Strona głównaPoradyJakie są najlepsze sposoby na organizację garażu?

Jakie są najlepsze sposoby na organizację garażu?

-

Utrzymanie porządku w garażu to zadanie, które może wydawać się trudne, ale dzięki sprawdzonym metodom i odpowiednim narzędziom staje się osiągalne. Dowiedz się, jak utrzymać porządek w garażu i skutecznie zarządzać przestrzenią warsztatu.

Co przechowywać w garażu?

Garaż to pomieszczenie, w którym nie tylko stoi samochód i inne pojazdy, ale także przechowywane są różne przedmioty i narzędzia. Najczęściej są to:

 • narzędzia do majsterkowania,
 • narzędzia ogrodowe,
 • sprzęt sportowy,
 • meble i inne akcesoria ogrodowe,
 • ozdoby świąteczne,
 • artykuły budowlane.

Część z tych rzeczy jest niepotrzebna czy używana sporadycznie. Ich duża ilość przyczynia się natomiast do powstawania bałaganu. Dlatego sprzątanie garażu zacznij od segregacji przedmiotów i sprzętów. Zbędne możesz oddać, sprzedać lub wyrzucić. Następnie zaplanuj, jak zorganizować i ułożyć rzeczy, które zostały. Wykorzystaj półki, szafki, wieszaki, a także specjalne skrzynki i systemy do przechowywania narzędzi.

Wiszące szafki garażowe

Dobrym pomysłem na utrzymanie porządku w garażu jest zawieszenie szafek na ścianach. W warsztacie nie sprawdzi się jednak każdy rodzaj mebli. Najlepiej wybrać metalową szafkę garażową, która jest odporna na uszkodzenia i działanie wilgoci oraz ma duży udźwig. Powinny być także przemyślane pod kątem funkcjonalności. Praktycznymi rozwiązaniami są:

 • schowek zamykany na klucz,
 • haczyki w boku szafki, które umożliwiają powieszenie różnych akcesoriów,
 • specjalne uchwyty, w które wsuwa się elektronarzędzia,
 • otwory na kable i wtyczki, aby podłączyć np. narzędzia do ładowarki.

Wygodne są otwarte szafki garażowe, które zapewniają łatwy dostęp do narzędzi. Możesz wybrać także model z drzwiczkami, aby narzędzia się nie kurzyły.

wolno wiszące narzędzia garażowe wymagające uporządkowania
Źródło:123rf

Podręczne torby narzędziowe

Kolejnym sposobem na przechowywanie narzędzi jest torba narzędziowa. Możesz w niej trzymać najczęściej używane akcesoria i sprzęty oraz wygodnie je przenosić w razie potrzeby wykonania naprawy. Torby mają praktyczne przegródki, które ułatwiają segregację narzędzi. Kieszenie pozwalają także utrzymać porządek i szybko znaleźć potrzebne akcesoria.

Producenci oferują różne rodzaje toreb narzędziowych:

 • klasyczne torby z główną kieszenią zapinaną na zamek błyskawiczny, licznymi przegródkami oraz uchwytami do przenoszenia,
 • otwarte torby narzędziowe, które nie mają klapy i zamknięcia, co zapewnia wygodny dostęp do narzędzi,
 • plecaki na narzędzia, które przypominają tradycyjne plecaki, ale dzięki licznym kieszeniom, gumkom i taśmom idealnie sprawdzają się do przechowywania akcesoriów warsztatowych.

Wybierając torbę narzędziową, zwróć uwagę na wytrzymały, najlepiej wodoodporny materiał oraz rozmiar dostosowany do potrzeb. Ważne są także przegródki czy ergonomiczny uchwyt do przenoszenia.

RYOBI LINK – innowacyjny system przechowywania

Jeśli w garażu przechowujesz nie tylko narzędzia, ale także akcesoria ogrodnicze, sprzęt sportowy, rowery czy artykuły budowlane, wybierz innowacyjny system przechowywania RYOBI LINK. Jego cechą charakterystyczną jest modułowość. Poszczególne elementy (np. półki, haki, szyny, skrzynki, pojemniki czy szafki) możesz ze sobą łączyć, dopasowując ich układ do własnych potrzeb i dostępnej przestrzeni.

