Odpowiednia praca naszego samochodu w głównej mierze wynika nie tylko z prawidłowej jego eksploatacji, ale również poprzez odpowiednią jego konserwację. Oprócz sprzątania i mycia samochodu należy zadbać o jego wnętrze. Stąd też bardzo ważne jest sprawdzanie stanu jego podzespołów i części. Tak samo jak układ oddechowy zanieczyszczony jest brudnym powietrzem, w wyniku czego nie pracuje on sprawnie, to samo można powiedzieć o akumulatorze naszego pojazdu. Akumulator to nieodłączna i bardzo ważna część naszego samochodu, która równocześnie pełni odpowiedzialne zadanie. Jego awaria lub zniszczenie wymaga naprawy, ale aby jej uniknąć, warto wcześniej zadbać o odpowiednią konserwację i regenerację. Częstym zjawiskiem jest zasiarczenie akumulatora. Czym to jest spowodowane? Odsiarczanie akumulatora konieczne będzie po jego całkowitym rozładowaniu, a także wielokrotnych próbach jego uruchomienia. W wyniku tego powstają kryształy siarczanu ołowiu, które osadzają się na płytkach ołowianych. Kiedy możemy mieć do czynienia z zasiarczonym akumulatorem? Zazwyczaj problem pojawia się na krótkich trasach, zwłaszcza zimą, kiedy alternator nie może zregenerować swojej energii, którą wykorzystał na uruchomienie silnika oraz dodatkowo włączone na przykład ogrzewanie. W takich wypadkach zaleca się przeprowadzanie regularnej regeneracji akumulatora.
Jak zregenerować akumulator?
Czasami, jeżeli nie mamy pojęcia, jak dokonać naprawy jakiejś części samochodowej, warto pozostawić to fachowcom. To samo będzie w przypadku regeneracji akumulatora, która nie należy do najprostszych prac. Jak powinna wyglądać regeneracja akumulatora samochodowego? Do wykonania regeneracji akumulatora należy zaopatrzyć się w prostownik, który posiada funkcję odsiarczania. Za jego pomocą dochodzi do ładowania akumulatora, podczas którego jest on jednocześnie jest rozładowywany. Podczas przeprowadzanej regeneracji można też przeprowadzić odsiarczanie akumulatora. Jak odsiarczyć akumulator za pomocą prostownika? Prąd, który przepływa przez prostownik do akumulatora, jednocześnie ładując go i rozładowując, o odpowiedniej częstotliwości i różnicy natężenia, ma możliwość rozbijania siarczanów ołowiu, które osadziły się na płytkach ołowianych. Dzięki temu regeneracja akumulatora zachodzi z jednoczesnym odsiarczaniem.
Jak naprawić zasiarczony akumulator?
Przed przystąpieniem do regeneracji akumulatora zaleca się sprawdzenie ogniw. W przypadku, gdy ich pojemność jest zbyt niska, wtedy wiadomo, że wymagają one natychmiastowej regeneracji akumulatora. Jak naprawić akumulator? Naprawa taka również wymagała będzie prostownika, jednak wiązać się ona będzie z tym, że jest to trudniejsze zadanie. Jak wygląda odsiarczanie akumulatora kwasowego? Akumulator kwasowy wymagać może specjalistycznego sprzętu. Nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniego. Jeżeli nie chcemy sami podejmować się regeneracji akumulatora
Samochodowego lub nie jesteśmy pewni, jak naprawić akumulator, warto skorzystać z pomocy mechanika samochodowego. Być może nie wystarczyć z naszej strony zakup odpowiedniego sprzętu, który jest na tyle
inteligentny, że dobiera sobie sam odpowiednie parametry ładowania impulsowego. Dzięki temu akumulator poddany będzie prawidłowej naprawie i regeneracji bez będzie nadmiernego nagrzewania się ogniwa.
Wymiana elektrolitu w akumulatorze
Innym ze sposobów na regenerację akumulatora jest wymiana elektrolitu w akumulatorze. Kiedy taka wymiana elektrolitu będzie konieczna? Jakie efekty może przynieść wymiana elektrolitu i w jaki sposób można zregenerować akumulator tym sposobem? Wymiana elektrolitu w akumulatorze polega na zastąpieniu elektrolitu wodą destylowaną, a następnie na naładowaniu go do objawów pełnego naładowania. Podczas tego procesu powstaje ciecz, którą należy usunąć. Czynność dolewania i wylewania wody destylowanej do akumulatora można powtarzać kilka razy. Ma to na celu jego odsiarczenie. Po ostatnim wylaniu cieczy, osuszeniu akumulatora, dolewa się właściwego elektrolitu i ponownie ładuje do uzyskania pełnej mocy.