Strona głównaRejestracjeRejestracja DDZ – jakie miasto, jaka dzielnica? Co oznacza?

Rejestracja DDZ – jakie miasto, jaka dzielnica? Co oznacza?

-

Jednym z najczęściej spotykanych na polskich drogach oznaczeń, jest rejestracja DDZ. Jakie miasto jest przypisane do tego skrótu? Czy odnosi się również do konkretnej dzielnicy i które pojazdy mogą być w nią wyposażone? Najważniejsze informacje znajdziesz w naszym artykule!

Rejestracja DDZ – jakie miasto wydaje takie oznaczenie?

Poruszając się po krajowych drogach, nieraz można się natknąć na pojazdy, gdzie na tylnej i przedniej części nadwozia znajduje się rejestracja DDZ. Co oznacza ten układ liter? To numer identyfikacyjny wydawany przez Wydział Komunikacji w miasta Dzierżoniów. 

To miasto znajdujące się w południowo-zachodniej części kraju – dokładnie na Dolnym Śląsku w województwie dolnośląskim. Jest położone w Kotlinie Dzierżoniowskiej nad rzeką Piławą. Urząd Burmistrza pełni Dariusz Kucharski. Powierzchnia miasta równa się 20,97 km2 i jest umiejscowione na poziomie ok. 261 m n.p.m. Dzierżoniów liczy ok. 33 137 mieszkańców.

Rejestracja DDZ – co oznacza ten układ liter?

Tablice rejestracyjne używane w Polsce, muszą spełniać konkretne wytyczne. Ich wykonanie warunkują specjalne założenia, przedstawione w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11 grudnia 2017 roku w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych.

Tym samym pierwsza litera na tablicach rejestracyjnych DDZ odnosi się do województwa – dolnośląskiego, a kolejna lub dwie, znajdujące się po pierwszej do powiatu – w tym przypadku Dzierżoniowskiego.

Pojazdy, na których widnieje rejestracja DDZ

Oprócz tego, co to za rejestracja – DDZ, warto też się dowiedzieć, jakie pojazdy są w nią wyposażone. Z pomocą przychodzą szczegółowe dane z Głównego Urzędu Statystycznego. Według nich szacowana liczba pojazdów samochodowych i ciągników, które były zarejestrowane w powiecie dzierżoniowskim w 2020 roku, wynosiła 76 205.

Większość stanowiły auta osobowe – 60 740, a oprócz tego zarejestrowano 214 autobusów, 3 468 motocykli, 887 motocykli o pojemności skokowej motoru 125 cm3, a także 1 997 ciągników rolniczych. 

Według statystyk, na 1000 ludności w powiecie dzierżoniowskim przypada aż 607,8 samochodów osobowych. Jest to jeden z najlepszych wyników w kraju. Do najczęściej rejestrowanych aut zaliczają się te wyposażone w motory benzynowe – 34 048, drugie miejsce w zestawieniu zajmują samochody z wysokoprężną jednostką – 19 347, a ostatnie z instalacją LPG – 6 675.

Rejestracja DDZ – jaka dzielnica jest przypisana do skrótu?

Niektórzy mogą się zastanawiać, co jeszcze oznacza rejestracja DDZ – jaka dzielnica jest przypisana do skrótu. Warto na samym początku wyjaśnić, że skrót nie odnosi się do żadnego, specjalnego obwodu tego niedużego miasta. Takie rozwiązanie jest stosowane dla pojazdów rejestrowanych w większych aglomeracjach, na przykład Warszawie.

Koszt wyrobienia tablic rejestracyjnych w Dzierżoniowie

Żeby zarejestrować samochód w miejscowości Dzierżoniów, aktualnie trzeba zapłacić 67,50 złotych. Cena dotyczy interesantów, którzy nie będą zmieniać tablic rejestracyjnych, nalepki kontrolnej i zestawu znaków legalizacyjnych, jeśli auto było już zarejestrowane w Polsce. W innym przypadku koszt będzie wyższy – na poziomie 180,50 złotych.

Rejestracja DDZ będzie kosztować więcej, jeżeli właściciel pojazdu będzie chciał zarejestrować zabytkowe auto lub ma zamiar skorzystać z możliwości dobrania tablic indywidualnych. W pierwszej sytuacji zapłaci 200,50, a w drugiej 1100,50 złotych. Wniosek o wyrobienie rejestracji należy składać w urzędzie znajdującym się w siedzibie powiatu, do którego przynależy miejscowość interesanta.

Sprawdź też:

POPULARNE

OSTATNIE POSTY