Strona głównaRejestracjeDSR rejestracja – jakie miasto, jaka dzielnica, co oznacza?

DSR rejestracja – jakie miasto, jaka dzielnica, co oznacza?

-

Na terenie Dolnego Śląska można często natrafić na pojazd, na którym znajduje się rejestracja DSR. Jakie miasto zajmuje się wydawaniem tablic? Czy umieszczony na nich skrót jest związany z konkretną dzielnicą? Co właściwie oznacza? Przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat!

Rejestracja DSR – jakie miasto zajmuje się wydawaniem tablic? Co oznacza?

Rejestracja jest wydawana przez wydział komunikacji, który znajduje się w Środzie Śląskiej. To miejscowość znajdująca się w województwie dolnośląskim i powiecie średzkim. Miasto jest też stolicą gminy wiejsko-miejskiej. Jej teren zamieszkuje 9539 populacji, a Środa Śląska ma powierznię 14,49 km2 i leży na wysokości 103-144 m n.p.m.

W wydziale komunikacji, który znajduje się w Środzie Śląskiej, zarejestrowano 54 761 pojazdów. Według danych GUS aż 40 885 z nich to samochody osobowe. Drugie miejsce zajmują pojazdy ciężarowe – 5 192, trzecie ciągniki rolnicze 3 120, a czwarte motorowery 2 713. 

Największa część z ewidencjonowanych samochodów osobowych jest wyposażonych w jednostki benzynowe – 21 181, drugie miejsce zajmują auta z silnikiem wysokoprężnym – 14 707, a trzecie z instalacją LPG. Najmniej rejestruje się aut z motorem elektrycznym, hybrydowym i wodorowym.

Rejestracja DSR – co oznacza? Jakie miasto?

Wszystkie tablice wydawane pojazdom na terenie Polski muszą spełniać pewne warunki. Do dokumentów, które je określają, należy rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 11 grudnia 2017 roku, a także aktualne nowelizacje. To zgodnie z zawartymi w nich wytycznymi jest wykonana rejestracja DSR. Co oznacza znajdujący się na niej skrót literowo-cyfrowy?

Zazwyczaj pierwsze dwie lub trzy litery odnoszą się, kolejno do województwa, powiatu i miasta. Istnieją także tablice, które są przydzielone do konkretnego obszaru miasta. Czy do tej grupy należy rejestracja DSR? Jaka dzielnica Środy Śląskiej jest do niej przypisana? Warto wiedzieć, że do tablic DSR nie jest przypisana żadna dzielnica. Takie oznaczenie stosuje się tylko w przypadku pojazdów rejestrowanych w Warszawie.

Dodatkowe elementy na tablicach rejestracyjnych i wymiary DSR

Na tablicach rejestracyjnych mogą znajdować się również inne, dodatkowe elementy identyfikacyjne. Jest to nalepka legalizacyjna składająca się z 3 części. Dwie z nich to hologramowe naklejki o rozmiarach 30 x 20 mm, które są nakładane na tablice, a jedna w rozmiarze 30 x 10 mm jest dodawana do dowodu rejestracyjnego.

Całość uzupełnia nalepka kontrolna w kształcie prostokąta o wymiarach 50 x 100 mm. Wydaje się ją do tablic standardowych, indywidualnych i zabytkowych. Można na niej znaleźć informacje takie jak numer identyfikacyjny pojazdu, litery PL i flaga Polski. Powinna być umieszczana w prawym dolnym rogu przedniej szyby.

Do tych elementów zaliczają się również detale nakładane techniką laserową. Używa się jej do oznaczania miejsca na umieszczenie naklejki legalizacyjnej, wykonania konturu orła z polskiego godła, a także spisania nazwy i numeru certyfikatu producenta tablic.

Warto też powiedzieć więcej na temat wymiarów tablic. Samochodowe jednorzędowe mają rozmiar 520 x 114 mm, dwurzędowe 203 x 214 mm, zmniejszone 305 x 114 mm, motocyklowe 190 x 150 mm, a motorowerowe 140 x 114 mm.

Ile trzeba zapłacić za wyrobienie tablic rejestracyjnych DSR?

Wiadomo już, co to za rejestracja DSR, ale ile trzeba na nią wydać pieniędzy? Najmniej trzeba zapłacić za pojazd, który został już zewidencjonowany w Polsce. Za rejestrację bez zmiany tablicy trzeba zapłacić 67,50 zł, z tarczą standardową 180,50 zł, z żółtą tarczą zabytkową 200,50 a za indywidualną 1100,50 zł. Z kolei koszt rejestracji auta, które pochodzi z zagranicy to 256 zł.

POPULARNE

rejestracje DL

DL rejestracja – jakie miasto, jaka dzielnica? Co oznacza?

0
Tablice rejestracyjne są unikatowym znakiem identyfikacyjnym każdego pojazdu. Poruszając się po polskich drogach, możemy zauważyć różne rozmiary, kolory plansz, a także rozmaite oznaczenia literowo-cyfrowe....

OSTATNIE POSTY