Strona głównaPoradySamochodem do Chorwacji - na co uważać?

Samochodem do Chorwacji – na co uważać?

-

Od prawie 6 lat Chorwacja jest członkiem Unii Europejskiej, co przyczyniło się do dużego wzrostu odwiedzających ten kraj. Statystyki mówią za siebie, ponad 13 milionów turystów rocznie to całkiem niezły wynik, jak na kraj, który posiada ponad 4 miliony mieszkańców. Biura podróży zachęcają do odwiedzania Chorwacji oferując przejazdy autobusem lub przeloty samolotem – niektórzy jednak wolą załatwić transport na własną rękę i udać się samemu, swoim samochodem. Przed wyprawą warto zapoznać się z tym co trzeba wiedzieć jadąc samochodem do Chorwacji. Podróż bez odpowiedniego przygotowania może być bardzo męcząca. Wybierając się z Wrocławia na Split musimy liczyć się z tym, że nasza podróż potrwa nawet 15 godzin – to prawie 1300 km.

Samochodem do Chorwacji koszt

Koszt podróży do Chorwacji w dużej mierze zależy od tego na jaki środek transportu się zdecydujemy. Kupując bilet na przelot samolotem możemy zapłacić ponad 1000 złotych, jeśli nie załapiemy się na żadne okazję, śledząc okazję możemy złapać loty już za 400 złotych. Jeśli planujemy podróż w kilka osób to taniej może nam wyjść jadąc samochodem. Jaki jest koszt podróży samochodem do Chorwacji? I tu znowu “zależy”, a zależy od naszego samochodu oraz tego czy będziemy korzystać z płatnych odcinków. 1300 km w jedną stronę to całkiem sporo jak na podróż samochodem, więc koszt paliwa będzie tutaj głównym kosztem. Uśredniając stawkę za paliwo (5.1 zł za litr ON) to wychodzi nam za samo paliwa – 800 złotych (przy spalaniu 6 litrów). Poniżej znajdziesz również koszt winiet w poszczególnych krajach.

Podróż samochodem do chorwacji – trasa

W zależności od naszego położenia możemy wybrać trasę przez Czechy, Austrię, a następnie Słowenię. Do wyboru mamy także trasę, która prowadzi przez Słowację i Węgry. Jak wiadomo przejazd przez niektóre państwa będzie wymagał od nas zakupu winiet. Słowenia, możemy zakupić winietę, która będzie ważna przez 7 dni – koszt to 15 euro. Jeśli wybierzemy trasę przez Czechy to czeka nas koszt w wysokości 310 koron czeskich. Austria będzie dla nas nieco tańsza, bo winieta na 10 dni będzie kosztować tylko 9 euro. Węgry to koszt prawie 3000 forintów. Słowacja to koszt 10 euro.

Co trzeba wiedzieć jadąc samochodem do Chorwacji? Trzeba przede wszystkim wiedzieć o zakupie winiety – nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że samochody osobowe muszą uiścić opłatę za przejazd. Kolejną rzeczą, którą trzeba wiedzieć jadąc samochodem do Chorwacji to fakt, że prawo drogowe w krajach tj. Węgry, Austria, Chorwacja, Czechy różni się od naszego polskiego prawa drogowego. Ograniczenia, znaki, nakazy, zakazy mogą się zatem różnić. Chorwacja to piękny kraj i z całą pewnością należy go odwiedzić, chociaż raz w życiu. Chorwaci to miły naród, który z polakami dogaduj się całkiem nieźle. Ciekawostką dla niektórych z nas może być fakt, że w Chorwacji limit spożycia alkoholu jest o wiele większy niż w Polsce i wynosi 0.5 promila. Przeglądając fora internetowe oraz galerie zdjęć nie dziwimy się, że jest tylu chętnych do odwiedzenia tego kraju.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

POPULARNE

Strefa ograniczonej prędkości

0
Oprócz strefy zabudowanej, w której panuje ograniczenie prędkości do 50 kilometrów na godzinę, istnieje tak zwana strefa ograniczonej prędkości. Przed wjazdem do strefy ograniczonej...
sposób na nieuczciwego mechanika

Sposób na nieuczciwego mechanika

leasing samochodu

Leasing czy wynajem samochodu?

OSTATNIE POSTY