Pierwsze polskie rejestracje pojawiły się na drogach w 1922 za sprawą rozporządzenia Ministra Robót Publicznych i Ministra Spraw Wewnętrznych. Na tablicach można było zauważyć jedną lub dwie litery identyfikujące województwo i cyfry przypisanej dla auta. Format rejestracji zmieniał się przez lata. Ostatnią dużą reformą było unowocześnienie systemu administracyjnego w Polsce. Tym samym na drogach pojawiła się rejestracja DLU. Jakie miasto je wydaje. Do której dzielnicy się odnosi i co właściwie oznacza? Dowiedz się tego od nas!
Rejestracja DLU – jakie miasto wydaje oznaczenie?
Niezwykle często na polskich drogach jest widywana rejestracja DLU – jakie miasto wydaje takie oznaczenie? Tablice są wydzielane przez wydział komunikacji, który znajduje się w Lubinie.
To miasto znajdujące się w południowo-zachodniej Polsce, a dokładnie na dolnym śląsku. Jest siedzibą powiatu lubińskiego i gminy wiejskiej Lubin, a jej położenie to obszar Wysoczyzny Lubińskiej nad rzeką Zimnica. Miasto liczy 71 710 mieszkańców i ma powierzchnię 40,77 km2. Z kolei urząd burmistrza piastuje Robert Raczyński.
Rodzaje rejestrowanych pojazdów w Lubinie
Dowiedzmy się teraz, jakie konkretnie pojazdy są ewidencjonowane w lubińskim wydziale komunikacji. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w ostatnich latach w Lubinie zarejestrowano aż 68 589 samochodów osobowych, 6 862 pojazdów ciężarowych, 524 autobusów, 485 samochodów specjalnych, 1 461 ciągników rolniczych i 2 543 motocykli.
W Lubinie zarejestrowano też 33 572 pojazdów z silnikiem benzynowym, 25 886 z wysokoprężną jednostką napędową, 7 961 z motorem wyposażonym w instalację LPG i 1 170 z inną odmianą napędu m.in. elektrycznym, wodorowym i hybrydowym.
Rejestracja DLU – co oznacza skrót znajdujący się na tarczy?
Układ i wygląd tablic rejestracyjnych powinien być zgodny z wytycznymi, które zostały wprowadzone po reformie podziału administracyjnego 1 maja 2000 roku. Do tego dochodzą zasady określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 11 grudnia 2017 w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych i aktualne nowelizacje. Dokładnie w ten sposób została wykonana rejestracja DLU. Co oznacza znajdujący się na niej układ symboli, liter i cyfr?
Patrząc od lewej strony, widoczne jest niebieskie pole, na którym znajduje się logo Unii Europejskiej, a pod spodem akronim PL – Polska. Następnie, po prawej stronie są dwie lub trzy litery odnoszące się do województwa, powiatu, miasta i ewentualnie dzielnicy. Ostatnie pięć miejsc jest przeznaczonych na unikalną kombinację cyfr, która jest przypisywana pojazdowi.
Rejestracja DLU – jaka dzielnica jest przypisana do skrótu?
Wśród mieszkańców dolnośląskiego, a także pozostałych obszarów Polski często pojawia się pewne pytanie, z którym jest związana rejestracja DLU – jaka dzielnica jest przypisana do oznaczenia?
Symbol DLU, który znajduje się na tablicach, nie jest związany z żadną dzielnicą Lubina. Takie oznaczenie stosuje się tylko w przypadku konkretnych obszarów stolicy. Mieszkańcy Warszawy, rejestrujący swój pojazd mogą otrzymać co najmniej kilkanaście formatów tablic – w zależności od tego, w jakiej części miasta ewidencjonują, na przykład auto.
Ile kosztuje wyrobienie tablic rejestracyjnych DLU?
Wiemy już, co to za rejestracja DLU. Teraz warto poznać informacje dotyczące kosztów rejestracji pojazdu. Na cenę dotyczącą ewidencji nowego i używanego pojazdu, który był już rejestrowany w Polsce, trzeba zapłacić 180,50 zł. Z kolei wyrobienie tablic indywidualnych to dodatkowy koszt 920 zł.
Sprawdź też: