Strona głównaNowościAuto na minuty - carsharing w Polsce

Auto na minuty – carsharing w Polsce

-

Usługi abonamentowe oraz najmu w różnych formach wchodzą coraz śmielej w nasze życie. Coraz częściej zamiast kupować coś na własność decydujemy się na pewne ustępstwa, w zamian otrzymując pełnoprawną usługę bądź przedmiot o określonych cechach. Jednym z prekursorów w przypadku nowych technologii był Spotify oferujący dostęp do ulubionej muzyki bez konieczności kupowania osobno każdej płyty.

Obecnie bardzo popularne stają się usługi VOD, które w przyszłości na pewno przyczynią się do zmniejszenia ilości kin. Przechodząc do tematów bliższych motoryzacji od zeszłego roku w największych polskich miastach pojawiły się elektryczne hulajnogi. Początkowo był to Wrocław, a obecnie zdecydowana większość miast wojewódzkich. Mimo swojej wysokiej ceny cieszą się popularnością. Przed hulajnogami pojawiły się skutery miejskiej. Również działające na zasadach płatności od wypożyczenia. Nie są i nigdy nie były bardzo popularne, jednak ciągle funkcjonują czyli biznes jest opłacalny. W podobnym czasie zadebiutowały samochody na godziny. Z jakiegoś względu również pierwszym miastem w którym zostały przetestowane był Wrocław, a inicjatywa wyszła od magistratu miejskiego. Krótko mówiąc pomysł chwycił i dobrze widać to na co dzień na ulica, nie tylko Wrocławia, ale i innych miast.

Carsharing

Definicja carsherignu opisuje tą usługę jako umożliwiającą wypożyczenie samochodu i samodzielne z niego korzystanie w określonym z góry terenie i na określony maksymalny czas. Definicja dla pozostałych pojazdów jak skutery czy hulajnogi jest bardzo podobna, jedynie zmienia się środek transportu.

Jak każda usługa i ta ma swoje wady i zalety. Zacznijmy od tego jak wygląda proces wynajmu auta na minuty. Będzie potrzebny smartphone oraz możliwość instalacji aplikacji. Formalności sprowadzają się do wysłania zdjęcia prawa jazdy oraz podpięcia karty kredytowej do aplikacji. Gdy już to zrobimy możemy śmiało korzystać z samochodów na godziny. Jednak najpierw trzeba je zlokalizować. Oczywiście aplikacje wskazują miejsce pozostawienia samochodów. Nie powinno być problemu aby znaleźć auto w promieniu kilkuset metrów. Samochód otwiera się zbliżeniowo po przyłożeniu telefonu. Warto wcześniej zarezerwować dany pojazd, aby nikt w trakcie pokonywania drogi go nie wypożyczył. Tak na dobrą sprawę tak wygląda cały proces, jest krótki, łatwy i sprawnie każdy powinien sobie z nim poradzić.

Ile kosztuje wypożyczenie samochodu?

Odpowiedź na to pytanie może być łatwa, jeżeli skupimy się na jednej firmie z konkretnego miasta. Jednak zdając sobie że artykuł czytany będzie przez osoby z całej Polski, nie możemy podać jednej kwoty. Wszystko zależy od miasta i firmy do której należy flota. Wybraliśmy kilka przykładów, żeby można spróbować wyciągnąć mniej więcej średnią.

Vozilla Wrocław:

Wrocław został podzielony na strefy różnych opłat.

  • Strefa 1: 1,10 zł za minutę (ścisłe centrum)
  • Strefa 2: 1,20 zł za minutę (najważniejsze dzielnice)
  • Strefa 3: 1,30 zł za minutę (dzielnice peryferyjne)

Szacowany koszt przejazdu z ul. Janowskiej na Ignacego Mościckiego to nawet 50zł (z jednego końca miasta na drugi). Vozilla udostępnia również abonamenty:

Traficar cena dla wszystkich miast w których występuje:

  • – 10% za minutę – 10 zł
  • – 20% za minutę – 20 zł
  • – 30% za minutę – 30 zł

Sposób rozliczania wygląda w inny sposób:

  • 0,80 zł za każdy rozpoczęty kilometr
  • 0,50 zł za każdą minutę

Panek cena dla wszystkich miast w których występuje:

W tej firmie rozliczenie zależy od modelu samochodu, którym będziemy podróżować.

Toyota Yaris:

  • 0,5 zł za minutę
  • 0,65 zł za kilometr

Większość firm oferuje darmowe minuty, na przygotowanie do jazdy. W przypadku postoju naliczana jest dodatkowa opłata, często jest to 10 gr za minutę.

Flota aut osobowych w firmach carsharing w Polsce jest spora a w bieżącym roku będzie jeszcze większa.Obecnie szacuje się że liczba aut osobowych o napędzie spalinowym wynosi około 2 tysięcy natomiast hybryd oraz elektryków 1700.

Obecna flota aut powiększy się o blisko 80%, zarówno o modele już dostępne jak i zupełnie nowe. Będzie się to wiązało z wejściem do nowych miast.

Wady i zalety aut na minuty

Wynajmowanie samochodu nie jest rozwiązaniem dla wszystkich. Co prawda nie ponosimy kosztów ubezpieczenia, przeglądów czy zwykłych napraw. Jednak równocześnie rezygnujemy ze stałego środku transportu. Wielu z nas kocha samochody i po prostu chce mieć własne cztery kółka. Nie wspominając już o marzeniach motoryzacyjnych. Koszt jaki ponosimy za przemieszczanie jest relatywnie wysoki, nawet jeżeli weźmiemy pod uwagę cenę benzyny. Carshering jest dobrym rozwiązaniem na chwilę. Na cotygodniowy wypad do supermarketu czy wizytę na działce.

Wiele miast posiada raczej sensowną komunikację miejską pozwalającą dostać się z jednego miejsca w inne przy koszcie kilku złotych, nawet jeżeli trasa będzie trwała kilkadziesiąt minut. Niektóre osoby mogą chcieć spróbować przejechać się elektrycznym samochodem, a często jest to najtańsza opcja. Co prawda udział elektryków jest różny dla każdego miasta, jednak w większości można znaleźć takie samochody.

Nie jest to alternatywa dla taksówki, koszty są praktycznie porównywalne, a dodatkowo wymaga od nas znalezienia pojazdu i jego prowadzenia. Nie można zapomnieć również o obszarze poruszania. Większość firm nie pozwala na przekraczanie granic miasta.

Podsumowując temat carsharingu w Polsce, rysuje się obraz ciągle rozwijającego usługi. Nie jest ona na pewno skierowana do każdej osoby. Posiada ściśle określony target i tego nie ukrywa. Warto mieć możliwość skorzystania z samochodu na godziny, nawet jeżeli nie mamy zamiaru tego robić w najbliższym czasie.

POPULARNE

przepracowany olej

Skup przepracowanego oleju – cena za litr, forum

0
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co dzieje się z olejem, który jest wymieniany we wszelkiej maści samochodach i który jest tak samo potrzebny do prawidłowej...

OSTATNIE POSTY