Każdy pojazd ma przypisany unikalny skrót identyfikacyjny. Składają się na niego litery, cyfry i symbole, które są umieszczone na tablicach, a także naklejkach. Jednym z nich jest rejestracja DBA. Jakie miasto zajmuje się ewidencjonowaniem pojazdów tym skrótem? Jak dzielnica jest do niego przypisana i co właściwie oznacza? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz u nas!
Rejestracja DBA – jaka dzielnica jest do niej przypisana?
Na samym początku warto wyjaśnić kwestię, która wzbudza spore zainteresowanie i jest z nią bezpośrednio związana rejestracja DBA – jaka dzielnica jest do niej przypisana? Do oznaczenia DB nie jest przypisany żaden konkretny obszar miasta. Dzielnicę przypisuje się wyłącznie do pojazdów, które są ewidencjonowane na terenie Warszawy.
Rejestracja DBA – jakie miasto wydaje tablice?
Wałbrzych to miasto, w którym jest wydawana rejestracja DBA. Co oznacza skrót i jaka jest różnica pomiędzy tablicami, również wydawanymi w tym mieście, ale z akronimem DB? Patery DBA są przydzielane pojazdom, które należą do powiatu wałbrzyskiego.
Sama miejscowość znajduje się w województwie dolnośląskim i stanowi centrum aglomeracji wałbrzyskiej, jest też główną siedzibą powiatu. Ma powierzchnię 84,7 km2 i zamieszkuje je 109 971 osób. Urząd prezydenta piastuje Roman Szełemej.
Według danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny, w ostatnim czasie w Wałbrzychu zarejestrowano 46 062 pojazdów. Aż 39 416 to samochody osobowe, 4 577 to pojazdy ciężarowe, a 1 264 to motocykle.
Rejestracja DBA – co oznacza?
Warto dowiedzieć się dokładnie, co to za rejestracja DBA i jakie znaczenie mają poszczególne elementy widoczne na tablicach. Każda z pater znajdujących się na pojazdach musi spełniać wytyczne określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 11 grudnia 2017 w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych, a także aktualnych nowelizacji.
Tym samym, po prawej stronie tablicy jest umieszczone niebieski pole, a na nim logo Unii Europejskiej, a także skrót PL – Polska. Całość uzupełnia skrót literowy DBA odnoszący się do województwa, powiatu i miasta Wałbrzych. Natomiast po prawej stronie znajduje się unikalny, pięciocyfrowy skrót – może zostać zmieniony na wyselekcjonowane przez rejestrującego litery, jeżeli zdecyduje się na tablice indywidualne.
Pozostałe elementy rejestracyjne DBA
Zaliczają się do nich nalepki legalizacyjne. Składają się na nie 3 części – 2 hologramowe naklejki o wymiarach 30 x 20 mm, które są nakładane bezpośrednio na tablice, a także jedna do dowodu rejestracyjnego w rozmiarze 30 x 10 mm.
Całość uzupełnia nalepka kontrolna. Element ma kształt prostokąta i wymiary 50 x 100 mm. Jest wydawany do tablic zwyczajnych, indywidualnych i zabytkowych. Spełnia funkcję trzeciej tablicy. Znajdują się na nim takie informacje jak numer rejestracyjny pojazdu, litery PL, a także flaga Polski. Naklejka powinna być umieszczona w prawym, dolnym rogu przedniej szyby. Obowiązek wygasa 4 września 2022 roku.
Detale nanoszone techniką laserową
Na tablicach umieszcza się też elementy za sprawą techniki laserowej. W ten sposób wykonuje się oznaczenie pola na umieszczenie wcześniej wspomnianych naklejek legalizacyjnych, kontur wizerunku orła z godła państwowego, a także nazwę i numer certyfikatu producenta tarcz.
Jakie rozmiary mogą mieć tablice? W przypadku samochodowych jednorzędowych jest to rozmiar 520 x 114 mm, dwurzędowych 305 x 214 mm, zmniejszonych 305 x 114 mm, motocyklowych 190 x 150 mm, a motorowerowych 140 x 114. Właśnie takie oznaczenia można zauważyć na pojazdach poruszających się po polskich drogach.
Zobacz też: