały czerwony kolor w przypadku tablic tymczasowych.
Możliwe wymiary tablic rejestracyjnych są następujące. Samochodowe jednorzędowe 520 x 114 mm, dwurzędowe 305 x 214 mm, zmniejszone 305 x 114 mm, motocyklowe 190 x 150 mm, a motorowerowe 140 x 114 mm.
Dodatkowe elementy identyfikacyjne DZL
Wiemy już, co to za rejestracja DZL. Warto dowiedzieć się więcej na temat pozostałych elementów identyfikacyjnych. Zaliczają się do nich nalepki legalizacyjne. Dwie z nich o rozmiarze 30 x 20 mm jest nakładanych na tablice, a jedna w rozmiarze 30 x 10 mm do dowodu rejestracyjnego.
Innym elementem identyfikacyjnym jest nalepka kontrolna. Ma kształt prostokąta o rozmiarach 50 x 100 mm i wydaje się ją do tablic zwyczajnych, indywidualnych i zabytkowych. Można z niej odczytać takie informacje jak nr rejestracyjny pojazdu, litery PL i zobaczyć flagę Polski.