Strona głównaInneJak dostać odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu

Jak dostać odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu

-

Kolizja czy wypadek jest bezpośrednim zagrożeniem zdrowia i życia. Jeśli zostaliśmy poszkodowani w takim zdarzeniu przysługuje nam odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu. Zobacz co zrobić, by je otrzymać.

Czym jest odszkodowanie?

Odszkodowanie jest świadczeniem pieniężnym. Przysługuje ono osobie poszkodowanej z tytułu naruszonego zdrowia, czy dóbr majątkowych. Jest ono wypłacane w zależności od wysokości trwałego uszczerbku na zdrowiu, jaki poniósł poszkodowany podczas zdarzenia komunikacyjnego. Innymi słowy to, jak poszkodowany ucierpiał w wyniku wypadku komunikacyjnego ma wpływ na wysokość wypłaconego świadczenia. Każdy uraz oraz obrażenie ma swój procentowy przelicznik. Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu  to zazwyczaj od 2 tys. złotych do 2,5 tys. złotych za 1% trwałego uszczerbku na zdrowiu – taki przelicznik stosują sądy. Ubezpieczyciele zazwyczaj za trwały uszczerbek na zdrowiu w wysokości 1% wypłacają od 800 zł do 1000 zł. Warto jednak zaznaczyć, że każda sprawa powinna być rozpatrywana indywidualnie.

Jak uzyskać odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu?

Poszkodowany, który doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu ma prawo do odszkodowania. W zależności od źródła dochodzonych roszczeń różnić się będzie suma uzyskiwanego świadczenia. Kwota, jaka jest przypisana za 1% uszczerbku na zdrowiuuwarunkowana jest rodzajem ubezpieczenia.

Polisa NNW – to polisa dobrowolna, w której kwota należna za każdy procent uszczerbku na zdrowiu jest ściśle określona w ogólnych warunkach umowy. W polisie NNW im wyższa suma gwarancyjna ubezpieczenia, tym większa stawka jest przyznawana w ramach odszkodowaniaza trwały uszczerbek na zdrowiu. W celu uzyskania świadczenia należy wystąpić z wnioskiem i dołączyć zgromadzoną dokumentację w sprawie.

ZUS – w sytuacji, gdy trwały uszczerbek na zdrowiu jest spowodowany wypadkiem przy pracy poszkodowany nabywa prawo odszkodowania z ZUS. Wysokość należnego jednorazowego roszczenia ustalana jest na podstawie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej, w które co roku wpisywana jest stawka należna za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. W celu uzyskania odszkodowania z ZUS należy wystąpić z wnioskiem i dołączyć dokumentację dotycząca sprawy.

Polisa OC – poszkodowani w wypadkach mają prawo uzyskania rekompensaty od Towarzystwa Ubezpieczeniowego, u którego sprawca wykupił polisę OC. Wysokość należnych roszczeń ustalana jest w sposób indywidualny z uwzględnieniem szeregu czynników. Poszkodowani w ramach OC sprawcy mogą zawalczyć o godne odszkodowanie. W celu rozpoczęcia procedury odszkodowawczej należy wystąpić z wnioskiem rzetelnie uzasadnionym i dołączyć posiadaną dokumentację w sprawie. Ubezpieczyciel od otrzymania zgłoszenia ma 30 dni na rozpatrzenie szkody.

Uzyskanie sprawiedliwego odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu często wymaga od osoby poszkodowanej posiadania sporej wiedzy prawniczej. Warto zatem skorzystać z pomocy specjalistów. W pomocy prawnej osobom poszkodowanym  w wypadkach komunikacyjnych, wypadkach przy pracy, czy w wypadkach w rolnictwie specjalizuje się Helper – Centrum Pomocy Prawnej. To grupa doświadczonych i wykwalifikowanych ekspertów, którzy pomogą w uzyskaniu odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu.

Samochód zastępczy z OC

Poszkodowany, którego auto uległo uszkodzeniu w wyniku wypadku komunikacyjnego może ubiegać się o otrzymanie samochodu zastępczego. Oczywiście na czas naprawy własnego auta. Zobacz, kiedy przysługuje auto zastępcze z oc sprawcy i jak uzyskać samochód zastępczy.

Jak otrzymać samochód zastępczy?

W sytuacji, kiedy poszkodowany chce wynająć samochód zastępczy z OC sprawcy ma do wyboru kilka rozwiązań:

– zdeklarować chęć wypożyczenia auta w firmie ubezpieczeniowej podczas zgłaszania szkody;

– skorzystać z samochodu zastępczego zaproponowanego przez warsztat zajmujący się likwidacja szkody;

– wypożyczyć auto w dowolnie wybranej wypożyczalni.

Samochód zastępczy przysługuje na okres naprawy auta lub do momentu stwierdzenia szkody całkowitej albo uzyskania odszkodowania. Istotnym warunkiem, który należy spełnić, jest również brak możliwości korzystania z samochodu w takim zakresie, jak przed wystąpieniem szkody. Auto musi również być Ci potrzebne do zaspokojenia takich potrzeb jak np. dojazd do pracy, szkoły, praca w terenie, odbiór dzieci z przedszkola czy szkoły. Samochód zastępczy powinien być zbliżony klasą do auta Poszkodowanego, aby nie generować nadmiernych kosztów.

Artykuł sponsorowany

POPULARNE

hale stalowe

Hale stalowe jako duże i tanie garaże, nie tylko dla tirów

4
Garaż chroni nasz samochód nie tylko przed warunkami atmosferycznymi, ale także przed kradzieżą, czy zwierzętami (kuny mogą narobić naprawdę wielkich szkód w samochodzie). Coraz...
co to jest abs

Co to jest ABS?

Ferrari

Dziwne samochody

OSTATNIE POSTY