Strona głównaRejestracjeDJA rejestracja – jakie miasto, jaka dzielnica? Co oznacza?

DJA rejestracja – jakie miasto, jaka dzielnica? Co oznacza?

-

Jedną z najczęściej wydawanych tablic, jest rejestracja DJA. Jakie miasto zajmuje się ewidencjonowaniem pojazdów tym oznaczeniem? Jaka dzielnica jest przypisana do wspomnianego symbolu i co właściwie oznacza? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule?

Rejestracja DJA – jakie miasto wydaje tablice?

Wydawane tablice rejestracyjne muszą być zgodne z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11 grudnia 2017 w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych, a także nowelizacji Rozporządzenia Ministra Infrastruktury. Do tych zasad stosuje się wydział komunikacji z miasta Jawor. 

Jawor znajduje się w województwie dolnośląskim i jest stolicą powiatu jaworskiego. Urząd burmistrza piastuje Emilian Bera, a całkowita powierzchnia miejscowości to 18,8 km2. Zamieszkuje ją ok. 22 758 mieszkańców.

Rejestracja DJA – co oznacza?

Ewidencjonowanym w powiecie jaworskim pojazdom wydawana jest rejestracja DJA. Co oznacza dokładnie ten układ liter? Pierwsza odnosi się do województwa dolnośląskiego, z kolei dwie następne do powiatu i samego miasta Jawor. Warto przyjrzeć się ogólnemu układowi tablic.

Po lewej stronie umieszczono niebieskie pole. W górnej części znajduje się symbol Unii Europejskiej, a w dolnej skrót PL. Spoglądając na środkową i prawą partię, można zauważyć białe pole, czarne litery i cyfry, a także dodatkowe oznaczenia. 

Wiadomo już co to za rejestracja DJA – wydaje się ją mieszkańcom powiatu jaworskiego. Jednak, o czym informują cyfry? Ich układ jest unikalny i przydzielany indywidualnie każdemu z rejestrowanych pojazdów. 

Rejestracja DJA – jaka dzielnica jest przydzielona do oznaczenia?

Na pojazdach z miasta Jawor jest widoczna rejestracja DJA – jaka dzielnica jest przydzielona do tego oznaczenia? Do tablic DJA nie przydzielono żadnej dzielnicy. Litery znajdujące się na planszy informują wyłącznie o województwie, powiecie i mieście, w którym jest zarejestrowany pojazd. Rejestracja z symbolem odnoszącym się do dzielnicy jest wydawana wyłącznie na terenie Warszawy. 

Ile trzeba zapłacić za wyrobienie rejestracji?

W przypadku rejestracji pojazdu bez zmiany tablicy jaworski wydział komunikacji zażąda 67,50 zł. Jeżeli jest to plansza standardowa, to koszt będzie równał się 180,50 zł. 

Więcej trzeba zapłacić za oznaczenie maszyny zabytkowej lub przy tablicy indywidualnej. Wysokość ceny to kolejno 200,50 zł i 1100,50 zł. Przy obliczaniu kosztów trzeba też uwzględnić kilka dodatkowych wydatków. Zalicza się do nich m.in. wykupienie polisy ubezpieczeniowej OC, a także kontrola pojazdu w SKP. 

Przebieg procedury rejestracji pojazdu

Żeby zarejestrować pojazd, trzeba: wykupić ubezpieczenie OC, dokonać niezbędnych opłat rejestracyjnych i zgłosić się do urzędu komunikacji odpowiedniego dla miejscowości z kompletem dokumentów. 

Jednym z najważniejszych, jest wniosek o zewidencjonowanie maszyny, czyli druk A0-05-01. Do tego trzeba też dodać m.in. potwierdzenie tożsamości dowodem osobistym, a także nabycia pojazdu – fakturę zakupu, umowę kupna-sprzedaży lub darowizny.

Jakie wymiary powinna mieć tablica?

Co ciekawe nie wszystkie plansze muszą mieć takie same wymiary. W przypadku samochodowych tablic jednorzędowych jest to rozmiar 520 x 114 mm, dwurzędowych 305 x 214 mm, motocyklowych 190×150 mm, a motorowerowych 140 x 114 mm.

Warto też wspomnieć o kolorze. Po reformie podziału administracyjnego kraju w 1999 roku zmieniono tablice starszego typu – czarne z białymi znakami na białe z czarnymi znakami. Pomimo to istnieją odstępstwa od tej reguły. Dotyczy to maszyn wyposażonych w elektryczny lub wodorowy napęd – tło jest jasno-zielone lub zabytkowych – plansza jest żółta.

POPULARNE

OSTATNIE POSTY