Wiele osób może się zastanawiać, co to za rejestracja DLB. Jakie miasto je wydaje i czy są przypisane do jakiejś dzielnicy. Bez wcześniejszej znajomości układu literowo-cyfrowego na tablicach, rozszyfrowanie tych informacji prosto z rejestracji jest praktycznie niemożliwe. Dlatego, jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy do naszego artykułu!
Rejestracja DLB – jakie miasto wydaje tablice identyfikacyjne?
Na początku wyjaśnimy podstawową kwestię, z którą jest związana rejestracja DLB – jakie miasto wydaje te tablice identyfikacyjne. Skrót DLB odnosi się do województwa dolnośląskiego, powiatu lubańskiego i samego miasta Lubań.
Zgodnie z danymi, które przedstawił Główny Urząd Statystyczny, miejscowość zamieszkuje około 20 879 mieszkańców. Miasto ma powierzchnię 16,12 km2 i jest położone na wysokości ok. 212 m n.p.m., a urząd burmistrza piastuje Arkadiusz Słowiński. W Lubaniu na 1000 osób przypada 708,6 aut osobowych, co jest liczbą wyższą niż średnia krajowa i całego województwa dolnośląskiego.
Jakie pojazdy są rejestrowane w Lubaniu?
Największą liczbę stanowią samochody osobowe. Według danych publikowanych przez GUS, w Lubaniu zarejestrowane aż 38 162 aut osobowych. Mniejszą część stanowią pojazdy ciężarowe – 4 327, ciągniki rolnicze – 1 093, autobusy – 358 i motocykle – 2 523.
Do najczęściej rejestrowanych pojazdów zaliczają się auta wyposażone w benzynową jednostkę napędową – 20 963, drugie miejsce zajmują samochody z wysokoprężnym motorem diesla – 12 924, a trzecie z silnikiem z instalacją LPG. Najmniejszą część stanowią pozostałe odmiany motorów m.in. elektryczne, hybrydowe, czy wodorowe.
Rejestracja DLB – co oznacza?
Każdy pojazd poruszający się po drogach naszego kraju powinien mieć aktualną rejestrację zgodną z polskim prawem. Dokładne regulacje znajdują się w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych z 11 grudnia 2017 roku.
Układ tablicy i naniesione na nią informacje muszą też spełniać wytyczne bieżących nowelizacji. Właśnie według tych zasad powinna być wykonana rejestracja DLB. Co oznacza układ symboli, liter i cyfr, który się na niej znajduje?
Patrząc na tablicę od lewej strony, można zauważyć niebieskie tło, na które został naniesiony symbol UE i naszego kraju – PL. Dalej, po prawej stronie są umieszczone dwie lub trzy litery odnoszące się do województwa, powiatu i miasta, niekiedy również dzielnicy. Ostatnie pięć pól jest przeznaczonych na skrót cyfrowy, który przypisuje się indywidualnie do konkretnego pojazdu.
Rejestracja DLB – jaka dzielnica jest do niej przypisana?
Jak wspomniano wcześniej, na tablicach może znajdować się oznaczenie konkretnego obszaru miasta. Czy takie oznakowanie ma rejestracja DLB? Jaka dzielnica jest mu przypisana?
Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna – żadna. W naszym kraju jedynym miastem, które wydaje tablice rejestracyjne oznaczające konkretną dzielnicę, jest Warszawa. Mieszkańcy stolicy, w zależności od miejsca zamieszkania, mogą otrzymać kilkanaście odmian pater.
Ile kosztuje wyrobienie tablic rejestracyjnych w Lubaniu?
Skoro wiadomo już, co to za rejestracja DLB, warto zebrać informacje na temat kosztów. Tablice wydaje wydział komunikacji w Lubaniu. Cena za ewidencję auta nowego lub używanego i niesprowadzanego z zagranicy to 180,50 zł. W przypadku wyrobienia tablic indywidualnych trzeba dodatkowo doliczyć 920 zł.
Z kolei rejestracja auta sprowadzanego z zagranicy, to cena 256 złotych. Do tego trzeba też doliczyć wykup obowiązkowego ubezpieczenia OC i koszty za badania techniczne lub tłumaczenia dokumentów.
Zobacz też: