Jednym z najczęściej widywanych na polskich drogach oznaczeń, jest rejestracja DGL. Jakie miasto jest przypisane do tego symbolu literowego? Czy odnosi się do konkretnej dzielnicy i co właściwie oznacza? Odpowiedzi na te pytania, a także ciekawostki dotyczące tablic znajdziesz w naszym artykule!
Rejestracja DGL – jakie miasto wydaje tablice?
Układ standardowych tablic rejestracyjnych jest następujący: pierwsza litera oznacza województwo, a druga i trzecia powiat oraz miasto. Niekiedy spotyka się również tarcze z identyfikatorem dzielnicy.
Żeby móc je nabyć, trzeba odwiedzić właściwy wydział komunikacyjny. Właśnie w nim można złożyć wniosek o to, żeby została wydana rejestracja DGL. Jakie miasto przygotowuje stosowne dokumenty wraz z tą tablicą identyfikacyjną dla pojazdu?
Osoby zastanawiające się, co to za rejestracja DGL, nie muszą już dłużej zadawać sobie tego pytania. To tablica nadawana pojazdom z województwa dolnośląskiego, powiatu głogowskiego i miasta Głogów. Miejscowość znajduje się nad rzeką Odrą i wg danych GUS zamieszkuje je 66 120 osób. Miasto jest usytuowane na wysokości 230,0 m n.p.m i ma powierzchnię 35,11 km2.
Ile kosztuje wyrobienie tablic w wydziale komunikacyjnym?
Osoba, która zakupiła samochód, czy inny rodzaj pojazdu ma obowiązek zarejestrować maszynę w głogowskim wydziale komunikacji – powinno to się odbyć do 30 dnia od dnia zakupu lub darowizny.
Koszt zrobienia rejestracji to 67,50 złotych, jeśli auto było wcześniej zarejestrowane w Polsce lub 180,50, jeżeli konieczna jest zmiana tablic na krajowe, standardowe. Więcej trzeba zapłacić w przypadku ewidencji aut zabytkowych – 200,50 złotych lub z tablicą indywidualną – 1100,50 złotych.
Trzeba też pamiętać o tym, że kierowca ma obowiązek nabycia ubezpieczenia OC, a także wypełnienia stosownych dokumentów – druku A0-05-01. Następnie, do 30 dni kalendarzowych twardy dowód rejestracyjny powinien być gotowy do odbioru.
Rejestracja DGL – co oznacza?
Warto dowiedzieć się też, jakimi innymi cechami charakteryzuje się rejestracja DGL – co oznacza. Jest to tablica, którą na swoich pojazdach umieszczają zwykli użytkownicy. Układ prezentuje się następująco: są to dwa lub trzy miejsca na litery i pięć pól na cyfry. Po lewej stronie znajduje się również napis PL na niebieskim tle pod logiem Unii Europejskiej.
Dopuszcza się także kilka rozmiarów tablic rejestracyjnych DGL. Mogą mieć następujące wymiary: samochodowe jednorzędowe 520×114 mm, dwurzędowe 305×214 mm, zmniejszone 305×114 mm, motocyklowe mają wielkość 190×150 mm, a motorowerowe 140×114 mm.
W większości przypadków standardowe tablice mają białe tło i czarne symbole na jego powierzchni. Wyjątkiem są okoliczności, kiedy rejestrowany pojazd ma napęd elektryczny lub wodorowy – wtedy odcień tła jest jasno-zielony.
Niektórzy zastanawiają się też nad innymi kwestiami oznaczenia, jakie ma na sobie rejestracja DGL – jaka dzielnica jest do niej przypisana? Odpowiedź jest prosta – w przypadku Głogowa nie stosuje się dodatkowych symboli odnoszących się do dzielnic miasta.
Ile pojazdów na polskich drogach ma oznaczenie DGL?
Takie informacje udostępnia Główny Urząd Statystyczny. Według jego danych, w powiecie głogowskim zarejestrowano ponad 50 tys. samochodów osobowych. W głównej mierze były to auta wyposażone w benzynową jednostkę napędową – 26 055, drugie miejsce należy do motorów diesla – 17 774, a trzecie dla silników z dodatkową instalacją LPG – 6646. Pozostałe odmiany stanowią niewielki odsetek – 651.
Wydział komunikacyjny w Głogowie wydał również oznaczenia samochodom ciężarowym – 4 922, autobusom – 267, ciągnikom rolniczym – 1893, a także motocyklom – 2479. Ile lat mają pojazdy poruszające się z rejestracją DGL? Ich średni wiek to 18,6 lat co jest lepszym wynikiem niż średnia w woj. dolnośląskim i całym kraju, kolejno 19,2 oraz 18,8 lat.