Strona głównaRejestracjeDTR rejestracja – jakie miasto? Co oznacza?

DTR rejestracja – jakie miasto? Co oznacza?

-

Tablice wydawane ewidencjonowanym pojazdom powinny spełniać konkretne wytyczne. Zostały opisane w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11 grudnia 2017 w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych. Tarcze powinny być wykonywane również w zgodzie z nowelizacjami. Właśnie tak jest zrobiona rejestracja DTR. Jakie miasto zajmuje się jej wydawaniem? Te inne informacje znajdziesz u nas!

Rejestracja DTR – jakie miasto wydaje oznaczenie?

Wiele osób może się zastanawiać, co to za rejestracja DTR i który wydział komunikacji zajmuje się jej wydawaniem. Należy to do zakresu obowiązków urzędników z Trzebnicy. Miejscowość znajduje się w województwie dolnośląskim w powiecie trzebnickim. Jest również główną siedzibą gminy miejsko-wiejskiej.

Miasto ma powierzchnię 8,36 km2 i leży na wysokości 150-253 m n.p.m. w otoczeniu wschodniej części Wzgórz Trzebnickich. Zalicza się do aglomeracji wrocławskiej, a urząd burmistrza piastuje Marek Długozima. 

Rejestracja DTR – co oznacza znajdujący się na niej skrót literowo-cyfrowy?

Warto dowiedzieć się, jaki układ liter, cyfr i symboli ma rejestracja DTR – co oznacza? Pierwsza litera odnosi się do województwa – dolnośląskiego, a kolejne dwie do powiatu i miasta – Trzebnica. Jest jeszcze jedna kwestia, z którym jest związana rejestracja DTR – jaka dzielnica jest do niej przypisana? Oznaczenia dzielnic są widoczne tylko w przypadku pater wydawanych w Warszawie. 

Pozostałe elementy znajdujące się na tablicach DTR

Na tablicy znajdują się także inne oznaczenia. Widać to już po lewej stronie, gdzie znajduje się niebieskie pole, a na nim symbol Unii Europejskiej i skrót PL – Polska. Po prawej stronie jest widoczne białe tło, a także litery i unikalny układ pięciu cyfr, które są przypisywane każdemu pojazdowi indywidualnie.

Zauważalne są też naklejki legalizacyjne. Dwie z nich o wymiarach 30 x 20 mm są umieszczane na samych tablicach, a jedna jest nakładana na dowód rejestracyjny i ma rozmiar 30 x 10 mm. 

Ostatnim elementem jest nalepka kontrolna, którą umieszcza się w prawym, dolnym rogu przedniej szyby. Znajdują się na niej: nr rejestracyjny pojazdu, litery PL oraz flaga Polski. Naklejka ma kształt prostokąta i wymiary 50 na 100 mm.

Na tarczach są też widoczne dodatkowe elementy naniesione techniką laserową. Zalicza się do nich oznaczenie miejsca na umieszczenie nalepki legalizacyjnej, obrys wizerunku orła z godła państwowego, a także nazwa i numer certyfikatu producenta tablicy.

Ile kosztuje wyrobienie tablic rejestracyjnych DTR?

Skoro wiemy już, co to za rejestracja DTR warto jeszcze sprawdzić, ile kosztuje. W przypadku rejestracji nowej lub używanej maszyny, za dowód i tablicę rejestracyjną, nalepkę kontrolną i legalizacyjną, pozwolenie czasowe i opłatę ewidencyjną trzeba zapłacić 180,50 zł. Kwota będzie większa o 920 zł, jeżeli właściciel ewidencjonowanego pojazdu  będzie chciał wyrobić indywidualne tablice rejestracyjne.

Z kolei za podstawowy pakiet, ale auta sprowadzanego z zagranicy trzeba zapłacić około 256 zł. Ta kwota może być większa, jeżeli będą wymagane dodatkowe dokumenty takie jak tłumaczenie z obcego języka, akcyza lub koszt badania technicznego.

Do wszystkich kosztów należy również doliczyć konieczność wykupienia polisy OC, a także odprowadzenie podatku PCC-3, jeżeli pojazd został nabyty na podstawie umowy-sprzedaży lub darowizny. Po złożeniu wszystkich dokumentów rejestracja powinna zostać wydana w ciągu maksymalnie 30 dni, ale jest zazwyczaj dostarczana szybciej i nie trzeba długo czekać. 

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

OSTATNIE POSTY