Olej opałowy to ciekłe paliwo otrzymywane w procesie rafinacji ropy naftowej i przeznaczone do ogrzewania domów, budynków różnych przedsiębiorstw, biurowców. Używa się go do uzyskiwania ciepła w spółdzielniach mieszkaniowych i elektrociepłowniach. W dużych zakładach przemysłowych olej opałowy stosuje się do celów produkcyjnych, w rolnictwie zaś oraz na statkach jako paliwo napędowe. Oleje napędowe w zależności od gęstości dzielimy na lekkie, średnie oraz ciężkie.
Choć najczęściej stosuje się olej opałowy zgodnie z jego przeznaczeniem, czyli do ogrzewania wybranych miejsc, budynków, zakładów pracy itp., coraz więcej osób używa go jako paliwa napędowego do samochodu. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyną najważniejszą i pewnie jedyną jest niższa cena oleju opałowego od napędowego. Każdego roku wraz ze wzrostem cen paliw rośnie liczba kierowców, którzy zamiast ropy tankują „opał”. Nie straszne są im kary grożące za wykrycie oleju opałowego w baku samochodu. W Polsce zasilanie silników wysokoprężnych olejem opałowym jest uznane za wykroczenie, a policja może kontrolować zawartość baku każdego wybranego auta. Za używanie oleju opałowego po to, by napędzić samochód, grozi kara grzywny do 500 złotych wg. kodeksu wykroczeń. Każdemu kierowcy na hasło „olej opałowy do samochodu” powinna pojawić się w głowie myśl: „trzymaj się od tego z dala”.
Sprawdź nasze testy kompresorów olejowych: https://budujemysami.pl/kompresor-olejowy-czy-bezolejowy-test-opinie-zasada-dzialania/
Olej opałowy do diesla
Skoro za stosowanie oleju opałowego grozi kara grzywny, jasne jest, że zaopatrywanie samochodu w ten rodzaj paliwa jest niezgodne z przepisami. Co więcej, jest to szkodliwe dla środowiska. Olej opałowy wlewany do diesla może spowodować awarię silnika, przyczynia się do jego szybszego zużywania się. Choć starsze samochody diesle dość dobrze znoszą zasilanie olejem opałowym, nowsze auta z doładowanymi silnikami wysokoprężnymi z bezpośrednim wtryskiem są bardzo wrażliwe na rodzaj paliwa, i jego zła jakość przyczynia się do usterek, awarii pojazdu. Bardzo duża liczba uszkodzeń silników wysokoprężnych wywołana jest właśnie przez stosowanie oleju opałowego. Jazda na oleju opałowym jest ryzykownym przedsięwzięciem dla wszystkich kierowców, którzy posiadają samochody z silnikami wysokoprężnymi, zwłaszcza tymi z bezpośrednim wtryskiem. Jazda na oleju opałowym nie przysparza też chluby żadnemu kierowcy, bowiem staje się on jednym z trucicieli środowiska naturalnego.
Olej opałowy a olej napędowy
Olej napędowy a olej opałowy? Czy różnice są znaczące? Oba paliwa mają podobny skład chemiczny, a największa różnica w ich składzie to większa zawartość siarki, mniejsza liczba cetanowa oraz większa gęstość oleju opałowego. Olej opałowy spalany jest też innych warunkach niż normalne paliwo. Specjaliści jednogłośnie twierdzą, że te właśnie różnice powodują, że olej opałowy nie nadaje się do samochodów. Gdyby jednak zapytać wybranego losowo kierowcę o różnicę między olejem opałowym a olejem napędowym, odpowiedziałby zapewne, że ten pierwszy kosztuje o połowę mniej od tego drugiego.