Strona głównaPoradyMandat za brud w aucie

Mandat za brud w aucie

-

Samo pojęcie mandatu za brud w aucie wydaje się dość absurdalne. Tymczasem taki sposób karania kierowców naprawdę istnieje. Wszedł w życie 10 kwietnia 2021 roku. Większym echem odbił jest jednak nowy taryfikator mandatów za przekroczenie prędkości i wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z istnienia mandatu za bałagan w samochodzie. Na czym polega konkretnie ten mandat?

Kogo dotyczy mandat za bałagan w samochodzie?

Nie każda osoba, która na bieżąco nie sprząta w swoim samochodzie, ma powody do paniki. Tak naprawdę nowy mandat za bałagan w samochodzie dotyczy wyłącznie osób, które zawodowo zajmują się przewozem innych ludzi. Obawiać się muszą taksówkarze, przewoźnicy busów, kierowcy autobusów, czy autokarów. Dlatego policjanci w trakcie kontroli nie będą oglądali sposobu zachowania czystości w prywatnych samochodach.

Ile wynosi mandat za brudny samochód?

Mandat z brudny samochód nie jest wysoki. Jego koszt to 100 złotych. Tym niemniej jest to kolejny sposób na stracenie nieco funduszy i lepiej się przed nim chronić.

Mandat za bałagan w aucie – co trzeba przez to rozumieć?

Mandat za brudny samochód oficjalnie powstał z powodu pandemii koronawirusa. W związku z nią nagromadzone w aucie przedmioty, szczególnie śmieci, sprawiają, że takiego wnętrza nie da się skutecznie umyć i zdezynfekować. Dlatego nakaz bieżącego sprzątania wszelkich odpadków. Mandat za brudny samochód jednak nie ma ściśle określonej granicy tego, co za brud zostanie uznane. Trudno oczekiwać, że policjanci w trakcie kontroli przeprowadzą test białej rękawiczki i sprawdzą, czy na kokpicie znajduje się warstwa kurzu. Brak jednoznacznego opisu, czym tak naprawdę jest mandat za brud w aucie, doprowadzić może do wielu absurdalnych sytuacji. Czy za bałagan uznać można sytuację, w której papierek po cukierkach znajdzie się w schowku kierowcy, czy dopiero, jeśli śmieci będą się wręcz wysypywać z auta? Tutaj prawodawca nie daje jednoznacznej odpowiedzi.

Faktem jest, że nowe przepisy wprowadzone zostały w sytuacji pandemii. Chodziło więc w nich głównie o możliwość skutecznej dezynfekcji wnętrza pojazdu. Policjant więc mandat może wlepić z powodu braku dezynfekcji klamek i uchwytów w środku pojazdu, co jest obowiązkiem prywatnego przewoźnika. Mandat za bałagan w samochodzie nie będzie raczej przyznany za sam fakt wożenia pustych opakowań po produktach spożywczych, ale lepiej jest je po prostu schować w zamykanym schowku.

Zgodnie z przepisami, pasażer pojazdu musi mieć także dostęp do środków do dezynfekcji rąk. Mandat za brud w aucie został więc podciągnięty również pod takie sytuacje.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden fakt. Przepisy, w myśl których obowiązywać zaczął mandat za brudny samochód, weszły w życie 10 kwietnia 2021. Wcześniej jednak istniała już podobna kara. Została ona usankcjonowana w 2009 roku. W Kodeksie wykroczeń pojawiała się ona jako artykuł 117. § 1 i § 2. Już wtedy mandat za bałagan w samochodzie wynosił 100 złotych. Nie jest to więc nic nowego, tylko obecnie podciągnięte to zostało pod warunki pandemiczne. Dawniejsze prawodawstwo zmuszało przewoźnika do zachowywania właściwych warunków higienicznych ze względów sanitarnych i zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób.

Z tego powodu policjant podczas kontroli drogowej ukaże kierowcę mandatem wyłącznie, jeżeli uzna, że podróż przewożonych przez niego pasażerów stanowi dla nich zagrożenie epidemiologiczne. Oczywiście kierowca ma prawo odmówić jego przyjęcia, a wówczas sprawa kierowana jest do sanepidu. Ten z kolei może za stosowne uznać użycie mandatu w wysokości od 5 do 30 tysięcy złotych, na podobnych zasadach jak brak maseczki zakrywającej usta i nos.

Dariusz Dereń
Ukończył studia finansowe. W życiu zawodowym spełnia się jako analityk i redaktor, poza pracą uwielbia spędzać czas z rodziną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPULARNE

mandat z niemiec

Jak zapłacić mandat z Niemiec?

0
Wycieczki do Niemiec, podróże do pracy za zachodnią granicę Polski to już rzecz powszednia. Polski kierowca odbiera często wezwanie do zapłaty za nieprzepisową jazdę,...
zakup pierwszego samochodu

Jak kupić pierwszy samochód

OSTATNIE POSTY