Strona głównaRejestracjeDL rejestracja – jakie miasto, jaka dzielnica? Co oznacza?

DL rejestracja – jakie miasto, jaka dzielnica? Co oznacza?

-

Tablice rejestracyjne są unikatowym znakiem identyfikacyjnym każdego pojazdu. Poruszając się po polskich drogach, możemy zauważyć różne rozmiary, kolory plansz, a także rozmaite oznaczenia literowo-cyfrowe. Jednym z nich jest rejestracja DL. Jakie miasto je wydaje?

Rejestracja DL – jakie miasto wydaje tablice?

Osoby zastanawiające się, co to za rejestracja DL, znajdą odpowiedź w naszym artykule. Wydawaniem tablic identyfikacyjnych dla pojazdu o tym oznaczeniu, zajmuje się wydział komunikacji w Legnicy. To miejscowość na prawach powiatu, która znajduje się w województwie dolnośląskim. Jest położone nad rzeką Kaczawą i Czarną Wodą.

Urząd prezydenta miasta piastuje Tadeusz Krzakowski. Miejscowość ma 56,29 km2 i leży na wysokości 113-168 m n.p.m. Według danych publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny miasto jest zamieszkiwane przez ok. 98 436 mieszkańców. Tym samym Legnica jest trzecią miejscowością w woj. dolnośląskim – po Wrocławiu i Wałbrzychu pod względem liczby ludności.

Rejestracja DL – co oznacza?

Każda rejestracja wydawana w Polsce, powinna spełniać warunki określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11 grudnia 2017 w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych. Warto też zaznaczyć, że również nowelizacje przepisów wpływają na sposób, w jaki jest wykonana rejestracja DL. Co oznacza znajdujący się na niej skrót literowo-liczbowy?

Patrząc od lewej, dwie lub trzy pierwsze litery odnoszą się do nazwy województwa, powiatu, miasta i dzielnicy. Kolejne pięć miejsc jest przeznaczonych dla unikalnego układu cyfrowego, który jest przypisywany każdemu ewidencjonowanemu pojazdowi. 

Dodatkowe elementy rejestracyjne i wymiary tablic DL

Do elementów rejestracyjnych zaliczają się nie tylko tablice. Takim fragmentem jest na pewno nalepka legalizacyjna, która składa się z 2 hologramowych znaczków o wymiarach 30×20 mm przyklejanych do tablic i dowodu rejestracyjnego 30×10 mm.

Następna jest naklejka kontrolna. Ma kształt prostokąta o wymiarach 50 x 100 mm. Wydaje się ją do tablic zwyczajnych, indywidualnych i zabytkowych. Pełni funkcję trzeciej tablicy i zawiera takie informacje, jak numer rejestracyjny pojazdu, litery PL i flaga Polski.

Skoro wiadomo już, co to za rejestracja DL, warto przedstawić wiadomości na temat ich prawidłowych wymiarów. Odmiana jednorzędowa ma rozmiar 520 x 114 mm, dwurzędowa 305 x 214 mm, zmniejszona 305 x 114, motocyklowa 190 x 150 mm, a motorowerowa 140 x 114 mm. 

Rejestracja DL – jaka dzielnica jest przypisana do oznaczenia?

Jest pewna kwestia, która wzbudza wątpliwości i jest z nią związana właśnie rejestracja DL – jaka dzielnica jest przypisana do oznaczenia? W przypadku tych tablic znajdujące się na nich oznaczenie nie odnosi się do konkretnego obszaru w mieście. Sygnatury dzielnic są widoczne wyłącznie na tablicach rejestracyjnych stolicy polski.

Koszt wyrobienia rejestracji w Legnicy

Pierwsze koszty są związane z wykupieniem polisy OC. Jednym z niezbędnych dokumentów jest też potwierdzenie odpowiedniego stanu technicznego pojazdu z SKP – za usługę diagnostyczną również należy zapłacić. Całość uzupełnia opłata podatku PCC-3.

Żeby zarejestrować pojazd w Legnicy, trzeba uiścić opłatę w wysokości 67,50 zł. Dotyczy to ewidencję maszyny bez zmiany tablic rejestracyjnych, nalepki kontrolnej, a także kompletu znaków legalizacyjnych, kiedy rejestracja była już w Polsce. Więcej należy zapłacić w przypadku zmiany tablic na standardowe – 180,50 zł. Koszt wyrobienia tablicy dla pojazdu zabytkowego to 200,50 zł a indywidualnej to 1100,50 zł.

POPULARNE

OSTATNIE POSTY