Strona głównaRejestracjeZakup używanego samochodu — obowiązki sprzedającego i kupującego. Sprawdź, co cię czeka!

Zakup używanego samochodu — obowiązki sprzedającego i kupującego. Sprawdź, co cię czeka!

-

Planujesz zakup używanego samochodu, ale nie do końca wiesz, jak powinien wyglądać ten proces? A może warto z góry określić zasady obowiązujące z jednej strony sprzedającego, a z drugiej osobę kupującą pojazd? Sprawdź, na co należy się przygotować i z czym wiąże się zarówno zakup auta, jak i jego sprzedaż.

Sprzedaż używanego samochodu — obowiązki sprzedającego 

Nabywców używanych samochodów w Polsce nie brakuje. Choć z uwagi na regulacje dotyczące ograniczenia emisji spalin spada zainteresowanie starszymi pojazdami, kierowcy w dalszym ciągu kupują pojazdy z drugiej ręki. Jednak ich oczekiwania rosną. Dlatego sprzedawcy muszą zagwarantować im jak najatrakcyjniejszą ofertę. Co za tym idzie, w ich powinnościach leży kilka obowiązków – nie tylko wobec kupującego, ale także wobec instytucji państwowych. Oto te najważniejsze. 

Wydanie dokumentów pojazdu

Osoba sprzedająca musi przede wszystkim wydać kupującemu wszystkie dokumenty związane ze zbywanym pojazdem. Zawarta umowa zobowiązuje ją do przekazania przyszłemu właścicielowi dowodu rejestracyjnego, potwierdzenia przeprowadzonego badania technicznego, a także karty pojazdu, jeśli taka w ogóle była wydana. 

Zawiadomienie o zbyciu samochodu na rzecz innej osoby

Sprzedający musi udać się do wydziału komunikacji i powiadomić urząd o zbyciu pojazdu w ciągu 30 dni od dokonania transakcji. Proces ten wymaga wypełnienia odpowiedniego formularza, wskazania danych nowego nabywcy pojazdu oraz przedłożenia umowy kupna-sprzedaży. Całe zgłoszenie można zrealizować również przez Internet, korzystając z profilu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego.

Zawiadomienie ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu

Poza udaniem się do wydziału komunikacji i zawiadomieniem instytucji o zbyciu samochodu sprzedający ma jeszcze jeden obowiązek informacyjny. W ciągu 14 dni od momentu sprzedaży pojazdu musi powiadomić o tym fakcie ubezpieczyciela, u którego wykupione zostało OC. W tym celu warto przygotować numer polisy oraz kopię umowy kupna-sprzedaży. Sam proces przekazania tej informacji jest zależny od ubezpieczyciela. W niektórych przypadkach konieczne jest osobiste stawienie się w towarzystwie ubezpieczeniowym lub przesłanie dokumentów pocztą. W innych wystarczy kontakt elektroniczny z TU.

Jakie obowiązki musi spełnić osoba kupująca pojazd używany?

Obowiązki sprzedającego to jedna kwestia. Inną są zobowiązania nałożone na osoby kupujące. Jak dokładnie wyglądają te procedury po stronie nabywcy?

Rejestracja zakupionego pojazdu

Dopuszczenie pojazdu do ruchu drogowego jest możliwe jedynie po jego rejestracji. Tym procesem zajmuje się starosta. Dlatego osoba kupująca pojazd, w celu rejestracji, musi udać się do wydziału komunikacji właściwego dla swojego miejsca zamieszkania. Podstawowymi dokumentami potrzebnymi do zarejestrowania pojazdu używanego kupionego w Polsce są:  

  • dowód zakupu pojazdu — umowa kupna-sprzedaży lub faktura VAT, 
  • potwierdzenie pozytywnego wyniku badania technicznego,
  • dowód rejestracyjny pojazdu,
  • tablice rejestracyjne — niezależnie od tego, czy będą wymieniane, czy pozostaną te same,
  • potwierdzenie dokonania opłaty rejestracyjnej w wysokości 67 zł (przy zachowaniu dotychczasowych tablic) lub 180,50 zł (w przypadku wydania nowych tablic rejestracyjnych).

Opłacenie podatku za zakup samochodu 

Zakup pojazdu od osoby prywatnej wiąże się z koniecznością uiszczenia podatku. Z zapłaty zwolnieni są ci, którzy nabywają samochód od osoby prowadzącej działalność gospodarczą, od dealera marki, czy z komisu. Podstawą do opodatkowania jest wartość rynkowa pojazdu. Kwota ta wynosi równowartość 2% wartości auta. 

Zakup auta a obowiązek ubezpieczenia pojazdu

Zakup używanego auta na terenie Polski nieco ułatwia nowemu właścicielowi pojazdu zadanie związane z wykupieniem polisy. Najczęściej w momencie przekazania samochodu ma on w dalszym ciągu ważne ubezpieczenie. 

Na tym etapie pojawia się przeważnie pytanie, czy polisa OC przechodzi na nowego właściciela samochodu. Najczęściej nabywca może skorzystać z dotychczasowej polisy lub wykupić nowe OC. Ta druga opcja często pozwala uniknąć przerw w opłacanym ubezpieczeniu, a w konsekwencji kary za brak polisy. Należy pamiętać, że w przypadku zachowania starego OC, ubezpieczyciel może dokonać nowej kalkulacji kosztów, z uwagi na historię kolejnego właściciela i jego staż za kierownicą.

Uwaga! Decyzja o wykupieniu nowego ubezpieczenia wiąże się z jednoczesną koniecznością wypowiedzenia dotychczasowej umowy.

Sprawdź, jak kształtują się koszty ubezpieczenia za zakup używanego samochodu w Polsce. Dokonaj odpowiednich kalkulacji i wybierz najlepszą ofertę.

Artykuł gościnny.

POPULARNE

DZG rejestracja

DZG rejestracja – jakie miasto? Co oznacza?

0
Każdy ewidencjonowany na terenie kraju pojazd powinien być odpowiednio oznaczony. Jednym z takich oznaczeń jest rejestracja DZG. Jakie miasto wydaje tablice? Czy do skrótu...

OSTATNIE POSTY