W przeciwieństwie do gotowych, zwartych konstrukcji, które zajmują dużo miejsca i nie są elastyczne, RYOBI LINK jest rozwiązaniem elastycznym i optymalnie wykorzystującym dostępne miejsce. System w każdej chwili możesz rozbudować o kolejne elementy. Poza tym jest on kompatybilny nie tylko z elektronarzędziami RYOBI, ale również urządzeniami innych producentów. Umożliwia przechowywanie narzędzi oraz wszelkich urządzeń używanych w domu i ogrodzie. RYOBI LINK wyróżnia się wieloletnią trwałością i uniwersalnym zastosowaniem – może być zamontowany nie tylko w garażu, ale też w piwnicy, pomieszczeniu gospodarczym czy nawet w samochodzie dostawczym.

>>Czytaj więcej: Porównanie systemu przechowywania narzędzi RYOBI LINK z innymi rozwiązaniami

Gdzie przechowywać elektronarzędzia i inne rzeczy?

Odpowiednie przechowywanie narzędzi i elektronarzędzi chroni je przed uszkodzeniem i zgubieniem. Poza tym zawsze ma się do nich łatwy dostęp. Narzędzia najlepiej trzymać w klasycznych szafkach, na półkach czy w torbach narzędziowych. Ciekawą propozycją jest innowacyjny system RYOBI LINK składających się z różnych modułów, które można dostosować do własnych potrzeb i dostępnej przestrzeni.

>>Czytaj także: Jak utrzymać porządek w garażu i przechowywać narzędzia?

Czym sprzątnąć podłogę w garażu?

Odkurzacz, rowery i różne sprzęty w garażu
Źródło:123rf

Sprzątanie garażu polega głównie na czyszczeniu podłogi. To zadanie nie jest jednak takie proste ze względu na różnego typu zabrudzenia, np. pył, błoto, opiłki, trociny, piach itp. Do ich usunięcia nadaje się tylko odkurzacz przemysłowy, który przystosowany jest do pracy na mokro i sucho. Porządek w garażu pomoże utrzymać także zamiatarka.

Odkurzacz warsztatowy 18 V ONE+

Akumulatorowy odkurzacz do garażu RYOBI 18 V ONE+™ doskonale sprawdza się do porządkowania warsztatu ze względu na wydajny przepływ powietrza i mocny silnik. Skutecznie zbiera nawet duże zanieczyszczenia. Może być też używany jako dmuchawa warsztatowa do szybkiego oczyszczania miejsca pracy. Odkurzacz warsztatowy RYOBI przyda się także podczas pracy z elektronarzędziami, ponieważ ma w zestawie uniwersalny adapter do odsysania pyłu.

Zamiatarka ogrodowa do podłóg i gruzu 18V ONE+

Do szybkiego sprzątania garażu idealnie nadaje się akumulatorowa zamiatarka ogrodowa RYOBI 18V ONE+. Dwie szczotki boczne dokładnie zbierają zanieczyszczenia nawet przy krawędziach. Praktycznym rozwiązaniem jest także uruchamiany stopą przełączniki oraz przezroczysty pojemnik, który ułatwia kontrolę jego zapełnienia. Kompaktową zamiatarkę po skończonej pracy można ustawić w pionie dla oszczędności miejsca.

Odkurzacz na mokro/sucho 18V

Jeśli potrzebujesz odkurzacza do garażu, który poradzi sobie z zabrudzeniami suchymi i mokrymi, a także z gruzem, wybierz przenośny model R18WDV-0 RYOBI 18V ONE+™. Jego zaletami są odporny zbiornik ze stali nierdzewnej o pojemności 18 l oraz kółka ułatwiające transport. Poza tym odkurzacz do pracy na sucho i mokro ma funkcję dmuchawy i uniwersalny adapter do elektronarzędzi, który jest kompatybilny z portami odciągu pyłu narzędzi RYOBI i innych producentów.

O czym pamiętać przy sprzątaniu garażu?

Regularne sprzątanie pomaga utrzymać porządek w garażu. Przynajmniej raz w tygodniu posprzątaj podłogi, odkurz ściany i przedmioty, które się w nim znajdują. Odkurzacz warsztatowy znacznie usprawni to zadanie. Jeśli odpowiednio zorganizujesz przestrzeń w garażu, to także sprzątanie będzie łatwiejsze. Pamiętaj, porządek w warsztacie to nie tylko kwestia estetyki, ale także bezpieczeństwa i efektywności pracy.

Materiał partnera RYOBI.

POPULARNE

mandat z włoch

Mandat z Włoch i co dalej?

0
Wjeżdżając na terytorium określonego kraju, trzeba pamiętać o tym, że obowiązują w nim przepisy drogowe odmienne od tych, do jakich przyzwyczaił kierowcę kraj rodzinny....
wyposażenie warsztatu

Stoły do warsztatu samochodowego

OSTATNIE POSTY