Strona głównaPoradyCzy trzeba i jak zapłacić mandat z Austrii?

Czy trzeba i jak zapłacić mandat z Austrii?

-

Do krajów, które najczęściej upominają się u Polskich kierowców o zaległe mandaty należą na pewno Niemcy, Francja i Holandia, ale tuż za nimi są i Austria, i Włochy. Mandat z Austrii czy z Niemiec trzeba opłacić, ponieważ kierowcy mogą być narażeni na nieprzyjemności wynikające z powodu nie opłacenia zaległej kary. Dlatego podkreślamy już na początku – odpowiadając tym samym na częste pytania o mandat z Austrii, płacić czy nie płacić za niego – czy to mandat otrzymany z Austrii, czy z Francji, należy go opłacić. Prawo w obrębie Unii Europejskiej jest bardzo podobne i dotyczy wszystkich krajów członkowskich. Zanim odpowiemy na pytanie, jak zapłacić mandat z Austrii, spójrzmy na kilka faktów, z jakimi trzeba się zmierzyć, jeżdżąc po austriackich drogach.

Czego przestrzegać w czasie jazdy w Austrii ?

Kiedy polski kierowca otrzymuje wezwanie do zapłaty za przekroczenie prędkości, zastanawia się najczęściej nad tym, jak zapłacić mandat z fotoradaru z Austrii oraz jak to się stało, że ten mandat otrzymał. Należy wiedzieć, że kierowcy nie muszą być zatrzymani, żeby zostali ukarani. Pomijając oczywistą sprawę z radarem, jest jeszcze inna możliwość „złapania” mandatu. Policjant może po prostu zobaczyć moment przekraczania drogowych przepisów, po czym odnotować go i wypisać mandat w radiowozie lub na komendzie. Żeby uniknąć takich sytuacji, trzeba po prostu jeździć przepisowo. Pamiętać też należy, że w Austrii bardzo duży nacisk kładzie się na obowiązkowe wyposażenie samochodu. Ażeby więc nie pytać po sto razy, jak zapłacić mandat z Austrii przez Internet albo jak zapłacić mandat z fotoradaru, z Austrii trzeba po prostu wyjechać z czystym kontem mandatowym. By to uczynić, w pojeździe należy posiadać kamizelkę odblaskową dla kierowcy, gaśnicę, apteczkę i trójkąt ostrzegawczy. Brak jednego z tych elementów naraża na wydatek.

Mandat z Austrii, płacić czy nie?

Jeśli już kierowcy nie uda się wyjechać z Wiednia czy Salzburga z czystym kontem, musi się liczyć z tym, że po powrocie do domu otrzyma wezwanie do zapłaty. Jeśli mandat z Austrii zwykłym listem będzie wysłany, trzeba go opłacić tak samo, jak gdyby był wysłany poleconym. Najważniejsza jest przecież treść pisma urzędowego, a to, czy dostaniemy mandat z Austrii bez zdjęcia z fotoradaru nie ma znaczenia, nie umniejsza to jego ważności. Tak więc odpowiedź na pytanie dla każdego, kto trzyma w dłoni mandat z Austrii: płacić czy nie, jest jasna. Oczywiście, że płacić. Mandat z Austrii bez zdjęcia z fotoradaru czy też mandat z Austrii zwykłym listem wysłany po prostu trzeba zapłacić.

Jak zapłacić mandat z Austrii?

Pora już, by wskazać konkretnie, jak zapłacić mandat z Austrii. Należy to zrobić przelewem bankowym. Jeśli ktoś jeszcze w XXI wieku ma problemy z obsługą komputera i zastanawia się, jak zapłacić mandat z Austrii przez Internet, może to zrobić w dowolnym oddziale banku albo na poczcie, gdzie po wpisaniu do odpowiedniego blankietu numeru konta, numeru sprawy i sumy wpłacanych pieniędzy, może uważać sprawę za zamkniętą.                                                                                                                    

Na koniec jeszcze zajmiemy się problemem tego, kiedy uzyskuje mandat z Austrii przedawnienie. Tutaj, podobnie jak w przypadku innych państw, sprawa wygląda tak, że jeżeli kierowca otrzymuje mandat po kilku miesiącach od zdarzenia, może być on „przeterminowany”, wystarczy więc odpisać i zaznaczyć, że ów mandat z Austrii przedawnienie uzyskał, ponieważ został wystawiony po przewidzianym w austriackich przepisach drogowych  terminie.

POPULARNE

Jakie są plusy i minusy posiadania samochodu zabytkowego?

4
Samochody zabytkowe, poznać możemy je po charakterystycznych żółtych tablicach rzucających się w oczy z daleka. Miłośnik motoryzacji to nie tylko sportowe i nowoczesne auta,...
wynajem samochodu za granicą

Wypożyczenie samochodu za granicę

Świece żarowe

Kontrolka świec żarowych

OSTATNIE POSTY