Strona głównaPoradyJazda bez prawa jazdy - co grozi?

Jazda bez prawa jazdy – co grozi?

-

Prawo jazdy obecnie nie jest wymaganym dokumentem podczas prowadzenia samochodu, ponieważ wystarczy nam jedynie dowód osobisty. Po jego zweryfikowaniu policjanci mogą sprawdzić nasze dane oraz to, czy posiadamy uprawnienia potrzebne do prowadzenia samochodu. Wcześniej za brak ważnego prawa jazdy groził nam 50-złotowy mandat. Jeśli mamy uprawnienia, a nie mamy przy sobie prawa jazdy, czasem nie musimy płacić mandatu, o ile posiadamy przy sobie dokument tożsamości. Inaczej jest, kiedy przyjdzie nam do głowy jazda bez prawa jazdy.

Jazda samochodem bez uprawnień – jakie są konsekwencje?

Jazda samochodem bez prawa jazdy jest wyjątkowo nieostrożna oraz nieodpowiedzialna, nie ważne na jaką odległość się przemieszczamy. Za taki wybryk możemy dostać nawet karę mandatu w wysokości 500 zł. Co grozi za jazdę bez prawa jazdy? Policja ma obowiązek ukarać nas nie tylko 500 złotowym mandatem, ale również daje nam zakaz kontynuowania jazdy pojazdem. Policjanci wzywają również holowanie samochodu, za które będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. Czasem można również spodziewać się sprawy skierowanej do sądu, który dodatkowo orzeka grzywnę w wysokości 500 zł, a także może dać nam zakaz prowadzenia pojazdów na okres 3 lat. Prowadzenie auta bez prawa jazdy może skończyć się dla nas w sądzie, przez co przez najbliższe 3 lata nie będziemy mogli także podjąć się kursu na prawo jazdy.

Co grozi za jazdę bez prawka oraz wypadek samochodowy?

Prowadzenie samochodu bez prawa jazdy może grozić również wypadkiem. Jazda samochodem bez uprawnień i spowodowanie wypadku samochodowego jest znacznie gorszym wykroczeniem. Jeśli nie posiadamy uprawnień nie działa nasza polisa, dlatego wszystkie szkody, jakie spowoduje sprawca muszą być poniesione z jego kieszeni. Jeśli w wypadku były osoby ranne przez nas poszkodowane jazda samochodem bez uprawnień i spowodowanie kolizji może skończyć się dla nas również sprawą sądową.

Jazda samochodem bez prawa jazdy po zatrzymaniu prawa jazdy

Co grozi za jazdę bez prawa jazdy, po zatrzymaniu nam prawa jazdy? Jeśli znów policja złapie nas na zbyt szybkiej jeździe, a nasze prawo jazdy już jest zatrzymane, jego zatrzymanie może być wydłużone na kolejne 3 miesiące. Za trzecim razem jazda bez uprawnień grozi nam skierowaniem sprawy do sądu oraz cofnięciem naszych uprawnień przez sąd. Po raz kolejny do kursu na prawo jazdy możemy podejść po około roku, chyba że inaczej zadecyduje sąd. Czasem prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy może  kosztować nas nawet pozbawienie wolności.

Co grozi za jazdę bez prawa jazdy po zakazie sądowym?

Jazda samochodem bez prawa jazdy po zakazie sądowym jest znacznym wykroczeniem. Uprawnienia mogą być nam cofnięte np. po przekroczeniu punktów karnych lub wtedy, kiedy prowadzimy pod wpływem alkoholu. Jeśli i tak prowadzimy samochód bez prawa jazdy, sąd może zastosować wobec nas środek zapobiegawczy w postaci nawet 2-letniego pozbawienia wolności. Prowadzenie samochodu bez prawa jazdy w momencie, kiedy zostało nam ono zabrane przez zbyt dużą ilość punktów karnych może dać nam w konsekwencji wyrok sądu – 3 miesiące do 5 lat pozbawienia wolności i nawet 15-letni zakaz prowadzenia pojazdu. Kary za prowadzenie samochodu bez prawa jazdy są takie surowe, ponieważ mają one nastraszyć wszystkich kierowców, którzy nie stosują się do zakazu sądu i nadal chcą prowadzić auto. Konsekwencje mogą również równać się brakiem dostępu do szkoleń na prawo jazdy i wielu kierowców z cofniętymi uprawnieniami nie może już nigdy zasiąść za kółko. Należy podkreślić, że zakaz prowadzenia pojazdu obejmuje zarówno auta, jak również jednoślady, czy pojazdy z naczepami. Warto sprawdzić co grozi za jazdę bez prawka, zanim taki pomysł przyjdzie nam do głowy.

POPULARNE

hale stalowe

Hale stalowe jako duże i tanie garaże, nie tylko dla tirów

4
Garaż chroni nasz samochód nie tylko przed warunkami atmosferycznymi, ale także przed kradzieżą, czy zwierzętami (kuny mogą narobić naprawdę wielkich szkód w samochodzie). Coraz...
Płukanka silnika a turbina

Płukanka silnika a turbina

OSTATNIE POSTY