W południowych rejonach Polski dość często można napotkać pojazdy, na których widnieje rejestracja DMI. Jakie miasto zajmuje się wydawaniem takich tablic? Czy do skrótu jest przypisana konkretna dzielnica i co właściwie oznacza? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz u nas!
Rejestracja DMI – jakie miasto wydaje oznaczenie?
Tablice z oznaczeniem DMI są wydawane przez wydział komunikacji miasta Milicz. To miejscowość znajdująca się w północnej partii województwa dolnośląskiego. Jest stolicą powiatu milickiego i siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Milicz.
Znajduje się na pograniczu z Wielkopolską i należy do aglomeracji wrocławskiej. Milicz zajmuje powierzchnię 13,5 km2, jest położony 99-162 m n.p.m. i zamieszkuje go 11 312 mieszkańców. Urząd burmistrza piastuje Piotr Lech.
Rejestracja DMI – co oznacza?
Wszystkie tablice rejestracyjne, które są używane w Polsce, muszą spełniać wytyczne rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11 grudnia 2017 w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych. Patera powinna być także wykonana w zgodzie z aktualnymi nowelizacjami. Właśnie tak jest zrobiona rejestracja DMI. Co oznacza znajdujący się na niej skrót literowo-cyfrowy i emblematy?
Konstrukcja tablic nie jest skomplikowana. Standardowe tarcze mają białe tło, a na nich są umieszczone czarne litery i cyfry. Po lewej stronie znajduje się niebieskie pole, na które jest naniesione logo Unii Europejskiej i znak PL odnoszący się do Polski.
Następnie po prawej stronie są zwykle dwie lub trzy litery. Informują o województwie, powiecie, mieście i ewentualnie dzielnicy. Po nich widnieje pięciocyfrowy skrót, który jest przypisywany indywidualnie każdemu pojazdowi.
Rejestracja DMI – jaka dzielnica jest przypisana do tablic?
Jest jeden aspekt wzbudzający ogólną ciekawość, z którym jest związana rejestracja DMI – jaka dzielnica została opisana tym skrótem? Odpowiedź jest prosta – żadna. Aktualnie na mapie Polski jest tylko jedno miasto, które wydaje tablice z przydziałem do konkretnego obszaru miejscowości. Są to warszawskie tablice rejestracyjne.
Dodatkowe elementy rejestracyjne i wymiary tarcz tablicy DMI
Nie tylko tablice rejestracyjne stanowią oznaczenie konkretnego pojazdu. Do takich elementów zalicza się również nalepka legalizacyjna, któa składa się z 3 części. Są to dwie, hologramowe naklejki, które umieszcza się na tablicach – mają wymiary 30 x 20 mm. Do tego dochodzi jedna naklejana w dowodzie rejestracyjnym – ma rozmiar 30 x 10 mm.
Całość uzupełnia nalepka kontrolna w kształcie prostokąta o wymiarach 50 x 100 mm. Wydział komunikacji wydaje ją do tablic zwyczajnych, indywidualnych i zabytkowych. Spełnia funkcję trzeciej tablicy rejestracyjnej. Można z niej odczytać takie wiadomości, jak numer identyfikacyjny pojazdu, dwuliterowy skrót PL, a także zobaczyć flagę Polski.
Ile trzeba zapłacić za zarejestrowanie pojazdu DMI?
Skoro wiadomo już, co to za rejestracja DMI, warto zapoznać się z informacjami na temat kosztów wyrobienia tablic. Będą różne w zależności od tego, czy pojazd był już rejestrowany w kraju, czy nie.
Jeżeli jest to identyfikacja maszyny, która była już ewidencjonowana w zamieszkanym powiecie, to koszty są dość niskie i zamykają się w kwocie 81 zł. Składa się na nie: pozwolenie czasowe, dowód rejestracyjny, opłata ewidencyjne i nalepka legalizacyjna.
Więcej trzeba zapłacić za rejestrację pojazdu, który był sprowadzany z zagranicy. Będzie to kwota 256 złotych za ten sam pakiet oznaczeń identyfikacyjnych. Warto jednak zauważyć, że suma poniesionych kosztów może być wyższa ze względu m.in. na akcyzę i tłumaczenie dokumentów.
Zobacz też: