Strona głównaMotocykleKaski motocyklowe dla okularników – na co zwrócić uwagę?

Kaski motocyklowe dla okularników – na co zwrócić uwagę?

-

Kask motocyklowy musi posłużyć przez co najmniej kilka sezonów, dlatego należy wybrać model zapewniający optymalny komfort użytkowania. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób noszących okulary korekcyjne – oprawki nie powinny uciskać skroni. Podpowiadamy, jak wybrać dobry kask dla okularnika.

Kask na motocykl, a okulary korekcyjne

Jeśli na co dzień korzystasz z okularów korekcyjnych doskonale wiesz, że przy zakładaniu kasku mogą sprawiać mały problem. Jeśli posiadasz kask szczękowy lub otwarty sprawa jest prosta. Gorzej w przypadku kasków integralnych. W tym przypadku należy ściągnąć okulary, nałożyć kask na głowę i założyć okulary.

Przed zakupem nowego kasku, koniecznie sprawdź, czy został przygotowany pod okulary. Wnętrze powinno być odpowiednio wyprofilowane, aby oprawki trzymały się na swoim miejscu. Nie może dojść do sytuacji, w której w czasie jazdy przekrzywiają się lub zsuwają z nosa.

Oprawki okularów nie powinny uciskać skroni. Spowoduje to dyskomfort, a nawet ból. Zazwyczaj kaski mają wyjmowane wkładki w wypełnieniu, a w powstałych kanalikach zmieszczą się oprawki.

Kaski motocyklowe dla okularników – przykładowe modele

Jeśli wydaje Ci się, że znalezienie kasku przystosowanego do okularów jest trudne – jesteś w błędzie. Wiele dobrych kasków ma specjalne wgłębienia we wkładkach policzkowych.

Do przykładowych modeli możemy zaliczyć:

Kask HJC C91;
Kask HJC I30;
HJC RPHA-11;
Bell Broozer;
HJC RPHA-11;
HJC C91.

Dobry rozmiar to podstawa – jak dobrać kask motocyklowy?

Nie ma znaczenia, czy kupujesz kask integralny, otwarty, szczękowy czy też stawiasz na offroad, zawsze musisz wybrać właściwy rozmiar skorupy. Zbyt mały lub za duży kask nie zapewni Ci należytej kontroli ani komfortu w trakcie jazdy. Zanim zamówisz kask na motor, zacznij od zebrania niezbędnych pomiarów głowy.

Pierwszy krok to oczywiście zmierzenie obwodu głowy tuż nad brwiami i uszami, czyli w najszerszym miejscu czaszki. Użyj do tego standardowego centymetra krawieckiego lub sznurka, który następnie przyłożysz do linijki. W celu uzyskania dokładniejszych wymiarów poproś drugą osobę o pomoc.

Otrzymane wyniki porównaj z tabelą wymiarów wybranego producenta (pamiętaj, że każdy może stosować inną). Zauważ, że kaski mają różne wnętrza. Z tego powodu najlepiej mierzyć kilka modeli i na tej podstawie wybrać właściwy.

Funkcjonalne i tanie kaski motocyklowe – gdzie ich szukać?

Dobry kask motocyklowy musi zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa oraz komfort w czasie jazdy. Tutaj nie warto oszczędzać. Modele z wyższej półki cechuje świetna konstrukcja – zazwyczaj zaprojektowana w tunelu aerodynamicznym. Odpowiedni kształt sprawia, że nawet przy dużych prędkościach stabilnie trzymają się na głowie.

Kolejne kwestie, na jakie warto zwrócić uwagę to system wentylacji oraz wygłuszenie kasku. Jeśli chcesz używać kasku na co dzień, zadbaj o model zapewniający właściwą cyrkulację powietrza. W czasie dłuższych podróży z pewnością docenisz dobre tłumienie hałasów z zewnątrz, takich jak szum wiatru czy dźwięk silnika.

Być może – jak wielu miłośników dwóch kółek – szukasz sprzętu w Internecie. Pamiętaj, aby weryfikować wiedzę o kaskach motocyklowych w sprawdzonym źródle, przykładowo w Dobrych Sklepach Motocyklowych.

Artykuł sponsorowany

POPULARNE

OSTATNIE POSTY