Strona głównaRejestracjeDWL rejestracja – jakie miasto? Co oznacza?

DWL rejestracja – jakie miasto? Co oznacza?

-

Do niezwykle często spotykanych oznaczeń pojazdów, szczególnie na południu Polski zalicza się rejestracja DWL. Jakie miasto zajmuje się jej wydawaniem? Czy przydzielono do niej konkretną dzielnicę? Co właściwie oznacza? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule!

Rejestracja DWL co oznacza?

Każda tablica identyfikacyjna pojazdu, która jest wydawana w Polsce, musi spełniać pewne standardy. Takie warunki są określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11 grudnia 2017 w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych. Całość wytycznych uzupełniają aktualne nowelizacje.

Tym samym na standardowych tablicach znajduje się niebieskie pole z symbolem Unii Europejskiej i oznaczeniem PL – Polska. Następnie po prawej stronie jest umieszczony skrót literowy, który odnosi się do województwa, powiatu, miasta i ewentualnie dzielnicy. To wszystko znajduje się na białym tle.

Inne składowe rejestracji DWL

Istnieją także inne elementy identyfikacyjne pojazdu. Zalicza się do nich nalepka legalizacyjna, która składa się z 3 części. Są to dwie naklejki hologramowe w rozmiarze 30 x 20 mm, które umieszcza się na tablicach, a także jedna w rozmiarze 30 x 10 mm, którą lokuje się na dowodzie rejestracyjnym. Układ skrótu, który znajduje się na elemencie to NL/ 3 litery i 7 cyfr.

Innym ważnym elementem jest nalepka kontrolna w kształcie prostokąta o wymiarach 50 x 100 mm. Dodaje się ją do standardowych, indywidualnych i zabytkowych tablic. Są na niej umieszczone informacje takie jak numer rejestracyjny pojazdu, litery PL i flaga Polski.

Do tego dochodzą fragmenty naniesione techniką laserową. Używa się ich do oznaczenia miejsca na naklejenie legalizacyjnych wklejek hologramowych, obrys wizerunku orła z godła państwowego, a także naniesienia nazwy i numeru certyfikatu producenta tablicy. Dzięki tym elementom można dowiedzieć się, co to za rejestracja DWL.

Rejestracja DWL – jakie miasto zajmuje się wydawaniem tablic?

Wołów to miasto, w którym jest wydawana rejestracja DWL. Jaka dzielnica jest przypisana do tego skrótu? Do oznaczenia DWL nie jest przypisany żaden konkretny obszar w mieście. Ewidencjonowanie pojazdów z uwzględnieniem dzielnicy jest stosowane wyłącznie przez wydział komunikacji w Warszawie.

Z kolei Wołów to nieduża miejscowość w województwie dolnośląskim. Stanowi też stolicę powiatu wołowskiego, a także gminy miejsko-wiejskiej  i znajduje się na Wale Trzebnickim na Dolnym Śląsku. Od północno-zachodniej partii miejscowości rozciąga się Park Krajobrazowy Doliny Jezierzycy.

Wołów ma powierzchnię 18,54 km2 i znajduje się na wysokości 96-169 m n.p.m. Miasto zamieszkuje 12 350, a urząd burmistrza piastuje Dariusz Chmura. Warto też nadmienić, że Wołów stanowi część aglomeracji wrocławskiej. 

Pojazdy rejestrowane na terenie Wołowa w liczbach

Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, w ostatnich latach na terenie Wołowa zostało zarejestrowanych 42 182 pojazdów. Sprawdźmy, jaka rodzaje maszyn są ewidencjonowane najczęściej.

Największą część stanowiły auta osobowe – 33 032, drugie miejsce zajęły samochody ciężarowe – 3 342, trzecie motocykle – 2 914, a ostatnie ciągniki rolnicze – 2 118. Na 1000 mieszkańców przypada 708,5 samochodów osobowych, co jest wyższym wynikiem niż średnia wojewódzka i krajowa.

Jeżeli chodzi o samochody osobowe, to najwięcej jest rejestrowanych maszyn z silnikiem benzynowym – 18 801, drugie miejsce zajmują pojazdy z wysokoprężną jednostką napędową, a trzecie z instalacją LPG. Ostatnie jest przeznaczone dla aut z motorem elektrycznym, hybrydowym i wodorowym. 

Zobacz też:

POPULARNE

OSTATNIE POSTY