Strona głównaZakupNowy czy używany – jaki samochód warto kupić?

Nowy czy używany – jaki samochód warto kupić?

-

Zakup samochodu pociąga za sobą liczne pytania i dylematy, a jednym z zasadniczych jest to, czy lepiej zdecydować się na nabycie używanego, czy nowego pojazdu. Sprawy nie ułatwia to, że każde z tych rozwiązań ma niewątpliwe atuty. Na szczęście, kierując się kilkoma regułami, można dokonać właściwego dla siebie wyboru i w pełni cieszyć się nowym nabytkiem. Przekonajmy się, o czym dokładnie mowa!

Większość z nas przynajmniej raz w życiu stanie przed koniecznością zakupu nowego samochodu. Pojawi się wówczas pytanie o to, czym kierować się przy wyborze i przede wszystkim czy postawić na używany, czy nowy pojazd. Ponieważ zdania na ten temat są podzielone, najlepszym wyjściem będzie poznanie mocnych i słabszych stron każdego z rozwiązań, a następnie samodzielne podjęcie decyzji. 

Nowy samochód – czy zawsze jest lepszy?

W świecie motoryzacji nie ma żadnych reguł, a wybierając samochód, należy kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami i wymaganiami, ale jednocześnie patrzeć realnie na możliwości finansowe. Nikt nie powiedział, że nowy samochód jest zawsze lepszy od tego używanego, co więcej, w wielu przypadkach jest nawet odwrotnie. Do największych zalet nowych pojazdów można zaliczyć to, że pierwszy właściciel otrzymuje rękojmię oraz gwarancję na wypadek wystąpienia jakiejś usterki. Auto, które wyjechało dopiero z fabryki, „pachnie” nowością, nie posiada żadnych przetarć, uszkodzeń i innych śladów użytkowania, co dla wielu osób stanowi istotny atut. Jedną z wad zakupu nowego pojazdu jest to, że momentalnie traci on na wartości – nawet 30% z ceny nabycia. Ponadto wszelkie naprawy są możliwe wyłącznie pod kontrolą marki, w specjalnych autoryzowanych serwisach. 

Używane auto, czyli szerokie pole wyboru 

Używane samochody mają swój urok, a dla wielu to właśnie w tym, że posiadają one już swoją historię, tkwi sekret ich atrakcyjności. Nie można pominąć tak ważnego aspektu, jak cena, która jest kilkukrotnie niższa niż w przypadku nowych pojazdów. Wiele osób decyduje się na zakup używanego auta z powodu tego, że mają na oku konkretny model, który dostępny jest jednak wyłącznie na rynku wtórnym. Zasadniczą różnicą pomiędzy nowymi a używanymi samochodami jest o wiele większy wybór – na korzyść tych ostatnich. Z drugiej jednak strony, nabywając używane auto, nigdy nie mamy pewności co do tego, w jaki sposób było użytkowane przez poprzednich właścicieli. Nie zawsze jesteśmy także w stanie ustalić dokładną historię pojazdu, w tym to, czy jest powypadkowy, oraz jakie naprawy były wykonane. Nie posiadamy poza tym żadnej gwarancji, a co więcej, zawsze musimy przygotować się na to, że już po zakupie będziemy zmuszeni serwisować samochód, aby dokonać drobnych zmian czy właśnie napraw. 

Nowy czy używany – który się bardziej opłaca?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Jeśli chodzi o sam koszt zakupu, o wiele korzystniejszą opcją wydaje się nabycie pojazdu używanego, choć zdarzają się oczywiście wyjątki. Na nowe auta decydują się zazwyczaj przedsiębiorcy, dla których opłacalnym rozwiązaniem jest leasing takiego pojazdu. Jeśli ktoś nie zamierza jednak przepłacać, powinien wybrać samochód używany, mając jednak świadomość tego, że wiele wydatków wyjdzie niejako w praniu. Opcja zakupu auta używanego jest bardzo atrakcyjna głównie w kontekście nabycia pojazdów z górnej półki. Oferty dotyczące sprzedaży zarówno nowych, jak i używanych samochód, w tym takich marek jak Ford Kuga, znajdziemy na Allegro. Warto być na bieżąco z pojawiającymi się ogłoszeniami i w porę reagować na okazje.

Artykuł sponsorowany

POPULARNE

Opony marki Barum – opinie i testy

Opony marki Barum – opinie i testy

0
Wybór opony zimowej do samochodu to czynność, która wymaga odpowiedniego przygotowania. Jest to spowodowane tym, że na rynku dostępnych jest szeroka gama różnych opon,...
auta z usa

Kupno auta z USA

Opinie o 321 sprzedane

321 sprzedane – opinie

OSTATNIE POSTY