Strona głównaPoradyDezynfekcja samochodu

Dezynfekcja samochodu

-

Każdy samochód w sporym stopniu narażony jest na czynniki atmosferyczne. Często wilgoć i wysoka temperatura wewnątrz pojazdu stają się znakomitym środowiskiem dla rozwoju bakterii i drobnoustrojów. Grzyby i pleśń mogą nie tylko generować nieprzyjemne zapachy, ale są też szkodliwe dla zdrowia. W ostatnim czasie pojawił się też problem z wirusami, które możemy wnieść do samochodu. W związku z tym, w jaki sposób wykonać dezynfekcję samochodu i jakie metody dezynfekcji są skuteczne w walce z wirusami?

Ozonowanie wnętrza samochodu

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na oczyszczenie samochodu i przywrócenie mu świeżego zapachu jest ozonowanie wnętrza samochodu. W tym procesie wykorzystuje się cząsteczki aktywnego tlenu, które wytrącają się z ozonu. To one są odpowiedzialne za usuwanie wielu zanieczyszczeń mikroorganizmami. Dezynfekcja ozonem nie tylko usuwa grzyby i pleśń, ale pozwala pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z dymu papierosowego czy produktów chemicznych. 

Skuteczność tej metody dezynfekcji jest bardzo duża i po zabiegu wewnątrz pojazdu czuje się świeży zapach, dlatego wielu kierowców regularnie stosuje ozonowanie samochodu. Cena takiego zabiegu w specjalistycznych myjniach to kilkadziesiąt złotych i często polecana jest razem z czyszczeniem wnętrza. Można też sięgnąć po jednorazowy ozon w puszce i samodzielnie przeprowadzić ozonowanie.
Regularna dezynfekcja ozonem zapobiega rozwojowi niewidocznych mikroorganizmów, które mogą być przyczyną reakcji alergicznych. Często w ten sposób przeprowadzana jest też dezynfekcja klimatyzacji samochodowej. Ozonowanie jest skuteczną bronią w walce z bakteriami, które mogą gromadzić się w samochodzie. Niestety ta metoda nie jest wystarczająca w walce z wirusami. W świetle ostatnich wydarzeń na świecie ozonowanie wnętrza samochodu nie usunie z niego koronawirusa.

Czym dezynfekować samochód?

Często mimo najszczerszych chęci i zachowaniu wyjątkowej ostrożności, nie udaje się zapobiec wniesieniu wirusów do wnętrza samochodu. Nawet jeśli sami zachowujemy ostrożność, wirus może się dostać z naszymi współpasażerami, przewożonym towarem, czy nawet zakupami ze sklepu. W takim razie czym dezynfekować pojazd i czy wogóle warto to robić?

Jak wiadomo, wirus bez swojego żywiciela nie jest w stanie długo przetrwać. W związku z tym stosuje się kwarantannę, czy wietrzenie pewnych przedmiotów, co do których mamy podejrzenia, że mogą zawierać wirusa. Czy zatem dezynfekcja samochodu poprzez jego kwarantannę jest skuteczną metodą? Oczywiście uznając, że właściciel jest jedynym kierowcą i może sobie pozwolić na pozostawienie samochodu na jakiś czas. Różny jest czas żywotności obecnie panującego koronawirusa na poszczególnych materiałach. Na płaskich elementach metalowych i wykonanych z tworzyw żyje do kilku dni. Właśnie takie znajdują się w samochodzie. W związku z tym kwarantanna musiałaby potrwać około tygodnia, co słabo wypada na tle innych metod dezynfekcji.

Z wirusami na kokpicie i tworzywach wewnątrz samochodu najlepiej walczyć za pomocą standardowych środków. Dezynfekcja samochodu może być przeprowadzona kosmetykami, które zawierają alkohol w dużym stężeniu. Dobrą metodą dezynfekcji jest przeprowadzenie jej w dwóch krokach. Najpierw kokpit czyścimy za pomocą środków odkażających, a następnie klasycznymi kosmetykami do kokpitu. 

Metody dezynfekcji tapicerki

Nie tylko kokpit pojazdu jest miejscem, w którym może znajdować się wirus. Równie mocno narażona jest tapicerka samochodu. Wielu kierowców zastanawia się, czym dezynfekować tkaninowe wykończenia samochodu. W tym wypadku najlepszą metodą dezynfekcji może być standardowe czyszczenie tapicerki. Dlaczego?
Jak wiadomo, preparaty do czyszczenia tapicerki samochodu świetnie usuwają tłuste zabrudzenia. Dzieje się tak, ponieważ mają silnie zasadowy odczyn. Są szkodliwe dla naszej skóry, mogą powodować podrażnienia dróg oddechowych, ale z tłuszczem radzą sobie doskonale. Z kolei większość wirusologów wskazuje na to, że otoczka nowego koronawirusa jest wykonana właśnie z tłuszczu. W związku z tym środki do dezynfekcji samochodu o odczynie zasadowym, mogą być najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się tego nieproszonego gościa z wnętrza naszego pojazdu.

POPULARNE

zarządzanie flotą

Zarządzanie flotą a bezpieczeństwo danych: oto wszystko, co musisz wiedzieć!

0
Stosowanie kompleksowego monitoringu GPS pojazdów w zarządzaniu flotą z pewnością usprawni jej codzienne funkcjonowanie i pozwoli na obniżenie kosztów. Korzystanie z wszystkich funkcjonalności dotyczących...

Okulary do samochodu

OSTATNIE POSTY