Strona głównaPoradyJak przygotować swoje auto do zimy?

Jak przygotować swoje auto do zimy?

-

Zima to piękna pora roku, jednak nie da się ukryć, że jest ona bardzo trudna dla naszego samochodu. Jest on narażony na działanie niskich temperatur, a także kontakt z błotem oraz solą drogową. Na szczęście można wyodrębnić kilka czynności, które warto wykonać, aby dobrze przygotować auto do sezonu zimowego. Co należy zrobić? Podpowiadamy!

Co warto zrobić w aucie przed nastaniem zimy?

Jednym z najważniejszych zadań stojących przed kierowcą jest sprawdzenie akumulatora. Jeśli będzie on w słabej kondycji, poranny rozruch silnika może okazać się problematyczny. W celu sprawdzenia stanu akumulatora warto udać się do najbliższego warsztatu i zbadać go za pomocą miernika. Należy tego dokonać zarówno w stanie spoczynkowym, jak i po uruchomieniu. Jeżeli akumulator okaże się zużyty, należy wymienić go na nowy.

Uwagę należy również poświęcić płynom eksploatacyjnym. W pierwszej kolejności trzeba wymienić płyn chłodniczy na wersję zimową w celu przygotowania silnika na pracę w niskich temperaturach. Dobrze jest również skontrolować czy do płynu hamulcowego nie przedostaje się woda, co może skutkować obniżeniem skuteczności hamowania. Na koniec pozostaje wymiana oleju silnikowego na taki, który dobrze radzi sobie w zimowej aurze.

Jeszcze przed nastaniem zimy należy również dokładnie sprawdzić stan podwozia. Do wykrycia rozwijającej się korozji warto wykorzystać kanał. Jeżeli podczas oględzin zostanie wykryta rdza, należy rozpocząć działania, które zapobiegną jej dalszemu rozwojowi. Dobrym pomysłem będzie także zabezpieczenie podwozia powłoką antykorozyjną, która zniweluje działanie błota oraz soli drogowej.

W jaki sposób przygotować samochód na sezon zimowy?

Jedną z najważniejszych czynności do zrobienia przed zimą jest wymiana ogumienia na opony zimowe. Aby zrobić to prawidłowo, warto zastosować się do kilku rad. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że bieżnik w ich przypadku powinien wynosić minimum 4 mm. Oprócz tego, w celu zachowania stabilności jazdy, wszystkie cztery opony powinny znajdować się w podobnym stanie. Rady te powinny zagwarantować nam pełne bezpieczeństwo.

Kolejną rzeczą, którą warto zrobić przed rozpoczęciem sezonu zimowego, jest wymiana filtra paliwowego. Dlaczego należy się tym zająć? W okresie zimowym paliwa dostępne na stacjach wzbogacone są o dodatki zapobiegające zamarzaniu. Żeby sobie z nimi poradzić, potrzebny jest dobry filtr. Jako że te mają tendencję do szybkiego brudzenia się, warto przed nastaniem zimy skontrolować jego stan i zdecydować się na ewentualną wymianę.

Przygotowania do zimy to również znakomity czas, aby przygotować nadwozie na trudne warunki. Cały proces warto zacząć od dokładnego mycia samochodu. Pozwoli to usunąć zabrudzenia, które mogłoby przymarzać pod wpływem wilgoci. Następnie dobrze jest wysuszyć karoserię oraz zabezpieczyć woskiem. Warto także zadbać o usunięcie odprysków, które pod wpływem niskich temperatur mogłyby się powiększyć.

Artykuł gościnny.

POPULARNE

radio internetowe

Radio internetowe w samochodzie

0
Wielu z nas ma dość stacji radiowych ciągle powtarzających tą samą muzykę przerywaną licznymi reklamami. Dodatkowo wielu osobom nie pasuje spora liczba wiadomości w...

Kolizja na parkingu

VIN

Sprawdzanie VIN za darmo

OSTATNIE POSTY