Strona głównaPoradyJak sprawdzić punkty karne?

Jak sprawdzić punkty karne?

-

Dla wielu kierowców jazda samochodem to czysta przyjemność. Pokonywanie dróg, docieranie do wyznaczonego celu podróży, szybkie poruszanie się pojazdem po długich autostradach  kojarzy się większości amatorom czterech kółek z czymś radosnym, ekscytującym. Niestety, z wielu takich wojaży przywożą oni ze sobą z powrotem do domu dodatkowy bonus za jazdę w postaci punktów karnych. Niektórych „chwytają” fotoradary, innych policjanci przyczajeni w lesie lub poruszający się w nieoznakowanym radiowozie. Po jakimś czasie, po kilku „wpadkach” warto sprawdzić liczbę punktów karnych. Choćby tylko po to, by mieć rozeznanie w tym, ile brakuje do krytycznej ilości. Przekroczenie 24 punktów skutkuje koniecznością zdawanie egzaminu kontrolnego. Odpowiedź na pytanie o to, jak można sprawdzić punkty karne jest bardzo prosta. Można to zrobić stacjonarnie, udając się na komendę policji lub nie wychodząc w domu za pomocą Internetu. Kierowco nie czekaj więc, jak najszybciej sprawdź swoje punkty karne!

Jak sprawdzić punkty karne przez Internet?

Jeśli już ktoś zdecydował się na to, w jaki sposób sprawdzi punkty karne – stacjonarnie czy też online – warto, by wiedział wcześniej, iż maksymalny limit punktów, jaki można posiadać w Polsce wynosi 24, a w szczególnych przypadkach, np. gdy kierowca posiada prawo jazdy pierwszy rok, maksymalna ilość punktów wynosi 20. Jak więc sprawdzić punkty karne online, przez Internet? Przede wszystkim potrzebny jest do tego tzw. profil zaufany, czyli bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można potwierdzać swoją tożsamość w Internecie oraz składać „podpis zaufany”. 

Jak sprawdzić punkty karne w profilu zaufanym?

Ażeby sprawdzić punkty karne przez Internet, należy najpierw założyć profil zaufany. W tym celu trzeba wejść na stronę pz.gov.pl, kliknąć odnośnik „zarejestruj się”, następnie odnośnik „Chcę logować się certyfikatem kwalifikowanym”, potem należy wypełnić formularz i kliknąć ikonę „zarejestruj się”. Gdy wyświetli się komunikat z prośbą o wpisanie kodu autoryzacyjnego, trzeba ów kod wpisać, następnie pokaże się następny komunikat z prośbą o wykonanie trzech kroków. Po ich wykonaniu i potwierdzeniu profil zaufany jest założony. Teraz już można sprawdzić punkty karne na stornie Ministerstwa Cyfryzacji – obywatel.gov.pl. Po zalogowaniu się tam, informacja o punktach karnych wyświetli się od razu.

Jak wynika z powyższych informacji punkty karne można sprawdzić w bardzo łatwy sposób. Po sprawdzeniu ich, istnieje możliwość zapisania ich liczby i pobrania wyniku w formacie PDF. Dzięki temu można je wydrukować dla informacji własnej. Wydruk taki nie jest bowiem dokumentem urzędowym, żaden sąd czy urząd takiego dokumentu nie uzna jako jakiegoś dowodu w sprawie. Urzędowe zaświadczenie o punktach karnych można uzyskać jedynie w komisariacie policji.

Jak często można sprawdzać punkty karne przez Internet?

W profilu zaufanym punkty karne można sprawdzać zawsze i dowolną ilość razy, bowiem usługa ta jest bezpłatna,  należy jednak pamiętać o tym, że profil ważny jest tylko trzy lata. Po upłynięciu takiego czasu, należy założyć nowy profil. Warto też wiedzieć, że punkty karne znikają z konta, gdy minie rok od dnia popełnienia naruszenia przepisów lub gdy kierowca ukończy szkolenie, pozwalające na zmniejszenie ilości punktów karnych.  

POPULARNE

Wymiana nagrzewnicy

Wymiana nagrzewnicy – jak to zrobić?

0
Niedziałająca nagrzewnica w samochodzie to duży problem. Jazda bez niej zimą jest może nie niemożliwa, ale z pewnością bardzo trudna. Może być wiele powodów,...

OSTATNIE POSTY