Strona głównaNaprawaRozrusznik nie kręci tylko cyka

Rozrusznik nie kręci tylko cyka

-

ie tylko w starych samochodach kierowcy rozkładają bezradnie ręce, kiedy zamiast odpalić silnik i ruszyć w swoją stronę słuchają, jak rozrusznik cyka, a nie kręci. Znalezienie źródła problemu w takim przypadku może wymagać sprawdzenia naprawdę długiej listy elementów. Warto wiedzieć, od czego zacząć w pierwszej kolejności, czyli co jest najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy.

Słyszalne cykanie, kiedy silnik nie może zaskoczyć, jest dźwiękiem wydawanym przez przekaźnik rozrusznika. Jednak co zrobić, gdy po przekręceniu kluczyka słychać cykanie, a my nadal nie jesteśmy w stanie odpalić samochodu?

Auto nie odpala, słychać cykanie

Jeśli rozrusznik nie kręci, tylko cyka, a auto nie może odpalić, powodów możemy szukać w kilku miejscach. Najczęściej jako winne uważa się świece, jednak w ich przypadku nie byłoby słychać charakterystycznego cykania przekaźnika. Co ciekawe, większą awarię mogą zwiastować wcześniejsze niepokojące dźwięki podczas odpalania, przerywanie procesu odpalania silnika czy nieco opóźnione „zaskakiwanie” rozrusznika podczas odpalania.

Dlaczego rozrusznik cyka, ale nie odpala

Jeśli rozrusznik cyka, ale nie odpala,  powodem może być przegrzanie rozrusznika. W efekcie wał korbowy nie może kręcić się odpowiednią prędkością, aby silnik zaczął pracować. Niestety, ale często kierowcy sami powodują przegrzanie rozrusznika. Urządzenie to przystosowane jest do pracy w bardzo krótkim czasie – właśnie do odpalenia. Jeśli auto nie odpala, słychać cykanie, powodem może być niekoniecznie sam rozrusznik, ale wyczerpany akumulator. Jeśli mimo to próbujemy bezskutecznie odpalić samochód, nadwyrężając rozrusznik, może dojść właśnie do jego przegrzania. Fachowcy zalecają, aby rozrusznik jednorazowo nie pracował dłużej, niż przez piętnaście sekund. Po takiej próbie powinna nastąpić przynajmniej dwuminutowa przerwa.

Cykanie rozrusznika przy odpalaniu – co może go powodować?

Kolejnym powodem cykania rozrusznika przy odpaleniu może być uszkodzony elektromagnes znajdujący się wewnątrz rozrusznika. Jeśli po przekręceniu kluczyka słychać cykanie, oznacza to, że elektromagnes mógł ulec przegrzaniu. Niewykluczone jest też, że to jego wada fabryczna. Elektromagnes może się uszkodzić też na skutek zapieczenia się czy zanieczyszczeń, które dostaną się do środka. Poza cykaniem przy próbie uruchomienia silnika może być słyszalny metaliczny odgłos.

Cykanie rozrusznika przy odpalaniu a instalacja

Za cykanie rozrusznika przy odpalaniu może być odpowiedzialna także instalacja. Bywa, że przewód łączący rozrusznik i akumulator z jakiś względów zostanie przerwany. Przez to niemożliwe jest doprowadzenie prądu z akumulatora do rozrusznika i odpalenie motoru. Jeśli zauważymy, że drastycznie zmniejsza się prędkość obrotowa, warto przeczyścić klemy, aby prąd w całości docierał do rozrusznika.

Mechaniczne uszkodzenie może powodować, że auto nie odpala, słychać cykanie

Kolejnym powodem, przez który auto nie odpala i słychać cykanie, może być wyeksploatowana i uszkodzona mechanicznie część. Jeśli ząbki zespołu sprzęgającego są nadmiernie zużyte i wyszczerbione, nie są w stanie w prawidłowy sposób popychać wieńca koła zamachowego. Jeśli słychać cykanie rozrusznika przy odpalaniu, w tym przypadku rozrusznik nie jest uszkodzony ani winny. Konieczna jest jednak wymiana zębnika, aby przywrócić prawidłową pracę układu. Dodatkowym „efektem specjalnym” będzie nieprzyjemne, ale bardzo charakterystyczne szarpanie.

Podsumowując, istnieje cała masa elementów współodpowiedzialnych za sprawne uruchamianie silnika. Na szczęście nawet pełna diagnostyka problemu jest bezinwazyjna i nie wymaga wymontowywania silnika. Część z tych elementów można sprawdzić samodzielnie.

POPULARNE

opinie Bosal

Bosal – opinie o częściach

0
Bosal jest marką pochodzącą z Belgii i specjalizującą się w produkcji podzespołów układów wydechowych wszystkich powszechniej występujących na europejskim rynku. O wielkości przedsiębiorstwa i...
Wypadanie zapłonu na LPG

Wypadanie zapłonu na LPG

OSTATNIE POSTY