Strona głównaPoradyKarta pojazdu - co powinniśmy o niej wiedzieć?

Karta pojazdu – co powinniśmy o niej wiedzieć?

-

Karta pojazdu to dokument, który wystawia się dla danego pojazdu. Zawarte są w nim najważniejsze informacje o pojeździe, o jego właścicielu, obecnym, jak i tym wcześniejszym ( jeśli był takowy). Kupując auto od poprzedniego właściciela, powinno się otrzymać kartę pojazdu – która znajduje się najczęściej wśród dokumentów samochodu – bowiem ten dokument jest przypisany do konkretnego samochodu, a nie do jego właściciela. Karta pojazdu jest dokumentem urzędowym, z tego też powodu muszą zostać w niej odnotowane jakiekolwiek zmiany w pojeździe, np. zmiana dowodu rejestracyjnego albo zmiana parametrów technicznych auta. Dokument jest wydawany przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych i posiada szereg zabezpieczeń, więc wykonanie jego podróbki jest bardzo trudne. Wszystkie karty pojazdu posiadają swój indywidualny numer. Bardzo często kierowca wertujący dokument zadaje sobie pytanie: gdzie jest seria i numer karty pojazdu? Otóż seria i numer znajdują się na każdej kartce u dołu dokumentu.

Kiedy otrzymujemy i kto wydaje kartę pojazdu?

Kiedy kupuje się pojazd od poprzedniego właściciela kartę pojazdu i dowód rejestracyjny  otrzymuje się od niego, kiedy zaś chodzi o nowe auto z salonu, kartę pojazdu wyrabia producent lub importer wybranego samochodu. Jest on do tego zobowiązany i powinien dopilnować, by taki dokument kupujący otrzymał. W przypadku aut sprowadzonych z zagranicy, czyli nierejestrowanych w Polsce, kartę pojazdu wydaje organ rejestrujący, po złożeniu wszystkich wymaganych dokumentów. W momencie zakupu samochodu używanego zarejestrowanego w Polsce po dniu 30 czerwca 1999 to sprzedający zobowiązany jest do posiadania karty pojazdu i przekazania jej nowemu nabywcy razem z samochodem.

Od kiedy obowiązuje karta pojazdu?  

Na forach motoryzacyjnych w sieci bardzo często pojawia się pytanie: od kiedy obowiązuje karta pojazdu, w jakim czasie zaczęto jej wymagać? Dzieje się tak, dlatego, że nakaz posiadania tego dokumentu w Polsce nie obowiązywał od zawsze. Został on wprowadzony dopiero 1 lipca 1999 roku na podstawie ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wynika więc z tego, że wszelki pojazd mechaniczny, który w Polsce został zarejestrowany po dacie 30 czerwca 1999 roku, powinien być zaopatrzony w taką kartę.  Należy też dodać, że karta pojazdu dla samochodów, które były zarejestrowane przed 30 czerwca 1999 roku nie jest wystawiana, chyba że są to pojazdy przywiezione z innych państw.

Czy karta pojazdu jest obowiązkowa?

Na pytanie o to, czy karta pojazdu jest w Polsce obowiązkowa, trzeba odpowiedzieć twierdząco. Od 1 lipca 1999 roku pojazdy powinny posiadać taki dokument. Jeśli karty pojazdu brakuje w dokumentach samochodu, który chce się kupić, można podejrzewać, że auto pochodzi z nielegalnego źródła, że być może zostało skradzione. Brak karty pojazdy podczas kupowanie samochodu, nie oznacza jednak zawsze, że samochód pochodzi z nielegalnego źródła, sprzedający może przecież z jakichś powodów stracić kartę. W takim wypadku przy rejestracji samochodu potrzebne będzie oświadczenie poprzedniego właściciela o zgubieniu karty i zaświadczenie z poprzedniego urzędu rejestrującego auto potwierdzające dane z karty pojazdu. Posiadanie karty pojazdu zabezpiecza przed złodziejami, bo bez niej nie można zarejestrować auta, unika się więc ryzyka, że skradzione auto będzie zarejestrowane na właściciela fikcyjnego. Należy jeszcze dodać, że karta pojazdu nie jest wymagana do tego, by można było poruszać się pojazdem po drogach.

Jak sprawdzić, czy karta pojazdu była wydana?

Sprawdzenie karty pojazdu przed kupnem auta od wcześniejszego właściciela nie powinno nastręczać większych problemów. Jaka więc sprawdzić, czy karta pojazdu była wydana? Otóż należy to zrobić, otwierając dowód rejestracyjny, w którym zapisany jest numer karty pojazdu. Następnie należy porównać dane zapisane w dowodzie rejestracyjnym z tymi widniejącymi na karcie pojazdu, trzeba sprawdzić na przykład zgodność numeru karty pojazdu z numerem w dowodzie rejestracyjnym, zgodność marki, typu, rodzaju pojazdu, rodzaju i przeznaczenia, numeru VIN, pojemności i mocy silnika, liczby miejsc, roku produkcji itd. Kiedy wykona się powyższe czynności i potwierdzi zgodność dowodu rejestracyjnego z kartą pojazdu, można śmiało i bezpiecznie dokonać kupna nowego pojazdu.

Wyrobienie i koszt karty pojazdu 

W sytuacji zagubienia karty pojazdu należy wyrobić nową. Jest to o tyle ważne, że w przypadku sprzedaży auta nowy nabywca będzie wymagał od sprzedającego dołączenia do dokumentów takiej karty. Żeby to zrobić, trzeba wybrać się do wydziału komunikacji urzędu miasta, a tam udzielić wyczerpujących informacji o zagubieniu dokumentu organowi rejestrującemu pojazdy. Wyrobienie karty pojazdu to koszt rzędu 75 złotych – taką opłatę trzeba uiścić po przedstawieniu dowodu rejestracyjnego z ubezpieczeniem oraz złożeniu oświadczenia o utracie karty pojazdu. Nowy dokument powinien zostać wydany w czasie 14 dni roboczych. Zagubienie karty pojazdu to sprawa bardzo kłopotliwa, lecz bardzo szybko można jej zaradzić.

POPULARNE

Jak przygotować swoje auto do zimy

Jak przygotować swoje auto do zimy?

0
Zima to piękna pora roku, jednak nie da się ukryć, że jest ona bardzo trudna dla naszego samochodu. Jest on narażony na działanie niskich...
jak sprawdzić punkty karne

Jak sprawdzić punkty karne?

koronawirus w samochodzie

Dezynfekcja samochodu

Mandat za brud w aucie

Mandat za brud w aucie

OSTATNIE POSTY