Tablice rejestracyjne są stosowane po to, aby z łatwością zidentyfikować pojazd. W naszym kraju każda z poruszających się po drogach maszyn ma własne, indywidualne oznaczenie. Jednym z nich jest rejestracja CBY. Jakie miasto wydaje takie tablice? Czy jest do nich przypisana konkretna dzielnica? Co właściwie oznacza? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!
Rejestracja CBY – jakie miasto wydaje tablice?
Wiele pytań może wzbudzać rejestracja CBY. Jaka dzielnica jest do niej przypisana, które miasto zajmuje się wydawaniem tablic i co właściwie oznaczają? Zacznijmy od początku. Akronim CBY nie odnosi się do żadnego konkretnego obszaru miejscowości, w którym jest wydawana rejestracja. Takie oznaczenie stosuje się tylko w przypadku tablic warszawskich.
Rejestracja CBY jest wydawana przez wydział komunikacji w Bydgoszczy. To stolica (obok Torunia) województwa kujawsko-pomorskiego i miasto na prawach powiatu. Ma powierzchnię 175,98 km2, urząd prezydenta piastuje Rafał Bruski i zamieszkuje je 341 692 ludności.
Dane na temat rejestrowanych pojazdów CBY
Wyjaśniliśmy już, co to za rejestracja CBY. Teraz warto dowiedzieć się więcej na temat ilości ewidencjonowanych pojazdów, a także ich rodzaju. W ostatnim czasie, według danych publikowanych przez GUS w Bydgoszczy zarejestrowano 272 154 pojazdów.
Główną część stanowią samochody osobowe – 221 193. Drugie miejsce zajmują pojazdy ciężarowe – 31 404, a trzecie motocykle – 12 608. Tuż za podium znalazły się autobusy – 1 395 i ciągniki rolnicze – 1 256.
Rejestracja CBY – co oznacza znajdujący się na niej układ liter, cyfr i symboli?
Jedną z najczęściej widywanych tablic na polskich drogach jest rejestracja CBY. Co oznacza dokładnie znajdujący się na niej układ liter, cyfr i symboli? Litery odnoszą się do województwa, powiatu i miasta. Natomiast cyfry to unikalny układ, który jest przypisywany każdemu pojazdowi indywidualnie.
Na tablicy można również zauważyć niebieskie pole, na którym znajduje się logo Unii Europejskiej i skrót PL – Polska. Dalej, po prawej jest widoczne białe tło, znaki homologacyjne, a także wspomniany akronim literowy i cyfrowy.
Można tutaj się na chwilę zatrzymać i wyjaśnić, czy tablice zawsze muszą mieć białe tło. Motyw kolorystyczny jest inny w przypadku tarcz dla pojazdów elektrycznych – zielony, zabytkowych – żółty i dyplomatycznych – niebieski. Oprócz tego, cyfry i litery mogą mieć czerwony odcień – kiedy znajdują się na tablicach tymczasowych.
Dodatkowe elementy rejestracyjne i wymiary tablic DBY
Nie tylko tarcze z oznaczeniem CBY są elementem rejestracyjnym. Do takich części zaliczają się również nalepki legalizacyjne. Do tej grupy zaliczają się 2 naklejki homologacyjne o wymiarach 30 x 20 mm, które nakłada się na tablice, a także jedna w rozmiarze 30 x 10 mm do dowodu rejestracyjnego. Informacje są na nich zapisane w układzie NL/3 litery i 7 cyfr.
Dodawana jest też nalepka kontrolna z numerem rejestracyjnym pojazdu, literami PL i flagą Polski. Naklejka ma kształt prostokąta o wymiarach 50 x 100 mm. Właściciel pojazdu umieszcza ją w prawym, dolnym rogu szyby. Warto nadmienić, że obowiązek posiadania naklejki kontrolnej wygasa 4 września 2022 roku.
Natomiast wymiary tablic mogą być następujące. W przypadku jednorzędowych jest to rozmiar 520 x 114 mm, dwurzędowych 305 x 214 mm, zmniejszonych 305 x 114 mm, motocyklowych 190 x 150 mm i motorowerowych 140 x 114 mm. Dzięki temu tablice rejestracyjne pasują do większości pojazdów i umożliwiają ich sprawną identyfikację. Za brak tarcz z danymi na temat maszyny można zapłacić karę od 200 do 1000 złotych.
Sprawdź też: