Strona głównaPoradyCzy trzeba i jak zapłacić mandat z Austrii?

Czy trzeba i jak zapłacić mandat z Austrii?

-

Do krajów, które najczęściej upominają się u Polskich kierowców o zaległe mandaty należą na pewno Niemcy, Francja i Holandia, ale tuż za nimi są i Austria, i Włochy. Mandat z Austrii czy z Niemiec trzeba opłacić, ponieważ kierowcy mogą być narażeni na nieprzyjemności wynikające z powodu nie opłacenia zaległej kary. Dlatego podkreślamy już na początku – odpowiadając tym samym na częste pytania o mandat z Austrii, płacić czy nie płacić za niego – czy to mandat otrzymany z Austrii, czy z Francji, należy go opłacić. Prawo w obrębie Unii Europejskiej jest bardzo podobne i dotyczy wszystkich krajów członkowskich. Zanim odpowiemy na pytanie, jak zapłacić mandat z Austrii, spójrzmy na kilka faktów, z jakimi trzeba się zmierzyć, jeżdżąc po austriackich drogach.

Czego przestrzegać w czasie jazdy w Austrii ?

Kiedy polski kierowca otrzymuje wezwanie do zapłaty za przekroczenie prędkości, zastanawia się najczęściej nad tym, jak zapłacić mandat z fotoradaru z Austrii oraz jak to się stało, że ten mandat otrzymał. Należy wiedzieć, że kierowcy nie muszą być zatrzymani, żeby zostali ukarani. Pomijając oczywistą sprawę z radarem, jest jeszcze inna możliwość „złapania” mandatu. Policjant może po prostu zobaczyć moment przekraczania drogowych przepisów, po czym odnotować go i wypisać mandat w radiowozie lub na komendzie. Żeby uniknąć takich sytuacji, trzeba po prostu jeździć przepisowo. Pamiętać też należy, że w Austrii bardzo duży nacisk kładzie się na obowiązkowe wyposażenie samochodu. Ażeby więc nie pytać po sto razy, jak zapłacić mandat z Austrii przez Internet albo jak zapłacić mandat z fotoradaru, z Austrii trzeba po prostu wyjechać z czystym kontem mandatowym. By to uczynić, w pojeździe należy posiadać kamizelkę odblaskową dla kierowcy, gaśnicę, apteczkę i trójkąt ostrzegawczy. Brak jednego z tych elementów naraża na wydatek.

Mandat z Austrii, płacić czy nie?

Jeśli już kierowcy nie uda się wyjechać z Wiednia czy Salzburga z czystym kontem, musi się liczyć z tym, że po powrocie do domu otrzyma wezwanie do zapłaty. Jeśli mandat z Austrii zwykłym listem będzie wysłany, trzeba go opłacić tak samo, jak gdyby był wysłany poleconym. Najważniejsza jest przecież treść pisma urzędowego, a to, czy dostaniemy mandat z Austrii bez zdjęcia z fotoradaru nie ma znaczenia, nie umniejsza to jego ważności. Tak więc odpowiedź na pytanie dla każdego, kto trzyma w dłoni mandat z Austrii: płacić czy nie, jest jasna. Oczywiście, że płacić. Mandat z Austrii bez zdjęcia z fotoradaru czy też mandat z Austrii zwykłym listem wysłany po prostu trzeba zapłacić.

Jak zapłacić mandat z Austrii?

Pora już, by wskazać konkretnie, jak zapłacić mandat z Austrii. Należy to zrobić przelewem bankowym. Jeśli ktoś jeszcze w XXI wieku ma problemy z obsługą komputera i zastanawia się, jak zapłacić mandat z Austrii przez Internet, może to zrobić w dowolnym oddziale banku albo na poczcie, gdzie po wpisaniu do odpowiedniego blankietu numeru konta, numeru sprawy i sumy wpłacanych pieniędzy, może uważać sprawę za zamkniętą.                                                                                                                    

Na koniec jeszcze zajmiemy się problemem tego, kiedy uzyskuje mandat z Austrii przedawnienie. Tutaj, podobnie jak w przypadku innych państw, sprawa wygląda tak, że jeżeli kierowca otrzymuje mandat po kilku miesiącach od zdarzenia, może być on „przeterminowany”, wystarczy więc odpisać i zaznaczyć, że ów mandat z Austrii przedawnienie uzyskał, ponieważ został wystawiony po przewidzianym w austriackich przepisach drogowych  terminie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

policja

Jazda bez prawa jazdy – co grozi?

0
Prawo jazdy obecnie nie jest wymaganym dokumentem podczas prowadzenia samochodu, ponieważ wystarczy nam jedynie dowód osobisty. Po jego zweryfikowaniu policjanci mogą sprawdzić nasze dane...
leasing samochodu

Leasing czy wynajem samochodu?

Opinie o Koyo

Firma KOYO – opinie

OSTATNIE POSTY