Strona głównaRejestracjeCAL rejestracja – jakie miasto? Co oznacza?

CAL rejestracja – jakie miasto? Co oznacza?

-

Jedną z najczęściej spotykanych na polskich drogach tablic, jest rejestracja CAL. Jakie miasto zajmuje się jej wydawaniem? Do której dzielnicy przynależy? Co właściwie oznacza znajdujący się na niej skrót? Odpowiedzi na te pytania, a także inne ciekawe informacje znajdziesz w naszym artykule!

Rejestracja CAL – jakie miasto wydaje tablice?

Wiele osób może się zastanawiać, co to za rejestracja CAL. Tablice są wydawane przez wydział komunikacji w Aleksandrowie Kujawskim. Miasto znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim i jest stolicą powiatu aleksandrowskiego oraz gminy wiejskiej Aleksandrów Kujawski. Ma powierzchnię 7,23 km2 i leży na wysokości 72 m n.p.m. Urząd burmistrza piastuje Arkadiusz Gralak, a miejscowość jest zamieszkiwana przez 12 058 ludności.

Zgodnie z wynikami badań GUS, w ostatnim czasie w powiecie aleksandrowskim zostało zarejestrowanych 46 271 pojazdów. Największą część stanowią samochody osobowe – 34 497, drugie miejsce zajmują ciągniki rolnicze – 4 536, a trzecie pojazdy ciężarowe – 4 263. Z popularnych pojazdów ostatnie miejsce zajmują motocykle – 2 256.

Jest jeszcze jedna kwestia, z którą jest związana rejestracja CAL – jaka dzielnica jest do niej przypisana? Do tarcz z oznaczeniem CAL nie ma przypisanego konkretnego obszaru miasta. W taki sposób ewidencjonuje się jedynie pojazdy z Warszawy.

Rejestracja CAL – co oznacza znajdujący się na niej skrót?

Dowiedzmy się jaki układ ma rejestracja CAL – co oznacza znajdujący się na niej skrót literowo-cyfrowy? Odnosi się do województwa, powiatu i miasta. Potem widać pięciocyfrowy akronim, który jest przypisywany indywidualnie każdemu ewidencjonowanemu pojazdowi. Całość uzupełnia białe tło tablic, a także niebieskie pole po lewej stronie, na którym umieszczono logo Unii Europejskiej i znaczek PL.

Pozostałe elementy rejestracyjne CAL

Nie tylko tablice należą do elementów identyfikacyjnych pojazdu. Do tej grupy zaliczają się również nalepki legalizacyjne. Składają się na nie 2 hologramowe naklejki w rozmiarze 30 x 20 mm, które umieszcza się na tablicach. Ostatnia w rozmiarze 30 x 10 mm jest nakładana na dowód rejestracyjny. Na nalepce układ informacji ma formę NL/ 3 litery i 7 cyfr. Oprócz tego wspomniane elementy mają czerwoną otoczkę w przypadku pojazdów elektrycznych i żółtą w przypadku wodorowych.

Innym elementem jest nalepka kontrolna. Ma kształt prostokąta w rozmiarze 50 x 100 mm. Lokalny wydział komunikacji wydaje ją do tablic zwyczajnych, indywidualnych i zabytkowych. Powinna być umieszczana w prawym, dolnym rogu szyby. Znajdują się na niej takie informacje jak numer rejestracyjny pojazdu, litery PL i flaga Polski. 

Na tarczach mogą się też znajdować elementy naniesione techniką laserową. Składa się na nie oznaczenie punktu, w którym zostanie umieszczona nalepka legalizacyjna, kontur wizerunku orła z godła państwowego, a także nazwa i numer certyfikatu producenta tablic.

Czy tablica zawsze jest biała? Jakie może mieć wymiary rejestracja CAL?

Tablice nie zawsze muszą mieć biały kolor. Ich tło może być jasnozielone, jeżeli jest to pojazd elektryczny, żółte w przypadku auta zabytkowego i niebieskie dla aut dyplomatów. Co więcej, inny może być też kolor liter i cyfr. Stosuje się czerwony odcień w przypadku tarcz tymczasowych. 

Warto teraz powiedzieć, jaki rozmiar może mieć rejestracja CAL. Co oznacza, że jest jedno, czy dwurzędowa? Jakie są pozostałe odmiany? W dwóch pierwszych przypadkach tablica może mieć kolejno rozmiar 520 x 114 mm i 305 x 214 mm. Z kolei tablice zmniejszone, motocyklowe i motorowerowe mają wymiary 305 x 114 mm, 190 x 150 mm i 140 x 114 mm.

Sprawdź:

POPULARNE

OSTATNIE POSTY