Strona głównaRejestracjeDLE rejestracja – jakie miasto, jaka dzielnica? Co oznacza?

DLE rejestracja – jakie miasto, jaka dzielnica? Co oznacza?

-

Na drogach województwa dolnośląskiego, ale i nie tylko, często jest widywana rejestracja DLE. Jakie miasto jest przypisane do tego skrótu literowego? Czy odnosi się do konkretnej dzielnicy i co właściwie oznacza ta tablica? Najważniejsze wiadomości na ten temat znajdziesz w naszym artykule!

Rejestracja DLE – jakie miasto wydaje tablice?

Jak powiedziano wcześniej, na polskich drogach bardzo często jest widywana rejestracja DLE. Co oznacza skrót znajdujący się na tablicach? Odnosi się do miasta Legnica. To miasto na prawach powiatu w Polsce o powierzchni 56,29 km2. Znajduje się dokładnie w środkowej części województwa dolnośląskiego – największy obszar jest położony przede wszystkim na Równinie Legnickiej, obok rzeki Kaczawa i Czarna Woda.

Legnica jest trzecim co do wielkości miastem w regionie dolnośląskim. Na obszarze miejscowości mieszka ok. 98 436 mieszkańców i większa liczba ludności zamieszkuje tylko Wrocław i Wałbrzych. Warto zauważyć, że Legnica stanowi najbardziej wysunięty na południe i przy tym największy ośrodek miejski Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego. Urząd prezydenta miasta piastuje Tadeusz Krzakowski.

Rejestracja DLE – co oznacza tablica identyfikacyjna pojazdu?

Rejestracja DLE pojawiła się na polskich drogach po reformie podziału administracyjnego kraju w 1999 roku – dokładnie od 1 maja 2000 roku. Zastąpiła oznaczenie starszego typu – czarnych tablic z białymi znakami.

Każdy pojazd poruszający się po Polsce, powinien mieć oznaczenie spełniające konkretne warunki. Zostały one opisane w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11 grudnia 2017 roku w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych. Do tego dochodzą także dodatkowe wytyczne opisywane w aktualnych nowelizacjach.

Tym samym układ jest następujących. Po lewej stronie znajduje się niebieskie pole z logiem Unii Europejskiej, a pod spodem jest umieszczony skrót oznaczający kraj – w tym przypadku PL. Następne dwa lub trzy miejsca odnoszą się do województwa, powiatu, miasta i w niektórych przypadkach dzielnicy. Całość uzupełnia unikalny ciąg cyfrowy, który jest przypisywany indywidualnie ewidencjonowanemu pojazdowi.

Rejestracja DLE – jaka dzielnica jest przypisana do oznaczenia?

Są pewne wątpliwości, które wzbudza rejestracja DLE – jaka dzielnica jest przypisana do tego oznaczenia? Trzeba w tym momencie jasno powiedzieć, że żadna. Do konkretnego obszaru w mieście – dzielnicy, są przypisywane rejestracje stolicy Polski, czyli Warszawy. Z kolei w przypadku Legnicy nie stosuje się oznaczenia dla dzielnic.

Ile kosztuje wyrobienie tablic rejestracyjnych w Legnicy?

Skoro wiadomo już, co to za rejestracja DLE i co oznacza, warto dowiedzieć się, ile konkretnie kosztuje wyrobienie tablic. Odpowiada za to legnicki wydział komunikacji. Za zarejestrowanie pojazdu bez zmiany tablic, trzeba będzie zapłacić 67,50 zł. Wyższy koszt to montaż tablic standardowych – 180,50 zł i żółtych (dla pojazdów zabytkowych) – 200,50 zł, a także indywidualnych – 1100,50 zł.

Do tego trzeba także zaliczyć wykupienie polisy OC, uiszczenie opłaty ewidencyjnej i za dokumenty, nalepkę legalizacyjną i kontrolną, a także odprowadzenie podatku PCC-3, jeżeli cała transakcja odbywała się na zasadzie umowy kupna-sprzedaży. 

Żeby złożyć wniosek o wyrobienie tablic rejestracyjnych, należy również pobrać i wypełnić druk A0-05-1. Ostatnim etapem, jest weryfikacja wiadomości na temat pojazdu i przygotowanie właściwego dowodu rejestracyjnego – wydział  komunikacja ma na to 30 dni. Po tym czasie można odebrać tablice.

Zobacz też:

POPULARNE

Rejestracja DB

DB rejestracja – jakie miasto, jaka dzielnica? Co oznacza?

0
Właściciele pojazdów w Polsce mają obowiązek ewidencjonować je w wydziale komunikacji, który przydziela im indywidualne tablice. Jedną z nich jest rejestracja DB. Jakie miasto...

OSTATNIE POSTY