Strona głównaNaprawaWypadanie zapłonu na LPG

Wypadanie zapłonu na LPG

-

Użytkownicy samochodów z instalacjami gazowymi – czy to montowanymi fabrycznie, czy po latach, jako wyposażenie dodatkowe obniżające koszty eksploatacji, miewają problemy z odpaleniem samochodu. Bywa, że samochód z jakichś względów traci na mocy a po jakimś czasie w ogóle nie odpala. Wypadanie zapłonu na gazie jest dość powszechnym problemem, bez względu na markę pojazdu. Co może być tego powodem?

Przyczyn wypadaniu zapłonu może być cała masa. Mogą one tkwić nie tylko w samochodzie i usterkach, chociażby silnika, ale także w samej instalacji gazowej. W takich wypadkach szukanie winowajcy jest trudne i żmudne, a diagnostyka może nas sporo kosztować. Jakie są w takim razie najczęstsze przyczyny wypadania zapłonu na 1 cylindrze?

Wypadanie zapłonu – cylinder 1

Instalacje gazowe jeszcze kilka lat temu były powszechnie montowane w wielu markach i modelach samochodów, ze względu na chęć obniżenia kosztów eksploatacji pojazdu. Nie zawsze jednak takie instalacje były zakładane prawidłowo – pojawiały się problemy z wypadaniem zapłonu na 1 cylindrze. Wraz z wypadaniem zapłonu na LPG pojawiało się mnóstwo pytań o przyczynę oraz tyleż samo podpowiedzi, co może być uszkodzone.

Najczęściej wskazywane usterki – co jest przyczyną wypadania zapłonu

Pierwszą przyczyną wypadania zapłonu może być nieprawidłowe zestrojenie podawania ilości gazu potrzebnego do napędzania samochodu. Luzy zaworowe w instalacji LPG także mogą dawać podobne objawy, jednak ostatecznie samochód także przestanie działać, i konieczne będzie ponowne ich ustawienie. Wypadanie zapłonu na LPG może wynikać z odpalania na zimnym silniku – benzyna jest bardziej kalorycznym paliwem, i z tego względu odpalanie na niej jest dla silnika samochodu łatwiejsze i mniej obciążające. Przyczyną wypadania zapłonu na gazie może być również nieprawidłowa, mechaniczna instalacja wtrysków gazu lub nieprawidłowe wpięcie we wtryskiwacz. Wtedy komputer pokładowy może pokazywać błąd „wypadanie zapłonu”. Spośród wpisów internautów można znaleźć informacje o uszkodzeniach czujnika temperatury silnika, przez który to mieszanka paliwowa była podawana w nieprawidłowej ilości. Czasem powodem może być błędnie wyregulowana instalacja LPG i wtedy konieczna jest jej ponowna regulacja w warsztacie samochodowym.

Wypadanie zapłonu na gazie – jakie elementy wymieniane są najczęściej?

Kiedy posiadacz samochodu z instalacją LPG otrzymuje komunikat o wypadaniu zapłonu na 1 cylindrze, zaczyna szukać usterek, i wymieniać wszystkie najbardziej prawdopodobne elementy w samochodzie, które mogą za ten stan rzeczy odpowiadać. Wśród wpisów na forach internetowych można znaleźć informacje o wymienianych świecach zapłonowych – to zawsze w pierwszej kolejności, ale też o zamianie wtryskiwacze z I na II. Czasem konieczna jest wymiana czujnika temperatury silnika. Nie zawsze też samochód podpięty pod komputer diagnostyczny pokazuje błąd „wypadanie zapłonu 1 cylinder”, chociaż objawy właśnie na to wskazują. W najbardziej drastycznych przypadkach użytkownicy samochodów decydowali się nawet na wymianę całej instalacji LPG wraz z wiązkami, z kompletem cewek i wtryskiwaczy. Zdarza się czasem, że nawet nowe świece nie będą dawać iskry i wtedy warto sprawdzić części innego producenta. Koniecznie trzeba się w tym wypadku trzymać szczegółowych danych technicznych samochodu, ponieważ nawet drobne zmiany w parametrach mogą zakończyć się dla nas warsztatowym fiaskiem.

POPULARNE

sworzeń wahacza

Jak wybić sworzeń wahacza?

0
Nawet osoba niezbyt wprawiona w meandry mechanicznych napraw jest w stanie wymienić podstawowe elementy eksploatacyjne, takie, jak podstawowe filtry czy części zużywające się podczas...

OSTATNIE POSTY