Strona głównaPoradyZmiana rozmiaru opon

Zmiana rozmiaru opon

-

Każdy z nas ma swoje powody do zmiany rozmiarów opon. Podstawowym i najbardziej racjonalnym powodem jest poprawa właściwości trakcyjnych samochodu.

Zazwyczaj producenci aut przewidują możliwość zmiany rozmiaru opon. Jednak są pewne wytyczne których należy się trzymać, tylko wtedy będziemy mieć pewność że przy zmianie opony i felgi samochód nie straci nic na swoich właściwościach jezdnych. Nie powinno się stosować opon o rozmiarze nieprzewidzianym w homologacji. Jednak teoria swoje a praktyka swoje. Istnieje możliwość zmiany opony na inny niż te w zalecaniach homologacyjnych. Tego typu opony potocznie nazywa się zamiennikami.

Taki zamiennik poza określoną szerokością, wysokością i średnicą felgi powinien mieć dobry indeks nośności i prędkości.

Zmiana ogumienia to proces, który podlega również konieczności dostosowania do rozwiązań konstrukcyjnych danego auta np. średnica tarcz hamulcowych. Dodatkowo należy zadbać o to żeby opona nie ocierała o błotnik. Liczba zamienników jest ograniczona i nie warto za bardzo kombinować w tym aspekcie.

Jeżeli zdecydujemy się na zwiększenie średnicy kół, będzie wiązało się z większą szerokością opony co będzie powodować większe przyleganie opony do asfaltu, zwiększy to przyczepność samochodu. Inną kwestią jest poprawa wyglądu auta. Samochód na większych felgach zazwyczaj wygląda lepiej i nie ma co ukrywać, dla wielu osób jest to główny powód do zmiany kół. Szersza opona to również minusy. Głównym jest zwiększenie zużycia paliwa. Warto też wspomnieć o zwiększeniu hałasu wydawanym przez opony.

Wymiary opon jak czytać

Wspomnieliśmy już o indeksie prędkości i nośności, jednak poza tymi wskaźnikami na oponie znajdują się również inne np. takie jak oznaczenie rozmiaru opony. Określa ono szerokość ogumienia w milimetrach, profilu oraz średnicy osadzenia.

Jedną z podstaw przy zmianie rozmiaru opony istotne jest zachowanie niezmienionej zewnętrznej średnicy koła. Taka różnica jest dozwolona w bardzo małym stopniu, do 2%. Zmiana obwodu koła wpływa na informacje widoczne na prędkościomierzu oraz liczniku kilometrów. Dodatkowo zmiana będzie mieć negatywny wpływ na w skrzynię biegów, której przełożenia są dopasowane do konkretnego rozmiaru kół.

Istotna jest również wysokość opony. Wyższa opona lepiej tłumi wszystkie nierówności. Jest to bardzo odczuwalne podczas jazdy.

POPULARNE

Polerowanie samochodu polerką elektryczną

Czym wypolerować samochód domowym sposobem?

0
Każdy posiadacz samochodu pragnie, aby powierzchnia karoserii pojazdu była wolna od wszelkich rys czy zadrapań. Nie da się jednak całkowicie tego uniknąć. Niewielkie szkody powstać...
Naprawa króćca pompy Vacum

Naprawa króćca pompy Vacum

koronawirus w samochodzie

Dezynfekcja samochodu

OSTATNIE POSTY