Strona głównaRejestracjeDBL rejestracja – jakie miasto, jaka dzielnica? Co oznacza?

DBL rejestracja – jakie miasto, jaka dzielnica? Co oznacza?

-

System regulujący stosowanie tablic rejestracyjnych został wprowadzony 31 marca 2000 roku. Zawarto w nim zmiany związane z reformą podziału administracyjnego kraju w 1999 roku. Na nowo definiował to, jak powinna wyglądać tablica rejestracyjna. Jedną z nich jest plansza z oznaczeniem DBL. Co to za rejestracja i jakie miasto oznacza? Dowiedz się tego od nas!

Rejestracja DBL – jakie miasto jest przypisane do tego oznaczenia?

Na drogach można spotkać pojazdy, gdzie na przednim i tylnym zderzaku znajduje się rejestracja DBL. Jakie miasto wydaje takie oznaczenie? Tablice z symbolem DBL są przydzielane posiadaczom pojazdów z miasta Bolesławiec i przynależącego do niego powiatu.

To miejscowość położona na Dolnym Śląsku. Przepływa przez nią rzeka Bóbr i otaczają ją obszary leśne należące do Borów Dolnośląskich. Przed zmianą podziału administracyjnego Polski Bolesławiec w latach od 1975 do 1998 roku wchodził w skład województwa jeleniogórskiego. Według wyników udostępnionych w Bazie Demograficznej Głównego Urzędu Statystycznego z 2020 roku samo miasto liczy 38 717 mieszkańców. 

Osoby interesujące się tarczami identyfikacyjnymi mogą się często zastanawiać, co jeszcze oznacza rejestracja DBL – jaka dzielnica jest przypisana temu skrótowi liter? Odpowiedź jest dość prosta. Wspomniane tablice rejestracyjne oznaczają wyłącznie miasto i powiat. Nie stosuje się w ich przypadku dodatkowych liter odnoszących się do konkretnej dzielnic jak na przykład w oznaczeniach na warszawskich pojazdach.

Rejestracja DBL – co oznacza?

Symbol DBL można podzielić na dwie części. Pierwsza „D” odnosi się do województwa, w którym zarejestrowano pojazd – woj. dolnośląskiego. Z kolei druga, czyli „BL” oznacza konkretny powiat – w tym przypadku bolesławiecki. Według wyników przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny powiat zamieszkuje około 90 173 mieszkańców.

DBL w liczbach – jakie pojazdy poruszają się z tym oznaczeniem po drogach?

Wydział komunikacji w Bolesławcu wydał do 2020 roku aż 66 024 tablic rejestracyjnych dla pojazdów samochodowych i ciągników. Warto zauważyć, że Kodeks drogowy jasno definiuje, które maszyny zaliczają się do tej grupy. Są to pojazdy silnikowe, których konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h. Należy pamiętać, że ciągnik rolniczy nie należy do tej kategorii.

Najliczniejszym przedstawicielem tej grupy są samochody osobowe. Zarejestrowano ich aż 54 307. Do pozostałych ewidencjonowanych pojazdów należą autobusy – 292, motocykle – 2 776, motocykle o pojemności jednostki napędowej do 125 cm3 – 827 i samochody ciężarowe – 5 812. 

Rejestrowane samochody osobowe – w jaki silnik są najczęściej wyposażone?

Biorąc pod uwagę dostępne statystyki, można stwierdzić, że na 1000 ludności przypada około 605 samochodów. Największą liczbę stanowią auta wyposażone w wysokoprężną jednostkę napędową – jest ich aż 25 547. 

Drugie miejsce zajmują popularne benzyniaki – 22 798, a ostatnią pozycję w zestawieniu okupują modele z instalacją gazową LPG – 5423. Średni wiek rejestrowanego auta w powiecie bolesławieckim to 18,8 lat.

Czym tablice rejestracyjne DBL różnią się od pozostałych?

Władze każdego miasta mają własne pomysły na promowanie miejscowości w kraju i Europie. Na dość oryginalny pomysł wpadli włodarze powiatu bolesławieckiego. Zgodnie z ich decyzją, na tablicach rejestracyjnych DBL można zauważyć hasło „Bolesławiec – Miasto Ceramiki”. 

Slogan odnosi się do bogatej tradycji ręcznego wytwarzania rozmaitych wyrobów z gliny i kamionki. Na specjalną ramkę z tą dewizą zdecydowało się już kilkadziesiąt tysięcy kierowców.

POPULARNE

OSTATNIE POSTY