Strona głównaNowościCo to tempomat aktywny?

Co to tempomat aktywny?

-

Technologia w ostatnich latach poszła bardzo do przodu, nie ominęła również branży motoryzacyjnej. Nowością na rynku jest tempomat aktywny, który bardzo chętnie wyręczy nas w codziennej jeździe. Najbardziej uciążliwą jazdą dla kierowców jest jazda w korku, jazda autostradą również nie jest najciekawsza – tutaj pomocny może okazać się właśnie aktywny tempomat. Co to i jak działa taki tempomat? Aktywny tempomat to wyposażenie coraz większej ilości samochodów, zwłaszcza w takich markach jak Audi, BMW czy VW. Adaptacyjny tempomat pozwala nam na dostosowanie prędkości do panujących warunków. W tradycyjnym zastosowaniu jest całkiem inaczej, ustawialiśmy prędkość i była ona stała. Aktywny tempomat najlepiej działa w rozwiązaniach z skrzynią automatyczną, ponieważ nie musimy zmieniać biegów. W skrzyni manualnej rozwiązanie tę posiada pewne utrudnienia. A więc czym jest aktywny tempomat?

Tempomat adaptacyjny

Po ustawieniu prędkości możemy również ustawić odległość od poprzedzającego nas pojazdu. Samochód będzie sam hamował oraz przyspieszał – jest to świetne rozwiązanie dla osób, które często poruszają się pod długich trasach. Pamiętajmy jednak, że aktywny tempomat to komputer, któremu nie powinniśmy ufać w stu procentach. Adaptacyjny tempomat może u nas wywołać również senność oraz rozkojarzenie. Powinniśmy cały czas czujnie spoglądać na drogę oraz w razie potrzeby reagować. Takie rozwiązania na rynku są dopiero od niedawna i są cały czas udoskonalane. Świetnym przykładem są elektryczne samochody Tesla, gdzie autonomia tego samochodu jest dla niektórych osób przerażająca.

Komputer jednak może w niektórych przypadkach uratować nam życie i nie powinniśmy bać się takiego rozwiązania. Różne testy pokazały, że reakcja może być znacznie szybsza niż w przypadku człowieka, więc aktywny tempomat z całą pewnością uratował niejednego człowieka. Czy aktywny tempomat to dodatkowy koszt? Tempomat adaptacyjny to rzecz, której zazwyczaj nie ma w standardzie. Sam czujnik w samochodach marki BMW potrafi kosztować ponad 10 tysięcy złotych. Pytanie czy to dużo, gdy za samochód płacimy 400 tysięcy? W przypadku BMW 750Li xDrive z całą pewnością nie. Rozwój technologii redukuję cenę do minimum i za jakiś czas podobne rozwiązania będą stosowane w każdym samochodzie.

Tempomat BMW

Aktualnie każdy samochód, który wychodzi pod marką BMW posiada tempomat. Poza tradycyjnym rozwiązaniem posiadamy dwa tempomaty adaptacyjne – model start & stop, który pozwala na całkowite prowadzenie nas podczas korków jest dostępne tylko i wyłącznie dla samochodów ze skrzynią automatyczną. Takie rozwiązanie mogliśmy już zobaczyć w bmw E60 oraz bmw E60 lci, które były produkowane ponad 10 lat temu. W tym czasie przeszedł sporo modyfikacji i lidar został zastąpiony radarem, który jest znacznie skuteczniejszy w wykrywaniu przeszkód na drodze.

Adaptacyjny tempomat jest z całą pewnością przydatną rzeczą w naszym samochodzie. W samochodach BMW dopłacimy sporo do samochodu z tym urządzeniem, lecz już teraz Skoda wypuszcza samochody, które z aktywnym tempomatem kosztują tylko 3500 zł więcej niż standardowa wersja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPULARNE

Czy warto kupić opony wielosezonowe?

Czy warto kupić opony wielosezonowe?

0
Wymiana opon w samochodach z każdym kolejnym sezonem dla wielu mocno zapracowanych posiadaczy samochodów jest nie tylko kłopotliwe, ale i trudne do zapamiętania. Często...

Crossovery a SUVy

uber jak zacząć

Uber – jak zacząć?

OSTATNIE POSTY