Strona głównaRejestracjeDZG rejestracja – jakie miasto? Co oznacza?

DZG rejestracja – jakie miasto? Co oznacza?

-

Każdy ewidencjonowany na terenie kraju pojazd powinien być odpowiednio oznaczony. Jednym z takich oznaczeń jest rejestracja DZG. Jakie miasto wydaje tablice? Czy do skrótu przypisano jakąś dzielnicę? Co dokładnie oznaczają znajdujące się na niej symbole? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym tekście!

Rejestracja DZG – jakie miasto wydaje oznaczenie?

Wydawaniem tablic zajmuje się wydział komunikacji w Zgorzelcu. To miasto znajdujące się w województwie dolnośląskim na terenie Górnych Łużyc przy rzece Nysa Łużycka. Jest głównym miastem gminy wiejskiej, a także powiatu zgorzeleckiego. Ma powierzchnię 15,88 km2 i zamieszkuje je 30 037 ludności, a urząd burmistrza piastuje Rafał Gronicz.

W ostatnim czasie w powiecie Zgorzeleckim zarejestrowano 70 212 pojazdów. Największą część stanowiły samochody osobowe – 59 540, drugie miejsce zajęły pojazdy ciężarowe – 5 439, a trzecie motocykle  – 2 554. Ewidencja obejmowała też ciągniki rolnicze w liczbie 1 418.

Jeżeli chodzi o samochody, to najwięcej zarejestrowano pojazdów wyposażonych w jednostkę benzynową – 32 004, drugie miejsce zajęły auta z silnikiem wysokoprężnym – 21 586, a trzecie z instalacją gazową LPG – 5 403. Najmniejszą grupę stanowiły samochody elektryczne, wodorowe lub motorem hybrydowym – 547.

Rejestracja DZG – co oznacza znajdujący się na niej skrót?

Tablice wydawane przez lokalny wydział komunikacji muszą spełniać wytyczne określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 11 grudnia 2017 roku w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych, a także aktualnych nowelizacji.  W ten sposób jest wykonana rejestracja DZG. Co oznacza znajdujący się na niej skrót?

Układ patery jest następujący: po lewej stronie znajduje się niebieskie pole, a na nim symbol Unii Europejskiej i znak PL – Polska. Dalej, po prawej widoczne jest białe tło, na którym widnieją dwie lub trzy litery odnoszące się do województwa, powiatu, miasta i ewentualnie dzielnicy. Całość uzupełnia unikalny pięciocyfrowy kod przypisywany indywidualnie do każdego z ewidencjonowanych pojazdów.

Czy do rejestracji DZG jest przydzielona dzielnica? Czy zawsze musi mieć biały kolor?

Istnieje pewna ciekawa kwestia, z którą jest związana rejestracja DZGjaka dzielnica jest do niej przypisana? W przypadku tego miasta nie stosuje się specjalnego oznaczenia do obszarów miejscowości. Robi się tak wyłącznie w przypadku dzielnic Warszawy. 

Warto też powiedzieć więcej na temat koloru tła tablic. Nie zawsze musi być biały. Stosuje się również inne motywy kolorystyczne. Jest tak w przypadku oznaczenia dla pojazdów elektrycznych i zabytkowych. Z kolei cyfry mogą mieć czerwony kolor, jeżeli ktoś wyrobi tablice tymczasowe.

Ile kosztuje wyrobienie tablic rejestracyjnych w Zgorzelcu?

Wiadomo już, co to za rejestracja DZG, ale warto też się dowiedzieć, jaki jest koszt jej wyrobienia. Cena będzie się różnić w zależności od tego, czy auto jest sprowadzane z zagranicy, czy kupowane od krajowego sprzedawcy.

Za tarcze do pojazdu nowego lub używanego, który był już ewidencjonowany na terenie naszego kraju, trzeba zapłacić 180,50 zł. Na cenę składa się opłata: ewidencyjna, za dowód rejestracyjny, nalepkę kontrolną i legalizacyjną, pozwolenie czasowe, a także same tablice. Natomiast tablice indywidualne będą kosztować dodatkowo 920 zł.

Tablice rejestracyjne dla auta sprowadzanego z zagranicy będą droższe. Za taki sam pakiet dokumentów, a także same tarcze trzeba zapłacić 256 zł. Możliwe, że cena będzie wyższa, jeżeli pojawi się konieczność przetłumaczenia dokumentów.

Zobacz też:

POPULARNE

OSTATNIE POSTY