Strona głównaRejestracjeDPL rejestracja – jakie miasto, jaka dzielnica? Co oznacza?

DPL rejestracja – jakie miasto, jaka dzielnica? Co oznacza?

-

Standardowe tablice rejestracyjne mają taki sam układ. Po lewej stronie znajduje się niebieskie pole z symbolem Unii Europejskiej i oznaczeniem PL – Polska, a także oznaczenie województwa, powiatu, miejscowości i ewentualnie dzielnicy. Jedną z nich jest rejestracja DPL. Jakie miasto jest przydzielone do tego oznaczenia? Dowiedz się od nas!

Rejestracja DPL – co oznacza znajdujący się na niej skrót?

Każda tablica rejestracyjna wydawana na terenie Polski, powinna spełniać warunki określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 11 grudnia 2017 roku w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych. Do tego dochodzą przepisy związane z aktualnymi nowelizacjami. 

Wspomniano już wcześniej, jaki układ ma tablica rejestracyjna DPL. Jaka dzielnica jest do niej przydzielona? Zanim zajmiemy się rozszyfrowywaniem akronimu DPL, już teraz powinniśmy wyjaśnić dość ważną kwestię – czy skrót literowy odnosi się do konkretnego obszaru miasta. W Polsce jedynym miastem, które wydaje tablice rejestracyjne przypisane do dzielnicy, jest Warszawa. Z kolei rejestracja DPL jest przypisana miejscowości Polkowice.

Rejestracja DPL – jakie miasto jest przydzielone do tablic?

Wiadomo już, co to za rejestracja DPL. Jej wydawaniem zajmuje się wydział komunikacji w Polkowicach. Miasto znajduje się na Dolnym Śląsku – w województwie dolnośląskim. Jest stolicą powiatu polkowickiego, a także siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Polkowice. Leży na południowo-wschodniej części Wzgórz Dalkowskich i ma 23,74 km2 powierzchni. Zamieszkuje je 22 486 populacji. Oprócz tego Polkowice należą do Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego.

Ile pojazdów jest rejestrowanych w polkowickim wydziale komunikacji?

Według badań Głównego Urzędu Statystycznego w Polkowicach zarejestrowano 66 437 pojazdów. Największa część z tego stanowią samochody osobowe – 53 020, drugie miejsce zajmują pojazdy ciężarowe – 6 780, trzecie motocykle – 2 946 i czwarte ciągniki siodłowe – 558. 

Najwięcej zarejestrowanych pojazdów jest wyposażonych w benzynowe jednostki napędowe, drugą pozycję w tym zestawieniu zajmują motory wysokoprężne, a trzecie silniki z instalacją LPG. Najmniej jest rejestrowanych pojazdów z silnikiem elektrycznym, wodorowym i hybrydowym. Średnia wieku auta to 20,2 lat, pojazdu ciężarowego 20,1 lat, a ciągnika 17 lat. Standardowy motocykl ma wiek 24,8 lat.

Dodatkowe elementy na tablicach DPL

Na tarczach znajdują się nalepki legalizacyjne. Dwie z hologramowych naklejek o wymiarach 30 x 20 mm są nakładane na tablicę, a jedna o rozmiarze 30 x 10 mm na dowód rejestracyjny. Innym ważnym elementem na tarczach jest naklejka kontrolna z numerem rejestracyjnym pojazdu, literami PL i flagą Polski.

Koszt wyrobienia rejestracji w Polkowicach

Kierowca powinien też wiedzieć, ile trzeba zapłacić, żeby została wyrobiona rejestracja DPL. Co oznacza to w praktyce? Rejestracja pojazdu używanego lub nowego to łączny koszt 180,50 zł. Na cenę składają się opłaty za dowód rejestracyjny i ewidencyjna, nalepka kontrolna i legalizacyjna, a także tablice i pozwolenie czasowe. Jeżeli ktoś będzie chciał mieć indywidualne tablice rejestracyjne, to jest to dodatkowy koszt 920 zł.

Więcej trzeba zapłacić za tablice, które będą wydawane pojazdowi sprowadzanymi z zagranicy – 256 zł. Na cenę składa się karta pojazdu, pozwolenie czasowe, tablice, dowód rejestracyjny, znaki legalizacyjne i nalepki kontrolne, a także opłata ewidencyjna. Do kosztów należy włączyć cenę tłumaczenia dokumentów, podatek PCC-3, a także przejście testu technicznego w SKP.

Zobacz też:

POPULARNE

DOA rejestracja

DOA rejestracja – jakie miasto, jaka dzielnica? Co oznacza?

0
Jedną z najczęściej spotykanych tablic na polskich drogach, jest rejestracja DOA. Jakie miasto zajmuje się wydawaniem oznaczeń? Jaką dzielnicę przypisano do skrótu literowo-cyfrowego? Do...

OSTATNIE POSTY