Strona głównaRejestracjeDJE rejestracja – jakie miasto, jaka dzielnica? Co oznacza?

DJE rejestracja – jakie miasto, jaka dzielnica? Co oznacza?

-

Przemierzając polskie drogi, można często natknąć się na auta, na których znajduje się rejestracja DJE. Jakie miasto wydaje takie tablice? Jaka dzielnica jest przypisana do oznaczenia, które się na nich znajduje? Co oznacza skrót na białej planszy? Przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat!

Rejestracja DJE – jakie miasto wydaje tablice?

Wiele osób może się zastanawiać, co to za rejestracja DJE – jakie miasto wydaje takie tablice? Odpowiedź można uzyskać, rozszyfrowując układ trzech liter, które znajdują się na początku akronimu. Pierwsze dwie lub trzy odnoszą się do województwa, powiatu i miasta. W takim razie, o czym informuje rejestracja DJE? Co oznacza znajdujący się na niej skrót?

To tablice przypisane dla miasta Jelenia Góra. Znajduje się w powiecie jeleniogórskim i województwie dolnośląskim. Według danych z Głównego Urzędu Statystycznego zamieszkuje je ok. 78 335 mieszkańców, a powierzchnia równa się 109,22 km2. Prezydentem miasta jest Jerzy Łużniak. 

Jaka dzielnica jest przypisana do oznaczenia DJE?

Jest jeszcze jedna, warta wyjaśnienia kwestia, z którą jest związana rejestracja DJE – jaka dzielnica jest do niej przypisana? Skrót znajdujący się na planszy nie odnosi się do żadnego, konkretnego obszaru miejscowości.

Owszem, na tablicach rejestracyjnych można zauważyć specjalne oznaczenia dzielnic. Jednak dotyczy to wyłącznie stolicy naszego kraju – Warszawy. Pojazdy ewidencjonowane w tym mieście mogą mieć aż kilkanaście rodzajów oznaczeń, w zależności od obszaru, w którym funkcjonuje lokalny wydział komunikacji.

Rejestracja DJE – co oznacza skrót na tablicy?

Warto zatrzymać się na chwilę przy samym oznaczeniu, które znajduje się na tablicach. Odczytując je od lewej strony, na początku można zauważyć niebieskie pole z logiem Unii Europejskiej i literami PL. Dalej są umieszczone dwie lub trzy litery informujące o województwie, powiecie, dzielnicy (w przypadku Warszawy) i miasta. 

Po literach znajdują się cyfry. Kombinacja pięciu z nich jest przypisywana indywidualnie dla konkretnego pojazdu. Nie każdy z nich musi mieć oznaczenie rejestracyjne dokładnie w takim formacie. Właściciel może się zdecydować na niestandardowe tablice, gdzie w miejsce cyfr umieszcza się dowolny układ liter.

Dodatkowe elementy na tablicach rejestracyjnych DJE

Na planszach znajdują się też dodatkowe elementy. Są to m.in. symbole naniesione techniką laserową: oznaczenie miejsca na umieszczenie nalepki legalizacyjnej, obrys wizerunku orła z godła państwowego, nazwa i numer certyfikatu producenta tablicy.

Niekoniecznie. Plansza może mieć jasno-zielony kolor. Dzieje się tak w przypadku rejestracji auta z inną jednostką napędową niż benzynowa, diesel lub instalacja LPG. Mogą to być motory elektryczne, czy wodorowe. Inny kolor stosuje się też dla tablic identyfikacyjnych pojazdów zabytkowych.

Ile trzeba zapłacić za zarejestrowanie pojazdu DJE?

Skoro wiadomo już co to za rejestracja DJE, należy się dowiedzieć, ile trzeba za nią zapłacić. W jeleniogórskim wydziale komunikacji trzeba uiścić opłatę: bez zmiany tablicy – 67,50 zł, z tablicą standardową 180,50 zł, z żółtą tablicą zabytkową 200,50 zł i z tablicą indywidualną 1100,50 zł. Do tego trzeba też doliczyć koszt zakupu ubezpieczenia OC, a także podatek PCC-3 w przypadku realizacji umowy kupna-sprzedaży.

Należy również pamiętać o złożeniu stosownych dokumentów. Podstawowym jest wniosek o rejestrację pojazdu – druk A0-05-01, a także potwierdzenie opłat urzędowych, nabycia polisy OC i zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego SKP. Po złożeniu tych i pozostałych dokumentów można otrzymać tablicę rejestracyjną w czasie do 30 dni.

POPULARNE

OSTATNIE POSTY