Jeszcze do niedawna zgubiona karta pojazdu czy dowód rejestracyjny stanowiły prawdziwy problem w kontekście dalszego poruszania się po drogach. Dziś, w dobie elektronicznych dokumentów, możemy swobodnie przemieszczać się przy pomocy pojazdu, którego dowód rejestracyjny został zgubiony bądź stał się przedmiotem kradzieży. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy musieli dopełnić kilku istotnych formalności. Zgubiłem dowód rejestracyjny – i co dalej?
W jakim celu należy posiadać dowód rejestracyjny?
W 2018 roku wprowadzone zostały nowe przepisy, na mocy których kierowcy poruszający się po polskich drogach nie muszą posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu. Funkcjonariusze, w przypadku kontroli, mają dostęp do elektronicznych dokumentów, dzięki czemu w krótkim czasie mogą sprawdzić, czy auto zostało dopuszczone do ruchu drogowego. Wydaje się więc, że zgubiony dowód rejestracyjny nie stanowi większego problemu. Rzeczywiście, dopóki poruszamy się do drogach krajowych własnym samochodem, nie musimy się martwić.
Sytuacja komplikuje się, gdy zamierzamy wyjechać zagranicę bądź sprzedać samochód. Wtedy też będziemy musieli przedstawić, czy to funkcjonariuszom, czy potencjalnemu nabywcy, dowód rejestracyjny. Nie warto więc zwlekać z dopełnieniem formalności, związanych z wyrobieniem nowego dokumentu. Ile kosztuje wyrobienie dowodu rejestracyjnego? Opłata nie jest wysoka i wynosi 54,50 zł.
Jakich formalności należy dopełnić przy zgubieniu dowodu rejestracyjnego?
Jeśli nie posiadamy aktualnego dowodu rejestracyjnego, należy złożyć w urzędzie gminy, w wydziale komunikacji oświadczenie o zagubieniu dowodu rejestracyjnego. Jednocześnie wnioskujemy o wtórnik dowodu rejestracyjnego, czyli niejako o jego kopię. Duplikat dowodu rejestracyjnego wydawany jest w ciągu 30 dni – dodatkowo możemy wnioskować o wydanie pozwolenia czasowego, którego koszt wynosi obecnie 17 zł.
Pamiętajmy, że opłaty uiszcza się w momencie składania odpowiednich dokumentów. Jeśli w dowodzie rejestracyjnym wpisanych było kilku współwłaścicieli pojazdu, teoretycznie wymaga się, aby wszyscy stawili się w urzędzie. Niemniej jednak w praktyce dopuszczono obecność wyłącznie jednego właściciela, który złoży stosowne oświadczenie. Wyrobienie dowodu rejestracyjnego nie jest więc szczególnie skomplikowane, lecz pamiętajmy, aby jak najszybciej dopełnić niezbędnych formalności. W przeciwnym razie osoba, która wejdzie w posiadanie dowodu, może użyć go w nieodpowiednim celu.
Zgubienie a kradzież dowodu rejestracyjnego
Zgubiony dowód rejestracyjny przed przerejestrowaniem czy wyjazdem zagranicznym stanowi poważny problem, jednak warto zastanowić się, czy przypadkiem nie mamy do czynienia z kradzieżą dokumentu. Jeśli tak, sprawę należy zgłosić na policję. Funkcjonariusz przeprowadzi z nami rozmowę, spisując zeznania. Następnie dokona niezbędnych czynności, aby zablokować wykonywanie operacji przy pomocy kradzionego dowodu. Problem narasta, jeśli wraz z dokumentem przedmiotem kradzieży padnie samochód. Wtedy też może dojść do sprzedaży pojazdu, dlatego należy jak najszybciej zgłosić sprawę na policję.
Zgubiony dowód rejestracyjny a przegląd oraz OC
W czasie badania technicznego właściciel pojazdu zobowiązany jest okazać dowód rejestracyjny. Dlatego też zgubienie dokumentu wyklucza przedłużenie pozwolenia na poruszanie się samochodem po drogach. Jak wiadomo, bez ważnych badań auto, pomimo iż sprawne, nie może być użytkowane. Zgubiony dowód rejestracyjny to brak przeglądu, jednak w momencie otrzymania wtórnika możemy, a nawet powinniśmy jak najszybciej zgłosić się na badanie.
Nieco inaczej wygląda kwestia wykupienia polisy OC. Co do zasady, osoba, która zgubiła dowód rejestracyjny, wciąż ma prawo, a nawet obowiązek wykupić ubezpieczenie. Niemniej jednak sprawę należy zgłosić ubezpieczycielowi, który będzie chciał upewnić się, czy wystąpiliśmy o wydanie wtórnika. Zdecydowanie więcej problemów może przysporzyć zakup dodatkowych, nieobowiązkowych polis samochodowych – ubezpieczyciel ma prawo zażądać okazania dowodu podczas spisywania umowy.