Strona głównaRejestracjeDOL rejestracja – jakie miasto? Co oznacza?

DOL rejestracja – jakie miasto? Co oznacza?

-

Do niezwykle często widywanych oznaczeń pojazdów należy rejestracja DOL. Jakie miasto zajmuje się ewidencjonowaniem tablicami z tym skrótem? Czy jest przypisana do niego jakaś dzielnica? Co właściwie oznacza? Przedstawiamy najważniejsze informacje o tablicach DOL!

Rejestracja DOL – jakie miasto wydaje oznaczenia?

Do tego oznaczenia jest przypisana Oleśnica. To właśnie przez miejscowy wydział komunikacji może zostać wydana rejestracja DOL. Co oznacza znajdujący się na niej skrót? Odnosi się do województwa dolnośląskiego, powiatu oleśnickiego i miasta Oleśnica.

Miejscowość należy do aglomeracji wrocławskiej. Jest zlokalizowane na lewym brzegu rzeki Oleśnicy przy dopływie Widawy. Oleśnica znajduje się na Nizinie Śląskiej na wysokości 152 m n.p.m., ma powierzchnię 20,96 km2 i liczy 36 286 mieszkańców. Urząd burmistrza piastuje Jan Bronś.

Rejestracja DOL – jaka dzielnica jest do niej przypisana?

Wśród uczestników ruchu, którzy zauważyli kiedykolwiek tablice pojazdu z Oleśnicy, pewne pytania wzbudza właśnie rejestracja DOL – jaka dzielnica jest konkretnie przypisana do tego skrótu literowo-cyfrowego?

W naszym kraju oznaczenie dzielnic jest widoczne tylko na tablicach rejestracyjnych Warszawy. Dlatego odpowiedź na pytanie, do jakiego obszaru Oleśnicy przydzielono oznaczenie DOL, jest prosta – do żadnego.

Rejestracja DOL – co oznacza skrót na tablicach?

Wiemy już, z jakiego miasta pochodzi rejestracja DOL – co oznacza ten skrót i pozostałe elementy tablicy, to następna kwestia. Każdy pojazd poruszający się po polskich drogach powinien być oznaczony zgodnie z wytycznymi rządu. Są one zawarte w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 11 grudnia 2017 roku w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych oraz nowelizacji.

Tym samym, tarcze z oznaczeniem DOL zaprojektowano w następujący sposób. Po lewej stronie znajduje się niebieskie pole, a na nim symbol Unii Europejskiej i akronim PL odnoszący się do Polski. Następnie, w prawej partii widać białe tło, a na nim czarne litery i cyfry.

Pierwsze dwie lub trzy litery odnoszą się do województwa, powiatu, miasta i w niektórych przypadkach dzielnicy. Po nich widocznych jest pięć miejsc na unikatowy, pięciocyfrowy skrót, który jest przypisywany indywidualnie każdemu pojazdowi. 

Inne elementy rejestracyjne DOL

Nie tylko tablice służą do identyfikacji pojazdu. Do takich elementów trzeba też zaliczyć nalepkę legalizacyjną. Składa się z 2 hologramowych naklejek o wymiarach 30 x 20 mm, które nakłada się na tablice, a także jedną o rozmiarze 30 x 10 mm do dowodu rejestracyjnego. 

Całość uzupełnia nalepka kontrolna umieszczana na szybie pojazdu. Ma wymiary 50 x 100 mm. Wydaje się ją do pater zwyczajnych, indywidualnych i zabytkowych – spełnia funkcję trzeciej tablicy. Znajdują się na niej informacje takie jak nr rejestracyjny maszyny, litery PL i flaga Polski.

Ile kosztuje wyrobienie tablic rejestracyjnych w Oleśnicy?

Przedstawiliśmy już wiadomości na temat tego, co to za rejestracja DOL. Warto teraz dowiedzieć się, ile trzeba zapłacić za ich wyrobienie. Koszty w przypadku nowego lub używanego pojazdu, już wcześniej zarejestrowanego na terenie kraju nie są wysokie.

Za dowód rejestracyjny, naklejkę kontrolną, legalizacyjną, pozwolenie czasowe, opłatę ewidencyjną oraz tablice indywidualne trzeba będzie łącznie zapłacić 180,50 zł. Suma kosztów będzie wyższa w przypadku wyrobienie tablic indywidualnych – o 920 zł.

Większa cena dotyczy pojazdów sprowadzanych spoza naszej granicy. Za pakiet dokumentów trzeba zapłacić 256 złotych. Oprócz tego do kosztu wyrobienia tablic zalicza się akcyza i ewentualne tłumaczenia dokumentów.

Zobacz też:

POPULARNE

OSTATNIE POSTY