Strona głównaRejestracjeDSW rejestracja – jakie miasto? Jaka dzielnica? Co oznacza?

DSW rejestracja – jakie miasto? Jaka dzielnica? Co oznacza?

-

Przemierzając polskie drogi, można zauważyć, że na pojazdach znajduje się rejestracja DSW. Jakie miasto wydaje takie oznaczenie? Jaka dzielnica jest do niego przypisana? Co właściwie oznacza? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule!

Rejestracja DSW – jakie miasto wydaje oznaczenia?

Tablice rejestracyjne z oznaczeniem DSW są wydawane przez wydział komunikacji miasta Świdnica. Miejscowość znajduje się w województwie dolnośląskim i jest główną siedzibą powiatu świdnickiego. Leży na Przedgórzu Sudeckim nad rzeką Bystrzycą. Jest częścią aglomeracji wałbrzyskiej, a urząd burmistrza piastuje Beata Moskal-Słaniewska.

Świdnica liczy 56 803 mieszkańców i ma powierzchnię 21,76 km2. Według danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny, w mieście zarejestrowano 99 504 aut osobowych, 13 943 pojazdów ciężarowych, 480 autobusów, 4 085 ciągników rolniczych i 5370 motocykli.

Największa część ewidencjonowanych pojazdów była wyposażona w silnik benzynowy – 57 279, drugie miejsce należy dla maszyn z wysokoprężną jednostką napędową – 30 521. Z kolei dwa ostatnie miejsca zajmują pojazdy z instalacją LPG – 9720 i napędem elektrycznym, hybrydowym i wodorowym – 1 984.

Rejestracja DSW – co oznacza? Jakie miasto?

Wszystkie tablice rejestracyjne, które są wykonywane w Polsce, muszą spełniać wytyczne określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 11 grudnia 2017 roku w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych. Do wytycznych zaliczają się również aktualne nowelizacje. Zgodnie z tymi przepisami jest wykonana rejestracja DSW. Co oznacza znajdujący się na nich skrót literowo-cyfrowy i symbole.

Po lewej stronie jest widoczne niebieskie pole, a także symbol Unii Europejskiej i dwie litery PL – Polska. Następnie, po prawej umieszcza się zazwyczaj dwie lub trzy litery, które odnoszą się do województwa, powiatu, miasta i dzielnicy. Tutaj warto odpowiedzieć na jedno z najczęściej zadawanych pytań, z którymi jest związana rejestracja DSW – jaka dzielnica jest przypisana do skrótu? Odpowiedź jest prosta, do skrótu DSW nie ma przypisanej dzielnicy. Takie oznaczenia stosuje się wyłącznie w przypadku pojazdów ewidencjonowanych na terenie Warszawy.

Jakie inne elementy znajdują się na tablicach rejestracyjnych DSW?

Na tablicach rejestracyjnych znajdują się również naklejki legalizacyjne. Zaliczają się do nich 2 hologramowe nalepki w rozmiarze 30 x 20 mm, które umieszcza się bezpośrednio na tarczy, a jedną o wymiarach 30 x 10 mm w dowodzie rejestracyjnym. 

Całość uzupełnia nalepka kontrolna na szybę w kształcie prostokąta o wymiarach 50 x 100 mm. Dołącza się ją do tablic zwyczajnych, indywidualnych i zabytkowych. Można z niej odczytać takie informacje jak numer rejestracyjny pojazdu, litery PL i flaga Polski. Naklejka powinna być umieszczana w prawym dolnym rogu szyby.

Oprócz tego na tablicach znajdują się elementy naniesione techniką laserową. Z użyciem na powierzchnię tarcz nanosi się oznaczenie miejsca na umieszczenie nalepki legalizacyjnej, obrys wizerunku orła z godła państwowego, a także nazwę i numer certyfikatu producenta tablicy. 

Warto też wspomnieć o wymiarach tablic rejestracyjnych. W przypadku tarcz jednorzędowych jest to rozmiar 520 x 144 mm, dwurzędowych 305 x 214 mm, zmniejszonych 305 x 114 mm, motocyklowych 190 x 150 mm i motorowerowych 140 x 114 mm.

Koszt wyrobienia tablic rejestracyjnych DSW

Trzeba się dowiedzieć nie tylko, co to za rejestracja DSW, ale także ile kosztuje jej wyrobienie. Kiedy ktoś chce zarejestrować pojazd używany, który był już ewidencjonowany w kraju – bez zmiany tablicy zapłaci 67,50 zł, z tarczą standardową 180,50 zł, żółtą zabytkową 200,50 zł a indywidualną 1100,50 zł. Koszt w przypadku wyrobienia pater dla auta z zagranicy to 256 zł.

POPULARNE

OSTATNIE POSTY