Strona głównaRejestracjeDOA rejestracja – jakie miasto, jaka dzielnica? Co oznacza?

DOA rejestracja – jakie miasto, jaka dzielnica? Co oznacza?

-

Jedną z najczęściej spotykanych tablic na polskich drogach, jest rejestracja DOA. Jakie miasto zajmuje się wydawaniem oznaczeń? Jaką dzielnicę przypisano do skrótu literowo-cyfrowego? Do czego konkretnie odnoszą się poszczególne symbole? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz u nas!

Rejestracja DOA – jakie miasto jest przypisane do skrótu?

Wiele osób może się zastanawiać, co to za rejestracja DOA. Tablice są wydawane przez wydział komunikacji w Oławie. Miasto znajduje się w województwie dolnośląskim i stanowi część aglomeracji wrocławskiej. 

Oprócz tego miejscowość jest stolicą powiatu oławskiego i gminy wiejskiej oława. Miasto liczy 33 108 mieszkańców i ma powierzchnię 27,36 km2. Leży na wysokości 122-143 m n.p.m. nad rzeką Oławą i Odrą. Urząd burmistrza piastuje Tomasz Frischmann.

Całkowity koszt rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy i tablice to koszt rzędu 1176 zł, a w przypadku maszyny zakupionej w salonie lub na rynku wtórnym cena za wykonanie ewidencji to 1100,50 zł.

Rejestracja DOA – jaka dzielnica ma takie oznaczenie?

Wśród osób, które widziały wspomniane oznaczenie, często pojawia się pytanie, z którym jest związana rejestracja DOA – jaka dzielnica miasta jest przypisana do skrótu? Odpowiedź jest bardzo prosta – żadna. Dzieje się to dlatego, że tylko stolica naszego kraju wydaje tablice z oznaczeniami konkretnych dzielnic.

Rejestracja DOA – co oznacza?

Każde tablice rejestracyjne, które są wydawane na terenie naszego kraju, muszą spełniać konkretne wytyczne. Zostały spisane w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 11 grudnia 2017 w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych. Do tego dochodzą również aktualne nowelizacje. Zgodnie z tymi dokumentami jest wykonana rejestracja DOA. Co oznacza znajdujący się niej układ znaków i symboli?

Po lewej stronic tablic znajduje się niebieskie pole, a na nim logo Unii Europejskiej i skrót PL – Polska. Po prawej standardowo jest umieszczone białe tło, a na nim czarne litery i cyfry, a także elementy odblaskowe. 

Pierwsze dwie lub trzy litery odnoszą się do województwa, powiatu, miasta i opcjonalnie dzielnicy – w przypadku Warszawy. Potem jest pięć miejsc na unikalny pięciocyfrowy skrót, który jest przypisywany indywidualnie każdemu pojazdowi. 

Pozostałe elementy na tablicach rejestracyjnych DOA

Na tablicach znajdują się także dodatkowe elementy rejestracyjne. Zalicza się do nich nalepka legalizacyjna składająca się 3 części – 2 naklejek hologramowych o wymiarach  30 x 20 mm, które są nakładane na tablice i jedna w rozmiarze 30 x 10 mm do dowodu rejestracyjnego. 

Całość uzupełnia nalepka kontrolna, która jest nakładana na szybę. Ma kształt prostokąta i wymiary 50 x 100 mm. Jest wydawana do tablic zwyczajnych, indywidualnych i zabytkowych, w przypadku aut i spełnia funkcję trzeciej tablicy. Można na niej znaleźć wiadomości takie jak numer rejestracyjny pojazdu, litery PL i flagę Polski. Naklejka musi być umieszczona w prawym, dolnym rogu przedniej szyby. 

Symbole nanoszone techniką laserową i wymiary tablic DOA

Oprócz tego na tablice rejestracyjne nanosi się elementy techniką laserową. Zalicza się do nich oznaczenie miejsca na umieszczenie nalepki legalizacyjnej, obrys wizerunku orła z godła państwowego oraz nazwę i numer certyfikatu producenta tablic.

Pojazdy poruszające się po polskich drogach, mogą mieć nałożone tablice w różnych wymiarach. Patery samochodowe jednorzędowe mają rozmiar 520 x 114 mm, dwurzędowe 305 x 214 mm, a zmniejszone 305 x 114 mm. Z kolei tablice motocyklowe mają rozmiar 190 x 150 mm, a motorowerowe 140 x 114 mm.

Zobacz też:

POPULARNE

OSTATNIE POSTY