Strona głównaRejestracjeDST rejestracja – jakie miasto, jaka dzielnica? Co oznacza?

DST rejestracja – jakie miasto, jaka dzielnica? Co oznacza?

-

Standardowe tablice mają białe tło, na którym znajdują się czarne litery i cyfry. Po lewej stronie znajduje się niebieskie pole z symbole Unii Europejskiej i oznaczenie PL – Polska. Właśnie w ten sposób jest wykonana rejestracja DST. Jakie miasto wydaje takie oznaczenia?

Rejestracja DST – jakie miasto wydaje tablice?

Tablice są wydawane przez wydział komunikacji znajdujący się w Strzelinie. To miasto położone w województwie dolnośląskim i powiecie strzelińskim. To także stolica gminy miejsko-wiejskiej Strzelin. Jeżeli chodzi o położenie geograficzne, to Strzelin leży nad Oławą wśród Wzgórz Strzelińskich i Niziny Śląskiej. Ma powierzchnię 10,34 km2 i zamieszkuje je 12 474 populacji. Urząd burmistrza piastuje Dorota Pawnuk.

Warto dowiedzieć się nie tylko, co to za rejestracja DST, ale także sprawdzić wiadomości na temat rodzaju i dokładnej liczby ewidencjonowanych pojazdów. Według ostatnich statystyk prowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny, w wydziale komunikacji w Strzelinie zarejestrowano 44 910 pojazdów.

Pierwsze miejsce zajmują auta osobowe – 34 509, drugie ciężarowe – 4 157, a trzecie ciągniki rolnicze – 3 346. Następne pozycje w zestawieniu zajmują motocykle 1 968 i autobusy 283. Przypatrzmy się najbardziej dominującej grupie, czyli samochodom osobowym.

Ewidencjonowane auta są najczęściej wyposażone w silnik benzynowy – 18 950, następnie jest odmiana z wersją wysokoprężną – 10 887, a całe zestawienie zamykają pojazdy z jednostką napędową z LPG – 4 724 i pozostałymi motorami: elektrycznymi, hybrydowymi i wodorowymi – 308.

Rejestracja DST – co oznacza skrót, który się na nich znajduje?

Tablice wydawane przez strzeliński wydział komunikacji powinny spełniać warunki określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11 grudnia 2017 w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych, a także aktualnych nowelizacjach. Właśnie tak jest wykonana rejestracja DST. Co oznacza znajdujący się na niej skrót?

DST odnosi się do województwa dolnośląskiego, powiatu strzelińskiego, gminy wiejsko-miejskiej Strzelin i samego miasta. Jest jeszcze jedna, warta wyjaśnienia kwestia, z którą jest związana rejestracja DST – jaka dzielnica jest do niej przypisana? Do tych tablic nie przydzielono żadnej dzielnicy. Takie oznaczenia stosuje się wyłącznie dla konkretnych obszarów w Warszawie.

Dodatkowe elementy na tablicach i wymiary DST

Na tablicach znajdują się także dodatkowe oznaczenia. Zaliczają się do nich 2 hologramowe nalepki legalizacyjne o wymiarach 30 x 20 mm, które umieszcza się na tarcze, a także 1 o rozmiarze 30 x 10 mm nakładaną na dowód rejestracyjny. 

Do dodatkowych elementów zalicza się również nalepka kontrolna w kształcie prostokąta o wymiarach 50 x 100 mm. Wydaje się ją do tarcz standardowych, indywidualnych i zabytkowych. Można z niej odczytać informacje takie jak numer rejestracyjny, litery PL i flaga Polski. Naklejka powinna być umieszczona w prawym, dolnym rogu przedniej szyby.

Tablice rejestracyjne mogą mieć następujące rozmiary: jednorzędowe 520 x 114 mm, dwurzędowe 305 x 214 mm, zmniejszone 305 x 114 mm, motocyklowe 190 x 150 mm i motorowerowe 140 x 114 mm.

Ile kosztuje rejestracja pojazdu DST w wydziale komunikacji?

W przypadku auta używanego lub nowego z kraju koszt rejestracji bez zmiany tablicy to 67,50 zł, ze standardową tarczą 180,50zł, z żółtą, zabytkową 200,50 zł, a najwięcej za indywidualną 1100,50 zł. Do tego trzeba doliczyć koszty związane z opłaceniem podatku PCC-3, a także cenę za wykupienie polisy OC i kontroli w OSKP. Na tablice czeka się do 30 dni po złożeniu wniosku A0-05-01.

POPULARNE

OSTATNIE POSTY