Właściciele pojazdów w Polsce mają obowiązek ewidencjonować je w wydziale komunikacji, który przydziela im indywidualne tablice. Jedną z nich jest rejestracja DB. Jakie miasto jest przypisane do tego skrótu, jaka dzielnica i co właściwie oznacza? Najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz w naszym artykule!
Rejestracja DB – jakie miasto zajmuje się ich wydawaniem?
Ta odmiana tablic rejestracyjnych jest wydawana przez wałbrzyski wydział komunikacji. Miasto znajduje się w województwie dolnośląskim obok rzeki Pełcznica. Leży na wysokości 450-620 m n.p.m. na Pogórzu Zachodniosudeckim w Górach Wałbrzyskich. Ma powierzchnię 84,7 km2 i zamieszkuje je 109 971 osób.
Warto poznać też dane odnośnie do liczby i rodzaju rejestrowanych pojazdów. Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez Główny Urząd Statystyczny, wydział komunikacji w Wałbrzychu wydał ostatnio 46 062 rejestracji. Ewidencjonowane pojazdy to przede wszystkim samochody osobowe – 39 416, drugie miejsce zajmują samochody ciężarowe – 4 577, a trzecie motocykle – 1 264. Ostatnią pozycję zajmują ciągniki rolnicze – 129.
Rejestracja DB – jaka dzielnica jest przypisana do oznaczenia?
Jest pewna kwestia budząca spore zainteresowanie, z którą jest bezpośrednio związana rejestracja DB – jaka dzielnica jest do niej przypisana? Skrót DB nie odnosi się do żadnej dzielnicy. Takie oznaczenie stosuje się wyłącznie w przypadku pojazdów zarejestrowanych na terenie Warszawy.
Rejestracja DB – co oznacza skrót na tablicach?
Tablice wydawane w Polsce powinny być zgodne z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 11 grudnia 2017 w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych, a także z aktualnymi nowelizacjami. Na podstawie tych przepisów jest wykonana rejestracja DB. Co oznacza skrót literowo-cyfrowy?
Litery odnoszą się do województwa i miasta. Oprócz liter na tablicach znajduje się też niebieskie pole z symbolem Unii Europejskiej, a także skrótem PL – Polska. Następnie po prawej stronie widać pięciocyfrowy układ, który jest przypisywany indywidualnie każdemu z pojazdów. To wszystko jest umieszczone na białym tle.
Pozostałe elementy identyfikacyjne pojazdu
Na tablicach znajdują się też nalepki legalizacyjne. Dwie hologramowe naklejki w rozmiarze 30 x 20 mm są umieszczone bezpośrednio na paterach z przodu i z tyłu. Z kolei ostatnia jest wklejana do dowodu i ma wymiary 30 x 10 mm.
Innym elementem jest nalepka kontrolna. Ma kształt prostokąta 50 x 100 mm i jest umieszczana w prawym, dolnym rogu szyby. Wydział komunikacji wydaje ją do pater zwyczajnych, indywidualnych i zabytkowych. Można na niej znaleźć takie informacje jak numer rejestracyjny pojazdu, litery PL, a także flagę Polski.
Technika laserowa i wymiary tablic
Na tablicach umieszcza się również dodatkowe elementy – wykonuje się to techniką laserową. Z jej pomocą robi się oznaczenie pola na umieszczenie nalepki legalizacyjnej, kontur wizerunku orła z godła państwowego, a także nazwę i nr certyfikatu producenta tablicy.
Tarcze mogą mieć następujące wymiary. W przypadku samochodowych, jednorzędowych – 520 x 114 mm, dwurzędowych – 305 x 214 mm, zmniejszonych 305 x 114 mm, motocyklowych 190 x 150 mm, a motorowerowych 140 x 114 mm.
Ile kosztuje wyrobienie tablic DB?
Wiadomo już, co to za rejestracja DB. Teraz warto sprawdzić, ile trzeba zapłacić za jej wyrobienie w Wałbrzychu. Ewidencjonując pojazd używany z polski bez zmiany tablicy, należy uiścić opłatę w wysokości 67,50 zł, z tablicą standardową jest to cena 180,50, zabytkową 200,50zł a indywidualną 1100,50 zł.