Strona głównaRejestracjeWE rejestracja - jakie miasto, jaka dzielnica? Co oznacza?

WE rejestracja – jakie miasto, jaka dzielnica? Co oznacza?

-

Niejednokrotnie zastanawialiście się pewnie co to za cwaniak pędzi po A4 dwieście km/h, a na jego podświetlanej tablicy miga wam tylko zestaw literek, które nie kojarzą się absolutnie z żadną nazwą województwa. Co ciekawe polskie oznakowanie tablic rejestracyjnych nie jest tak proste i logiczne jak mogłoby się niektórym wydawać. System oznakowania polskich tablic rejestracyjnych zawiera w sobie kodyfikowanie pochodzenia pojazdów przy pomocy liczb i liter. Podstawową informacją są dwie lub trzy pierwsze litery – to one informują z którego województwa oraz powiatu pochodzi dany pojazd. 

Pierwsza litera jest najczęściej myląca, kszczególnei dla osób przekonanych o tym, że pochodzi ona od nazwy województwa. Nic bardziej mylnego! Owszem rejestracja we Wrocławiu to DW co oznacza, że D odpowiada województwu dolnośląskiemu, a W miastu Wrocław. Nie zawsze sytuacja jest taka prosta. W końcu w Polsce są dwa województwa, których nazwa rozpoczyna się od litery “M” ale żadna z polskich rejestracji nie zaczyna się od tej litery! Zapraszamy was do przeczytania tego artykułu jeżeli kiedykolwiek wpisywaliście w internecie frazy “rejestracja WE jakie miasto”, “rejestracja WE jaka dzielnica”, “co to za rejestracja WE”, “rejestracja WE co oznacza”.

Jeżeli widzieliście kiedyś rejestrację WE i zastanawiacie się jakie to miasto, powiat i województwo to trafiliście na właściwy artykuł. 

Sprawdź: Marki samochodowe jako sponsorzy klubów piłkarskich

Rejestracja WE – jakie miasto?

Co to za rejestracja WE? Od znajomych najczęściej słyszę, że kierowcy z rejestracją zaczynającą się od “W” są szybcy i prowadzą, że tak eufemistycznie to ujmę, brawurowo. Nie wszyscy od razu rozpoznają w tym rejestrację warszawską. Tak jak już pisaliśmy litera odpowiadająca województwu nie zawsze bierze się od pierwszej litery nazwy województwa. Mimo bycia położonymi w województwie Mazowieckim miasta posiadają oznaczenie “W”. Dzieje się tak za sprawą oczywiście miasta stołecznego Warszawa, które narzuciło oznaczeniom literkę od swojej nazwy. Czy oznacza to, że rejestracja WE reprezentuje jakieś miasto w województwie Mazowieckim? Otóż nie. Oznaczenia polskich rejestracji znów zagrały nam na nosie. 

Sprawdź: Kupno nowego samochodu w Niemczech – czy warto?

Rejestracja WE – co oznacza?

W przypadku standardowych oznaczeń na polskich tablicach rejestracyjnych druga litera odpowiada za reprezentowanie nazwy powiatu w danym województwie. Warszawa jest miastem wyjątkowym, i nie chodzi wyłącznie o sprawowaną przez nią funkcję stolicy, ale również o inne niż w całej reszcie Polski oznakowanie tablic rejestracyjnych. Miasto Warszawa wydaje rejestrację w zależności od dzielnicy miasta, w której składamy dokumentację ubiegającą się o zarejestrowanie pojazdu. Dla przykładu: zupełnie inną tablicę rejestracyjną otrzyma osoba mieszkająca w Warszawie, w dzielnicy Rembertów, a inną osoba zamieszkująca osiedle Wilanów. Warszawskie oznakowania obejmują prawie cały alfabet, na rejestracji pojazdu ze stolicy zobaczymy konfigurację aż 15 literek z główną “W”. Rejestrację warszawską rozpoznać możemy w kombinacjach: WA, WB, WD, WE, WF, WH, WI, WJ, WK, WN, WT, WU, WW, WX oraz WY. Istnieją również inne konfiguracje takie jak WW-A, WW-C, WW-X, WW-F, WW-H, WW-W, WW-J, WW-P, WW-S, WW-P czy WW-T.

Sprawdź: Opłaty drogowe w Europie

Jaką zatem rejestracja WE dzielnicę reprezentuje? Rejestracja WE, jakiej miasto pochodzenia to Warszawa, zarejestrowana była w dzielnicy Mokotów. Rejestracja WE, jakiej dzielnicą jest Mokotów, to bardzo modne miejsce na mapie Warszawy. Jeżeli zastanawialiście się “co to za rejestracja WE” to tutaj na pewno znaleźliście swoją odpowiedź.

POPULARNE

OSTATNIE POSTY