Jakie dokumenty są potrzebne do sprzedaży samochodu? To pytanie, które zadaje sobie każdy, kto chce nabyć lub sprzedać pojazd. Ty również stoisz przed podobnym dylematem? W takim razie nasz tekst jest dla Ciebie, gdyż podpowiadamy w nim, o jakich dokumentach nie należy zapominać przy sprzedaży pojazdu. Zachęcamy do krótkiej lektury!
Umowa kupna-sprzedaży
Jednym z najważniejszych dokumentów podczas sprzedaży samochodu jest umowa kupna-sprzedaży. To właśnie ona zawiera niezbędne informacje na temat sprzedawanego samochodu, a także dane stron umowy. Poza tym bez umowy kupna-sprzedaży kupujący nie będzie mógł zarejestrować samochodu, a sprzedający go wyrejestrować. Jeśli zatem mamy w planach zakup/sprzedaż auta, to koniecznie trzeba sporządzić taką umowę i to w dwóch egzemplarzach (po jednym dla każdej ze stron). Umowa kupna i sprzedaży pojazdu może być spisana odręcznie lub sporządzona na komputerze.
Ważne, aby obie strony podpisały ją własnoręcznie i zawierała najważniejsze informacje. Każda umowa kupna-sprzedaży auta powinna zawierać informacje na temat sprzedającego i kupującego (imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, numer PESEL, NIP, rodzaj i numer dokumentu tożsamości), sprzedawanego auta (marka, model, rok produkcji, numer nadwozia, numer silnika, numer rejestracyjny, aktualny przebieg) oraz wartość samochodu.
Do tego na umowie powinna znaleźć się też data i miejsce zawarcia umowy. Aby uniknąć ewentualnych sporów dotyczących przedmiotu umowy, można też pomyśleć o zawarciu w umowie oświadczenia kupującego o zapoznaniu się ze stanem technicznym samochodu.
Dowód rejestracyjny pojazdu
Umowa kupna-sprzedaży to nie jedyny dokument, jaki będzie potrzebny do sprzedaży pojazdu. Równie ważny jest sam dowód rejestracyjny samochodu, ponieważ to właśnie on zapewnia możliwość przerejestrowania na siebie pojazdu. Dlatego, jeśli kupujący go nie otrzyma, to będzie mieć spore problemy. W dowodzie rejestracyjnym znajdziemy wszystkie informacje związane z obowiązkowymi przeglądami technicznymi, a także terminami ich wykonywania. Przed samą sprzedażą warto też się upewnić, czy pojazd ma wykonane aktualne badanie techniczne.
Karta pojazdu
Karta pojazdu to kolejny dokument, który powinien trafić w ręce kupującego. W tym przypadku są jednak pewne wyjątki od reguły, ponieważ kartę pojazdu należy przekazać tylko wtedy, gdy została nam wydana podczas pierwszej rejestracji pojazdu. To właśnie w karcie pojazdu znajdziemy wszystkie najważniejsze informacje na temat samochodu, jak również jego historii.
Jeśli dojdzie do zniszczenia tego dokumentu lub zgubienia, to warto pomyśleć o jego ponownym wyrobieniem przed sprzedażą. Całe szczęście nie jest to kosztowne przedsięwzięcie, ponieważ wyrobienie nowej karty pojazdu to koszt w granicach stu złotych. Oczywiście o wyrobieniu karty pojazdu warto pomyśleć wcześniej, ponieważ nowy nabywca będzie chciał ją otrzymać w dniu podpisania umowy kupna-sprzedaży.
Ubezpieczenie OC pojazdu
Do niezbędnych dokumentów możemy zaliczyć ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC). Obecnie ubezpieczenie OC pojazdu jest obowiązkowe na terenie naszego kraju, więc każdy pojazd powinien mieć je zawarte.
Jeśli zatem planujemy sprzedaż swojego pojazdu, to warto dopilnować, by nowy nabywca otrzymać aktualną polisę OC wraz z dowodem opłacenia składki. Chcąc uniknąć dodatkowych opłat, to lepiej wyrobić się ze sprzedażą przed terminem wygaśnięcia ubezpieczenia OC, ponieważ każdy dzień zwłoki oznacza dość spore koszty dla nowego właściciela lub dla nas, bo nie zawsze kupujący jest chętny pokryć koszty, które powstały z naszej winy.
Artykuł sponsorowany