Strona głównaRejestracjeDJ rejestracja – jakie miasto, jaka dzielnica? Co oznacza?

DJ rejestracja – jakie miasto, jaka dzielnica? Co oznacza?

-

Spoglądając na tablice rejestracyjne, nieraz możemy się spotkać z oznaczeniami dwu-literowymi. Właśnie do takich należy rejestracja DJ. Jakie miasto je wydaje? Czy tablicę przypisuje się do konkretnej dzielnicy? Co właściwie oznacza skrót składający się z liter i cyfr? Będziesz znał odpowiedź na te pytania po przeczytaniu naszego tekstu!

Rejestracja DJ – jakie miasto ewidencjonuje pojazdy tym oznaczeniem?

Na drogach na południowym obszarze kraju można zauważyć pojazdy, na których znajduje się rejestracja DJ. Jakie miasto prowadzi ewidencję maszyn i wydaje im tablice właśnie z tym oznaczeniem? Te obowiązki pełni wydział komunikacji miejskiej w mieście na prawach powiatu Jelenia Góra.

Miejscowość znajduje się w województwie dolnośląskim, a burmistrzem jest Jerzy Łużniak. Jelenia Góra ma 109,22 km2 powierzchni, znajduje się na wysokości 311-1416 m n.p.m. i jest zaludniona przez 78 335 mieszkańców.

Rejestracja DJ – co oznacza skrót?

Jelenia Góra jest czwartym miastem, po Wrocławiu, Wałbrzychu i Legnicy, pod względem mieszkańców. To właśnie dlatego tak często jest widywana na drogach rejestracja DJ. Co oznacza skrót, który się na niej znajduje?

Na samym początku trzeba zaznaczyć, że każda tablica powinna spełniać warunki określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 11 grudnia 2017 roku w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych, a także aktualnych nowelizacji. 

Zgodnie z wytycznymi, na planszę nanosi się dwie lub trzy  litery oznaczające, kolejno województwo, powiat i miasto. Teraz już wiadomo, co to za rejestracja DJ – pierwsza litera oznacza woj. dolnośląskie, a druga miasto na prawach powiatu, czyli Jelenią Górę.

Skrót znajduje się na białej planszy. Tablice mogą mieć również inny kolor. W przypadku pojazdów z napędem elektrycznym lub wodorowym stosuje się odmianę w jasno-zielonym odcieniu, a zabytkowych żółtą. 

Rejestracja DJ – jaka dzielnica jest przypisana do oznaczenia?

Dość często pojawia się pytanie, w którym jest wymieniana właśnie rejestracja DJ – jaka dzielnica jest przypisana do oznaczenia? W przypadku tego miasta żadna. Jedyne tablice, na które nanosi się informacje związane z dzielnicą, to warszawskie rejestracje.

Ile i jaki rodzaj pojazdów ewidencjonuje się z oznaczeniem DJ?

Warto też dowiedzieć się więcej na temat ilości i rodzaju rejestrowanych maszyn. W Jeleniej Górze jest zarejestrowanych 62 551 pojazdów samochodowych i ciągników – w tym 51 713 samochodów osobowych, 7 041 ciężarowych, 377 autobusów, 239 ciągników siodłowych oraz 2 344 motocykli.

Zgodnie z tymi statystkami GUS, na 1000 mieszkańców przypada 660,2 aut osobowych. Najpopularniejszy środek transportu ma zazwyczaj wiek 19,9 lat i silnik o pojemności od 1400 do 1993 ccm. Mieszkańcy decydują się najczęściej na jednostkę benzynową, drugie miejsce zajmuje wysokoprężna, a trzecie motor z instalacją LPG. 

Proces rejestracji pojazdu w wydziale komunikacji – ile kosztuje rejestracja DJ?

Cena będzie się wahać w zależności od rodzaju tablic rejestracyjnych. Rejestracja bez zmiany tablicy to koszt rzędu 67,50 zł, z tablicą standardową jest to suma 180,50 zł, z żółtą zabytkową 200,50, a z indywidualną 1100,50 zł. Do tych wydatków należy doliczyć również opłatę podatku PCC-3 – po zakupie pojazdu poprzez umowę kupna-sprzedaży.

Należy też wspomnieć o dokumentach. Do ewidencji maszyny będzie potrzebny druk A0-05-1, a także potwierdzenie dowodu tożsamości i własności pojazdu – faktura zakupu, umowa kupna-sprzedaży, czy darowizny. Całość uzupełnia potwierdzenie wykupienia ubezpieczenia OC. Z tymi dokumentami można udać się do wydziału komunikacji w Jeleniej Górze w celu zarejestrowania pojazdu. 

POPULARNE

OSTATNIE POSTY