Strona głównaNaprawaWypadanie zapłonu – co to za zjawisko?

Wypadanie zapłonu – co to za zjawisko?

-

Wypadanie zapłonu to zjawisko, które może niepokoić wielu właścicieli aut. To awaria, która dotyczy samochodów z silnikiem benzynowym oraz instalacją LPG. Sytuacja ta ma miejsce, gdy w co najmniej jednym z cylindrów nie dojdzie do wybuchu łączącego się paliwa i powietrza, co prowadzi do niemożności odpalenia samochodu i rozpoczęcia jazdy. Jeśli cykl pracy zostanie zaburzony można mówić o zjawisku wypadania zapłonu. Jakie są przyczyny i objawy tego zjawiska? O tym będzie nasz artykuł.

Wypadanie zapłonu – przyczyny

Wypadanie zapłonu to bardzo groźne zjawisko, które może dawać wiele objawów i mieć wiele przyczyn. Pierwszym zjawiskiem, które warto omówić jest wypadanie zapłonu na gazie. Najczęściej występuje w sytuacji uszkodzenia świec, przewodu wysokiego napięcia czy pęknięcia cewki. Czasami może być również wynikiem źle działających wtryskiwaczy paliwa, zatkanych filtrów paliwa i źle działających zaworów elektromagnetycznych.

Przyczyn wypadania zapłonu może być naprawdę wiele. To np. słaby akumulator (złe zasilanie układu zapłonowego), wypalenie zaworów, problem z uszczelką głowicy cylindrów czy złe ustawienie rozrządu zaworowego.

W samochodach zasilanych benzyną i gazem problem z wypadaniem zapłonu może być związany ze nieprawidłowo zamontowaną instalacją LPG. Co istotne, wypadanie zapłonu na zimnym silniku jest wynikiem błędnego korzystania z benzyny zamiast z gazu, co wywołuje problemy z odpalaniem silnika.

Wypadanie zapłonów – objawy

Wypadanie zapłonu objawia się problemami z silnikiem, które trudno przeoczyć ze względu na hałas i mocno odczuwalne drgania. Co istotne, podczas przyśpieszania samochód może wyraźnie szarpać. Wypadanie zapłonu prowadzi również do spadku mocy, nierównej pracy, co znaczenie wpływa na komfort jazdy.

Wiele osób zastanawia się, czy można jeździć z wypadającym zapłonem. Otóż, zalecane jest, aby jak najszybciej oddać samochód do naprawy. Okazuje się, że jazda z wypadającym zapłonem jest niebezpieczna, a dodatkowo nie komfortowa. Może prowadzić również do wyniszczania silnika, zużywania komponentów, dlatego warto jak najszybciej skontaktować się z mechanikiem. Nie powinno się ignorować krótkotrwałego i sporadycznego wypadania zapłonu, gdyż jazda takim samochodem może pogłębić problem czy doprowadzić do poważniejszych usterek.

Warto wiedzieć, że w przypadku wypadającego zapłonu na tablicy rozdzielczej najczęściej pojawia się kontrolka check engine, która powinna skłonić każdego kierowcę do wizyty w warsztacie mechanika. Alarmuje, że coś złego dzieje się z silnikiem. Kontrolka może migać, pojawiać się i znikać, być koloru pomarańczowego lub czerwonego.

Wypadanie zapłonu – jak naprawić?

Naprawa usterki jaką jest wypadanie zapłonu zależy głównie od przyczyn zjawiska. Należy sprawdzić, w jakich sytuacjach dochodzi do problemu. Okazuje się, że:

  • wypadanie zapłonu przy przyspieszaniu – może być wynikiem uszkodzonych lub zanieczyszczonych wtryskiwaczy, problemów z układem zapłonowym czy wynikiem złej dostawy paliwa;
  • wypadanie zapłonu na wolnych obrotach – to problem z dostawą paliwa, zapłonem, uszkodzonymi lub mocno zanieczyszczonymi filtrami powietrza;
  • wypadanie zapłonu na jednym cylindrze – najczęściej związane jest z uszkodzeniem wtryskiwacza cylindra, świecy czy przewodu wysokiego napięcia;
  • wypadanie zapłonu na ciepłym silniku – wynika z uszkodzeń mechanizmu chłodzenia lub z nieprawidłowego działania układu zapłonowego w sytuacji wysokich temperatur.

Wszystkie te usterki wymagają jak najszybszej wizyty u wykwalifikowanego mechanika, który sprawdzi usterkę, znajdzie jej przyczynę i wyeliminuje problem. Należy poinformować go o tym, kiedy dochodzi do wypadania zapłonu np. na wolnych obrotach, podczas przyśpieszania czy na ciepłym silniku. Dzięki temu mechanik szybciej znajdzie usterkę.

POPULARNE

czy lpg się opłaca

Dlaczego samochód dymi na biało?

0
Twoje auto kopci na biało? Niezależnie czy to diesel czy benzyna to powodem może być woda. Nie należy jednak panikować - usterka wcale nie...
Wypadanie zapłonu na LPG

Wypadanie zapłonu na LPG

płyn hamulcowy

Jaki płyn hamulcowy?

Opinie o filtrach Knecht

Filtry Knecht – opinie

OSTATNIE POSTY